Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinlikleri Ahlat’ta başladı

Bitlis’in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamaları “1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki budun bahçesinde başladı.

Törende mütekellim Ilbay Oktay Çağatay, fethin 951. sene dönümünde tıpkısı öğün daha Çakal Armudu’ta olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Bu gururu kendilerine yaşatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve festivalin öncülüğünü yapan Okçular Vakfı’na teşekkür eden Çağatay, şöyle konuştu:

“Saha Mezarlığı’ndaki binlerce atamızın ruhunun huzurundayız. 951 sene önceki bu toprakları nal sesleriyle inleten Alparslan’ın ve eşsiz yiğitlerimizin huzurundayız. Bu toprakları baştan bize çukur gitmek isteyenleri yurttan atan yiğit Atatürk ve alp ordularımızın huzurundayız. Haddinden Fazla eşsiz benzeri mekandayız. Tanrı bu toprakları bize vatan kılan şehitlerimize yağmur eylesin. Binlerce yıllık tarihe ehil kentimizi tarihi, bayrı ve ata yurdu kimliğine kavuşturmak amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yoğun aynı mücadele veriyoruz.”

Çakal Armudu Belediye Reisi Abdulalim Mümtaz Çoban birlikte alanda zaferin ruhuna akıllıca birlik hazırlıkların tamamlandığını belirtti.

Bu toprakları vatan etmek amacıyla yüzyıllardır şehitlerin verildiğini dile getiren Sürücü, şunları kaydetti:

“1071’den bu yana bu toprakları İslam toprağı yapmayı ecdadımız sebebiyle başardık. O günden bu yana bu topraklar Türk-İslam yurdudur. Anadolu’daki herkesi kucaklayan özelliktedir. 80 milyon beraberiz. Bire Bir budun, aynı fehamet, bir simge şuuruyla cereyan ediyoruz. Bugün düz tümüyle komple. Fehamet ve milletin kucaklaştığı düzlük haline geldi. Bu ulus hiçbir surette size bu coğrafyayı mahdut edeceğiniz tıpkısı imkanı vermez. Birliğimize ziyan verecek bire bir imkanı tanımaz. Allah’ın izniyle yalnız 80 milyon Türkiye değil, coğrafyamızdaki tüm mazlumların sesi olacağız ve bu millete zarar verdirmeyeceğiz.”

Vatandaşlar gösterileri samimi izledi

Kutlama programının düzenlendiği Çakal Armudu Millet Bahçesi’nde, illerin anane ve göreneklerini tanıtıcı 51 tematik deri kuruldu, Azerbaycan’dan mevrut kol, Karabağ Zaferi’ni yansıtan foto sergisi açtı, ziyaretçilere kültürlerini tanıttı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı de alanda zaferin sene dönümüne hususi dinleti verdi.

Yurdun dört bir yanından ve bitişik ülkelerden mevrut misafirler, mehter takımının konserini istekle izlem etti, elan bilahare tematik çadırları dolaştı.

Törene, Yabani Armut Kaymakamı Fikret Acı, Bitlis Muazzez Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Bitlis Şehremini Nesrullah Tanğlay, Tatvan Şehremini Mehmet Emniyetli Geylani, Adilcevaz Belediye Reisi Necati Gürsoy, siyasal parti temsilcileri ve gurur amirleri katıldı.Share: