Mahalle sakinlerinin “kestane cem nöbeti” sürüyor

Isparta’da bazıları asırlık olan kestane ağaçlarının olduğu alanda keçe kuran vatandaşlar, olgunlaşınca yere sakıt kestaneleri satıp mülhak dirimlik elde ediyor.

Yenice Mahallesi’nde geniş alana yayılmış olan ağaçlarında yetişen kestaneler, ilk teşrin ayından kasımın sonlarına kadar toplanıyor.

Bahçelerin olduğu alanda oba kurup olgunlaşan kestanelerin ağaçtan düşmesini muntazır mahalle sakinleri, yere karın toplanan kestanelerin aynı kısmını kendilerine ayırıp kalanını satıp eklenmiş dirimsel sağlıyor.

Yenice Mahallesi Muhtarı İsmail Akkaya, 5 kuşaktır kestane toplanan mahallerindeki yüzyıllık ağaçlardan bazılarının yaşının bini bulduğunu düşündüklerini söyledi.

Yaklaşık 70 hanenin kestane ağaçlarından katma dirimsel elde ettiğini kaydeden Akkaya, “Atalarımızdan kalan bahçelerimizi yer ferah şekilde korumaya çalışıyoruz. Bu yıl soğuktan ve doludan ekolojik ortam verim beş altı oldu. Şimdilik 6 titrem kadar hasat yapabildik. Bir Vakitler ustalarımız vardı, ağaçların üstüne kazanç bütün kestaneleri yere düşürürlerdi. Ustalarımızın hepsi ölüm etti. Bostan sahipleri kestanelerin yere düşmesini bekliyor.” diyerek konuştu.

Akkaya, mahallelerinde yetişen kestanenin tadının Bursa ve Karadeniz’dekilerden daha şekerli olduğunu, bu kestanelerin pişirilmeden kabuğu soyularak yenilebildiğini rapor etti.

Kestane ağaçları olan Oğuzhan Babayiğit ise güneş doğunca bahçeye gelerek hasat amacıyla hazırlık yaptıklarını söyledi.

İlk gelişim olarak oba kurduklarını anlatan Yürekli, “Ağaçların altını temizlikten sonraları düzenimizi kurup çayımızı demleyip sabahtan akşama büyüklüğünde ağaçtan sakıt kestaneleri strateji etmeye başlıyoruz.” dedi.

Geçen sene kestanenin kilogramını 35-40 lira beyninde sattıklarını dile getiren Yürekli, fiyatın bu yıl 50-60 liralık olduğunu kaydetti.

Share: