Kült İşleri Başkanı Erbaş Karaman’da hutbe irat etti Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Uca Erbaş, kurtuluşun yolunun Rabb’e kulluktan, O’na secde etmekten ve bereketli işlemler yapmaktan geçtiğini belirterek, “Mabetlerden yükselen bu çağrıya kulak vermeden, günde beş çatlak huzura dursuz duraksız, varlık bulmak mümkün değildir. Buyuru ve yasaklarına riayet etmeden, helal ve haramı gözetmeden, O’nu daima hatırda tutmadan rızasına yankılanmak türlü değildir.” dedi.

Erbaş, Karaman’da açılışını yaptığı Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Camisinde irat ettiği, “O’nun Çağrısı ” mevzulu hutbeye, Allah’ın insanı bildirme fena hâlde şekilde yarattığını, sayısız nimetlerle donattığını söyledi.

Bütün peygamberlerin insanlığı Hakk’a ve hakikate çağırma yazar, ebedi kurtuluşa çağırdıklarını nâkil Erbaş, “Bu çağrı, hep peygamberlerin diliyle gelen ilahi hakikatin eş çağrısıdır. Bu davet, kainatın arz şerefli varlığı namına yaratılan insanoğluna yapılan bir yücelme ve yüceltme çağrısıdır. Bu çağrı, insanı kula kul olmaktan kurtarıp kök özgürlüğe ulaştıran tevhid çağrısıdır. Bu davet, incelik ve irfanın, hikmet ve adaletin bilge olduğu İslam medeniyetinin çağrısıdır. Bu çağrıya kulak veren yücelir. Bu davete icabet eden kurtuluşa erer.” diye niteleyerek konuştu.

“O’nun çağrısı ibadete ve kurtuluşadır”

Hazreti Muhammed Mustafa’nın bu ilahi çağrının serencam davetçisi, bildirme domuzuna temsilcisi olduğunu belirten Erbaş, şöyle konuştu:

“‘Ben güzel ahlakı tahsis etmek için gönderildim.’ buyurarak Peygamberimiz, imana ve sunturlu ahlaka nida etmiştir. O’nun çağrısına kulak isnat etmek, pir ahlakı ile ahlaklanmak mümin için bildirme balaban görevdir. O’nun çağrısı ibadete ve kurtuluşadır. Sahiden bütün Müminler değme ahit beş posta ‘Haydi namaza’, ‘Haydi Kurtuluşa’ diye minarelerden yükselen ezanlarla çağrılırlar. O’nun çağrısı ibadete ve kurtuluşadır. Rabb’imiz, ‘Ey iman edenler! Rüku edin, secde edin, Rabb’inize karakol edin ve öbür dünya için yararlı işlemler yapın ki kurtuluşa eresiniz.’ buyurarak bu gerçeği bütün insanlığa hatırlatmaktadır. Kurtuluşun yolu bu çağrıya kulak vermekten mergup. Kurtuluşun yolu Rabb’imize kulluktan, O’na secde etmekten ve bol işlemler yapmaktan geçmektedir. Mabetlerden yükselen bu çağrıya kulak vermeden, günde ilkokul mesafelik huzura durmadan, geçim temin etmek cins değildir. Egemenlik ve yasaklarına uyma etmeden, helal ve haramı gözetmeden, O’nu daim hatırda tutmadan rızasına yansımak tür değildir.”

Başkanlığın bu yılki temayı “Peygamberimiz, Cami ve İrşat” kendisine belirlediğine değinen Erbaş, şöyle bitmeme etti:

“Gerçekleştirilecek etkinliklerle Peygamberimizi henüz yakından tanımaya, anlamaya, hassaten onun uyarma, deklerasyon ve davet yöntemini yeniden hatırlayıp hayatımıza taşımaya gayret edeceğiz. Antrparantez camilerin medeniyetimizdeki yeri ve önemi üzerinde durup, kült hizmetine emek vermiş hocalarımızı, iyilikbilir milletimizin cami ve Kur’an kurslarımızın ihyası amacıyla gösterdiği fedakarlıkları hayırla bigâne edeceğiz. Bu vesileyle söz konusu haftaların muazzez milletimiz ve İslam alemi üzere leziz olmasını Makro Rabb’imden niyaz ediyorum. Geçmişten günümüze camilerimizi mensur, imar ve canlandırma fail cemaatimizden, kült görevlilerimizden ahirete irtihal edenlere yağmur, hayatta olanlara esenlik, dirlik ve keyif diliyorum. Siz bulunmaz kardeşlerimizi gerçekleştireceğimiz bilcümle faaliyetlere katılmaya nida ediyorum. Allah’ın rahmeti, mağfireti, bereketi hepinizin üstüne olsun.”

Erbaş, hutbenin ardından cuma namazı namazını kıldırdı.

Share: