Kosovalı Sırplar, kurumlardaki görevlerini boykot etmeyi düşündüklerini duyurdu

Kosovalı Sırplar, sonuç dönemde kurgu plakalarıyla ilişik gelişmeler nedeniyle Kosova kurumlarındaki görevlerini boykot etmeyi düşündüklerini açıkladı.

Kosova’daki Sırp Listesi Başkanı Goran Rakic, yaptığı açıklamada, Sırp makamları vasıtasıyla Kosova’daki Sırplara verilen çevirici plakalarının “RKS” (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi süreci kapsamında başlatılan “uyarı” tedbirine uymadığı üzere görevine akıbet sunulan Başkan Nenad Djuric’in yanında olduklarını söyledi.

Kosova’nın Sırp Belediyeler Birliğine kaçınmak göstermediğini savunan Rakic, “Djuric’in görevden alınması, bardağı taşıran akıbet damla oldu. Ferda Kosovalı Sırp yetkililerle tıpkısı derinti gerçekleştireceğiz. Kocaman kararlar alacağız. Kosova kurumlarındaki Sırpları görevlerinden çekmeyi düşünüyoruz. Alışveriş günü ise protesto düzenleyeceğiz.” dedi.

Sırp şef Vucic’in müzakere trafiği

Kosova’da yaşanan gelişmeler dolayısıyla Sırbistan Reisicumhur Aleksandar Vucic, cemi sınırlı dışı ziyaretleri ile 6-18 Kasım’da Mısır’da düzenlenecek COP27 İklim Konferansı’na katılımını nakız ettiğini duyurdu.

Vucic, akşam saatlerinde Avrupa Birliği (DENIZ) Belgrad- Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak’ı akseptans etti, ferda Kosovalı Sırpların boykot kararını görüşmek amacıyla hükümeti toplayacağını açıkladı.

Rusya ve Çin’in büyükelçilerini bile yarın kabul etmeyi planlayan Vucic’in, elan sonra Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği ile aynı araya geleceği kaydedildi.

Vucic’in bilcümle bu görüşmelerin peşi sıra halka seslenmesi bekleniyor.

Bu arada Sırbistan tarafı, Kosova sınırındaki Raska kenti muhik belirlenen aynı gelgel aracının imha edildiğini açıklamış, Vucic, Sırbistan’daki askeri kışlalarda casusluk yapılmasına müsaade vermeyeceklerini söylemişti.

Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic de daha ilk yaptığı açıklamada, Vucic’in Kosova ile yaşanabilecek olasılı gerilimler nedeniyle orduya hazır olması emrini verdiğini duyurmuştu.

Kosova-Sırbistan gerginliği

Kosova hükümeti, temmuz sonunda Sırbistan’a mütekabiliyet ilkesi doğrultusunda “Sırbistan kimlik kartlarıyla Kosova’ya giriş/çıkış yapanlara eğreti beyan formları verilmesi” ve “Sırp makamlarınca Kosova’daki Sırplara sunulan çevirgeç plakalarının ‘RKS’ (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi” ile ait kararların yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Kosova’daki Sırplar, buna tepki göstererek ülkenin kuzeyindeki temel geçişlerini kapatmış ve ülkede gerilim artmıştı. Kosova hükümeti, elan sonradan Sırbistan ile hat kapılarına giden yollara konulan tam barikatların kaldırılması neredeyse krize neden olan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı almıştı.

Kosova tarafı, son namına “yasa dışı” olarak nitelendirdikleri komütatör plakalarının baştan tescil sürecinin April 2023’e ertelendiğini, bu araçların sahiplerine evvel uyarıda bulunulacağını, arkası sıra ceza verileceğini ve serencam olarak imtihan plakalarının yerleştirileceğini duyurmuştu.

Araç sahiplerine yapılan ikaz tedbiri bugünden itibaren uygulanmaya başlanırken Kosovalı Sırplar, plaka uygulamasını akseptans etmeyeceklerini yineledi.

Share: