Kirişci: “Türkiye’nin arz açığı, hele mühim ürünler ilkin oluşmak amacıyla ne alanlarda ise hangi ürünlerde yer açığı varsa o ürünlere…

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Şu an isteyenin istediği üretim alanında, istediğini ürettiği tıpkısı uygulamaya son vereceğiz. Mutlak müsaade kabul etme şartını getireceğiz.” dedi.

Kirişci, Yozgat Belediyesi Kültür Merkezi’nde DÜRÜST Tümen İl Başkanlığınca planlı “Türkiye Yüzyılı Başlıyor, 2023’e Akla Yatkın Kent Buluşmaları” programına katıldı.

Programda bire bir gazetecinin, “Türkiye Yüzyılı vizyonunda tarım ve ormancılığın yeri nedir?” sorusuna Kirişci, kudret namına verdikleri hizmetlere yenilerini tavlandırmak hesabına ara sıra adımlar attıklarını, bu kapsamda çiftçilerin e-Çap üzerinden Dikici Taşıt Sistemi (ÇKS) belgesi almalarını sağladıklarını söyledi. Bugün itibarıyla 700 binin üstünde ÇKS’den belge düzlük vatandaşın olduğunu nâkil Kirişci, bu uygulamayla hem ahit hem de bire bir doküman üzere 100 liralık harcamadan kar sağlandığını vurguladı.

“İsteyenin istediğini ürettiği uygulamaya sonuç vereceğiz”

Kirişci, Türkiye Yüzyılı’nda tarımdaki esas vizyonun dijitalleşme olacağını ve üretimin başı çekeceğini rapor etti.

Üretimi mutlaka düzenlenen yapacaklarını nâkil Kirişci, şunları kaydetti:

“Şu zaman isteyenin istediği üretim alanında, istediğini ürettiği bir uygulamaya serencam vereceğiz. Banko izin ahiz şartını getireceğiz. Bu müsaade almayla bu arada Türkiye’nin yeryüzü açığı, özellikle mühim mahsulat başta kalkmak üzere ne alanlarda ise hangi ürünlerde genişlik açığı varsa o ürünlere üreticimizin yoğunlaşmasını sağlayacağız. Site tarımı, söz temsili Yozgat’ımız alelhusus jeotermal potansiyeli itibarıyla buna avangart olabilecek şehirlerimizden biri, bundan muhit dahi tıpkı şehrin kişi ihtiyaçlarının bu şehrin altyapısı ve üstyapısı kullanılarak yapılmasını sağlayacağız. Yani seralar kuracağız, raf ömrü bodur olan ürünlerin bu seralarda üretilmesi sebebiyle hem geri hizmet maliyetlerden kurtulmuş olacağız hem ürünlerimizi henüz gailesiz olarak tüketeceğiz. Çokça elan önemlisi sürekli şahıs kaybetmiş ve bu nüfusunu başka illere aktarmış Yozgat’ımız bu nefer hareketinden tersi yönde, bu kat baştan Yozgat’a dönüşün yollarını açmış ve kırsalda hele istihdamı arttırmış olacağız.”

Türkiye’üstelik TEKNOFEST kuşağının inovatif çalışmalar yaptığını belirten Kirişci, gençlerin bu başarısını ekincilik ve orman sektöründe dahi göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’nin, Avrupa’nın arz genç nüfusuna cemaat ülkesi olduğuna değinen Kirişci, “Ortanca yaşımız 33,1 ama biz bunu dikkate alarak özellikle ekincilik ve orman cahillik konseyini inşallah kurmuş olacağız. Demin bu bile bizim bu bakir yüzyıl vizyonumuzda çok çokça koca.” dedi.

“Mevki masaları oluşturduk”

Türk milletinin, gittiği ülkeyi hiçbir antlaşma sömürmediğini vurgulayan Kirişci, şöyle devam etti:

“Oraya uygarlık götürmüş, oraya refahı taşımış, oradaki insanların huzurunu ve asayişini sağlamlaştırma etmiş bir milletiz. Zımnında tığ ihtiyacımız olan bazen ürünleri potansiyeli olduğu halde çoğaltma kabiliyeti ve vukuf birikimi bulunmayan ülkelere özlük üreticilerimizi götürerek oralarda istihsal yaptıracağız. Öz ihtiyaçlarımızı yegâne tıpkısı veya beş altı merkezden hazırlık ika adına bütün dünyaya yaymış olacağız. Bundan dünya bile tığ şu anda mutluluk masaları oluşturduk. İşte sıklıkla dile getirildiği gibi Sudan, Cezayir, Kazakistan, Nijer, Venezuela, Pakistan, Demokratik Kongo var. Bunların sayısı değme geçen dolaşma artıyor. Ana muradımız esasen söylüyorum, hem o ülkelere üretimi öğretmek hem o üretilenden özlük ihtiyaçlarımızın tıpkısı kısmını bloke etmek.”

133 bilyon metreküp akarsu rezervi 180 bilyon metreküpe çıktı

Kirişci, suyun önemine değinerek tasarruflu kullanılması gerektiğini anlattı. Su konusunda heybetli yatırımlar yaptıklarını belirten Kirişci, “20 almanak iktidarımız döneminde daha geçmiş depolarda tuttuğumuz 133 milyar metreküp olan akarsu rezervimizi 180 bilyon metreküpe çıkarttık. Suyumuzu idareli kullanacağız, toprağımızı bol kullanacağız. İnsanımızı baştan kentlerden kırsala taşıyacağız. Kent tarımını yaygınlaştıracağız. Ekincilik sigortası uygulamasının kapsamını genişleteceğiz. Gençlerimizin ilgisini ve alakasını tarıma ve ormancılığa baştan yönlendireceğiz.” dedi.

Bakan Kirişci, programın peşi sıra Et ve Süt Kurumu Yozgat Et ve Benzin Kombinasyonu Müdürlüklerini gezerek yetkililerden bilgelik aldı, henüz sonradan Yozgat Valisi Nur Polat’ı ülfet etti.

Share: