Muğla’da vals ve yiğit gösterisi öğrenciler marifetiyle canlandırıldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 10 Teşrinisani programında 2 Şubat 1938’de Bursa’da onuruna sunulan balodaki yapmış olduğu vals ve zeybek gösterisi öğrenciler yoluyla canlandırıldı.

10 Son Teşrin Atatürk’ü Anma Programı Atatürk Kültür Merkezi 15 Temmuz El Erki Şehitleri Salonu’nda gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde öğrenciler ve öğretmenler eliyle hazırlanan programa Ilbay Orhan Gödeş, Büyükşehir Belediye Komutan vekili Topluluk Sürücü, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, MSKÜ Rektörü Turhan Kaçar, Muğla İl Güllabi Komutanı Sancak Şanlı Gemalmaz, İl Güven Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Baro Başkanı Levent Akgün, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Emre Çay, İl Protokolü, kurum amirleri, martir yakınları ve gaziler, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler katıldı.

Fuaye alanında Muğla Güzelce Sanatlar Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri eliyle hazırlanan “Atatürk” temalı suret sergisi ile karşılanan tören düzeni ve tüm davetliler, Aslanlı Defa dekoru önünden geçerek salonda yerlerini aldı. Program, “Alem Marşı” ile bu arada bayrakların sahneye alınması, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’mızın Muğla Evire Çevire Sanatlar Lisesi öğretmenleri Yengi Akıllı yönetiminde ve Görelik Kültepe’nin çaldığı piyano eşliğinde, koro tarafından söylenmesiyle başladı.

Günün medlul ve önemini belirten konuşmayı, Muğla Şehit Altuğ Zorlu Rum Lisesi Müdürü Gürhan Karabacak yaptı. Okul Müdürü konuşmasında “10 Kasımlar, Atatürk’ün 57 yıllık hayatına sığdırdığı mücadelelerini, milletimize kazandırdıklarını, ulusumuzu iyiye ve güzele ulaştırma çabasını makul anlamaklık bakımından şişman öneme sahiptir. Atatürk’ün savaşım azmi, bizlere ve gençlerimize yüklediği sorumluluklar, gösterdiği hedefler yalnızca 10 Kasımlarda değil gelişigüzel antlaşma, gine tekrar konuşulmalı ve bakir nesillere aktarılmalıdır” ifadelerine vadi verdi.

Reze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce “Atatürk” temalı planlı ilkokullar arası gösterici, ortaokullar arası türkü, liseler arası kâtiplik yarışmasında kaza birincisi olan öğrenciler açıklandı. Resim Birincisi Özel Muğla Imtihan Koleji İlkokulundan İdil Mavi, Türkü Birincisi Hususi Yönelt Ortaokulundan Ilgın Durmuş ve Kompozisyon Birincisi Reze Toplumsal Bilimler Lisesinden Sıla Özdemir’e, Muğla Valisi Orhan Şişman tarafından plaketleri ve ödülleri verildi.

Ödül töreni sonrasında, Muğla Şehit Altuğ Dayanıklı Anadolu Lisesinin hazırlamış olduğu Atatürk’ün 57 almanak yaşam öyküsünün anlatıldığı “Ebediyen Sen” adlı oratoryo sergilendi. Saz öğretmenlerinin müzik dinletileri eşliğinde sergilenen oratoryoda, Atatürk’ün vefatından 9 kamer önce 2 Gücük Ay 1938’de Bursa’da onuruna verilen balodaki yapmış olduğu vals ve kaptan gösterisi öğrenciler vasıtasıyla canlandırıldı. Oratoryonun “Sonuç Balo” bölümü, davetliler tarafından büyük gusto topladı. – MUĞLA

Share: