Kütahya’da Civar Ödemeli Doğal Gaz Saatlerine Kesilen Faturalar İçin Bir Değişmeyen

Tüketici mahkemesinden, Kütahya’birlikte yöre ödemeli gaz sayacı kullanan vatandaşların mağduriyetini giderecek model bire bir değişmeyen bundan sonra. Vatandaşın parasını başlarken ödediği tabii gaza kesilen melfuf faturaları engellemek üzere 4 yıldır uğraştıklarını belirten CHP Kütahya Saylav Mehabetli Fazıl Kasap, “Bu karar sonucu, Kütahya’bile mağdur olan 35 bin tüketiciyi, haklarını sahabet etmek üzere ellerindeki faturalarla Mütemmim Hakem Heyeti’ne başvurma etmeye davet ediyoruz” dedi.

Kütahya dolay ödemeli doğal gaz sayaçları, abonelere sevgili çıkarmaya bitmeme ediyor. Kütahya’dahi gaz dağıtımını gerçekleştiren firma Çinigaz, yöre ödemeli sayaç kullanan abonelere kestiği ekleme faturalarla vatandaşları canından bezdirdi. Parasını evvelden ödedikleri gaza gelen faturaya ayaklanma fail bilinçli tıpkı tüketicinin Mütemmim Hakem Heyeti’ne ve sonrasında tüketici mahkemesine yaptığı müracaat denk buldu ve firmanın vatandaşa kestiği katma faturalar iptal edildi.

CHP Kütahya Saylav Büyük Fazıl Kasap ve Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, konuya ilgili bugün aynı basın açıklaması yaparak, melfuf fatura kesilen hep aboneleri Mütemmim Yargıcı Heyeti’ne başvurmaya çağırdı. Kütahya Utku Meydanı’nda yapılan matbuat açıklamasına, faturalardan kıygın olduklarını söyleyen tüketiciler de katıldı.

“AKP’NİN YETKİ VERDİĞİ FİRMA HALKI MAĞDUR EDİYOR”

CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, 2018 yılında AKP iktidarı tarafından yürürlüğe konulmuş tıpkısı yönetmelikle halkın genişlik tabii hakkı olan istinas hakkının taharri yetkisinin Çinigaz firmasına verildiğini söyledi. Şahbaz, “Çinigaz firması, bu yetki dahilinde dolay ödemeli gaz kullanan aboneleri ekleme fatura çıkartarak mağdur etmektedir. Bu konuyla ilişik olarak Bitiren Yargıcı Heyeti’ne başvuru sonrasında Tüketici Mahkemesi’nin kararıyla bu uygulamanın kanuncu olmadığı akseptans edilmiş, ortaya çıkmıştır. Tığ, CHP kendisine rastgele ahit halkımızın menfaatlerini, halkımızın ihtiyaçlarını, çıkarlarını müzaheret etmek için görevimizin başındayız. Cümle yöre ödemeli olarak gaz kullanan abonelerimizi ve halkımızı Mütemmim Yargıcı Heyeti’ne başvurarak haklarını almaya davet ediyoruz” dedi.

“TÜKETİCİ YARGICI HEYETİ’NE BAŞVURMA ETMEYE NIDA EDİYORUZ”

Şahbaz’ın peşi sıra hezel düz Şanlı Fazıl Etçi dahi 4 yıldır Çinigaz ile savaşım ettiklerini kaydetti. Kasap, “Kütahyalı hemşerilerimiz ile benzeri şekilde Ankara ve İstanbul’birlikte bulunan kestirmece 500 bine mümasil ön ödemeli sayaç kullanan, amade deneyli kullanan doğal gaz tüketicilerinin hakkını 4 yıldır arıyoruz. Haklarını arayan tüketiciler amacıyla sürekli olarak Bitiren Yargıcı Heyetlerinden ret cevabı geldi. Böylece adaletli tıpkısı hüküm kararı daha çok ve dedi kim ‘bu eklenmiş faturalar haksızdır’. Bunun iptaliyle ilişik çok güzelce tıpkı değişmeyen çıkarttı. Bu karar sonucu Kütahya’de kıygın olan 35 bin tüketiciyi, haklarını gözlemek üzere ellerindeki faturalarla Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurma etmeye davet ediyoruz. Bu kararı doğrusu benzer kendisine kabul edeceklerdir” diye niteleyerek konuştu.

“HAK YERİNİ BULDU”

İlgili firmanın elan önceki kesmiş olduğu eklenmiş faturaların bedellerini tüketiciye ödemek zorunda olduğunu tamlayan Etçi, şunları söyledi:

“Bu, bire bir yasa değişikliği gerektirmeyen; tüketicilerin, insanlarımızın hakkını savunan ayrımsız karardır. Bu kararı infaz etmek zorundalar. Bu, etki kararı. Bunun aksine benzeri cereyan yapamazlar. Mütemmim Yargıcı Heyeti’ne başvurduklarında bu bedeller kendilerine ödenmek zorunda. Ödenmediği takdirde kendileri üzere yürütme de dahil almak için aynı sürü yasalı tedbirler çıkacaktır. Tüketicilerimizden alelhusus istirham ediyorum. Icabında avukatlarıyla gerekirse kendileri aracısız yerine Bitiren Yargıcı Heyeti’ne başvuruda bulunabilirler. Bundan sonraki dönemde Çinigaz firması eklenmiş fatura düzenlediği takdirde takipçisi olacağımızı ve burada yasayı çiğnediğini, kanunu çiğnediğini, yargı kararını çiğnediğini, kendileri üzerine yanlışlık duyurusunda bulunacağımızı hele yorumlamak istiyorum. Kütahya’mıza, eksiksiz tüketicilerimize yalabık olsun. Aslanlar gibi bu kararı veren hakimleri dahi kutluyorum.

Bundan sonraki süreçte hiç korkmalarına, çekinmelerine ister yok. Cümle Kütahyalıların, hemşerilerimizin 1 lira alacakları de olsa bu helal nail paralarını ahzetmek üzere Mütemmim Yargıcı Heyeti’ne başvurmaların istiyorum. Bu firmaya müstelzim dersi verelim, bu firma dersini almalı. Yıllardır doğal gaz yüklemede 3 liralık aldılar. On Paralık kimesne sesini çıkarmadı. Kanuni sıfır yollarla 3 liralık, 5 lira daim öğrenim ettiler. Kiosk dediğimiz doğal gaz haşiv makinelerini şehrin ayrı ayrı yerlerine koymaları gerekiyor, koymadılar. Hakkımızı sonuna büyüklüğünde almalıyız. Ankara’üstelik 65 yaş üstüne evinde yükleme yapılıyor, Kütahya’dahi hakeza bir husus yok. Şehrin değme semtinde bir tane kiosk yahut doldurma istasyonu var mı? Bulunmayan. Bunun konusunda, şurada kendi şirketlerinin olduğu büroya 100 metre olan yerde 3 teklik, 5 teklik imla parası alıyorlardı. Neden durdurdular? Sayın AK Fırka İl Başkanı’na birlikte çığırmak istiyorum; ’29 Ağustos’ta firmaya gereken dersi vereceğim’ demişti. O dersi veremedi herhalde. Kendisi ibret aldı herhalde, şu anda sesi çıkmıyor. Kütahya’nın haklarını savunan ayrımsız dokuma değil. Kütahya’yı bu zengin, bu lehtar firmalara peşkeş çekmenin, Kütahyalılara çektirmenin yeri ve zamanı değil. Esasen bu karar kararını çıkaran hakimleri, yargıçları nazikâne anıyorum. Türkiye’bile hakeza hakimler bile var, kendilerini takdir ediyorum. Adalet yerini buldu.”Share: