Kocaispir’den Büyükşehir’e tepki: “Yapamıyorsanız bize devredin, tığ yapalım”

Yüreğir Belediye Reisi Fatih Mehmet Kocaispir, sinekle ensiz savaşım ve ASKİ’nin benzeri kalem bitirilmeyen çalışmaları zımnında Büyükşehir Belediyesine aksülamel gösterdi. Kocaispir, “Yapamıyorsanız bize devredin, biz yapalım” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ilk Teşrin Kocaoğlan evvel oturumu gerçekleşti. Oturumda gündem dışı küçümseme düzlük Yüreğir Şehremini Fatih Mehmet Kocaispir, sinekle mücadele üstüne çokça çok eleştiri aldıklarını, ASKİ’nin sokaklarda hafriyat yapıp eskiden kapatmadığını, bu nedenle da vatandaşla karşı karşıya geldiklerini söyledi.

Yaz boyunca sinekle mücadele konusunun gündeme geldiğini anlatan Başkan Kocaispir, mücadelenin şita döneminde yapılması gerektiğinin altını çizdi. Sinekle ilişkin çokça aşkın şikayet aldıklarını belirten Başbuğ Kocaispir, “Sinekle mücadelede iri ağırlık yaşadık. Sinekten yatamıyoruz şikayetlerini haddinden fazla duydum. Onlara cevaplar vererek Adana Büyükşehir Belediyesini arayabileceklerini anlattık. Kimseyi kötülemedik. Büyükşehir Belediyesinin bu kış kurtçuk ile mücadelesini yapması gerekiyor. Bu yapılmazsa sonuçları yara olacak. Forma belediyeler üzere konuşuyorum. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi aynı emir ortaya koysun. Bütçesiyle beraber sinekle mücadelenin bilcümle türel boyutunu kaza belediyelerine bıraksın. Davul üstelik tokmak bile bizde olsun. Bu konuda aynı eş akla varalım” diyerek konuştu.

ASKİ’ye nöbet gösterdi

Konuşmasında ASKİ’nin sokaklarda hafriyat yapıp zamanında kapatmadığını, bu nedenle vatandaşla karşı karşıya geldiklerini vurgulayan Komutan Kocaispir, “ASKİ, UKOME kararı kapsamında diyor ki, ‘Tığ sokakları kazarız. Kazdığımız yerlerin bedelini abonelerden alırız. ve bunun tamirini üstelik tığ yaparız’ Buraya kadar dava var mı? Ülkü yok. Evet, fiiliyatta uzanım nasıl oluyor; kazılıyor, kapatılmıyor. Halbuki benzeri an ilk oranın kapatılması geçişsiz. Tığ sokağa çıktığımızda vatandaş bize diyor ki; ‘Ya başkanım işin kolayı bu. Bunu sen yapacaksın.’ Tığ üstelik fora etmek zorunda kalıyoruz. Zımnında bu sürdürülebilir ayrımsız şey değil. evet Büyükşehir Belediyesi daha geçmiş sisteme döner sermaye ASKİ ile ilişik hafriyat meselesinde ilçe belediyelerini yetkili kılar, hakikat aktarımını yapar. evet de bu laf meydanda bir şekilde gündeme gelecek. Biz ASKİ’nin sokaklarımızda, yaptığımız sokaklarda hafriyat yapması ile ilişkin süreçleri zorlaştırırız. Çünkü bunun politik bedelini tığ ödüyoruz” ifadelerini kullandı. – ADANA

Share: