“Özel hastalara” genel duyum yitimi altında diş tedavi hizmeti veriliyor

Yozgat’ta otizmli ve down sendromlu üzere hususi gereksinimli hastalar ilkin girmek üzere dişle ilgilendiren müdahalelerde taharri edilemeyenlerin tedavileri Sorgun Kenar ve Diş Sağlı Merkezi ile Sorgun Mehabet Hastanesi hisse senedi birliğinde fahri doktorlar tarafından genel duyum yitimi altında yapılıyor.

Sorgun Kavşak ve Diş Sağlığı Merkezinde memur diş hekimleri, genel anestezi altında engelleme gerektiren hastalara eksantrik illere sevk edilmeden yerinde keyif hizmeti arz etmek amacıyla Sorgun Fehamet Hastanesi ile iş birliği yaptı.

Her pazartesi Gaga ve Diş Sağlığı Merkezinden müteharrik üniteleriyle Sorgun Cesamet Hastanesine mevrut hekimler, kendilerine tahsis edilen ameliyathanede anestezi uzmanı nezdinde hastaların diş çekimi, dolgu, biçim kabil tedavilerini yapıyor.

Sorgun Gaga ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Babür Cevheroğlu, AA muhabirine, down sendromu, otizmli, psikolojik düğümlü ve hekim korkusu olan koca ve bala hastaların diş tedavilerini alışılagelen poliklinik şartlarında yapmanın çok pres olduğunu söyledi.

Cevheroğlu, bu türlü hastaların diş tedavileri amacıyla Sorgun Şevket Hastanesi ile protokol yaptıklarını belirterek, “Oran Hastanesinde pazartesi günleri bize ayrılan ameliyathanede genel anestezi altında diş çekimi, dolgu, yazı tedavisi hizmeti vermekteyiz.” dedi.

Sorgun Büyüklük Hastanesi Başhekimi Ümit Öztürk üstelik hastaların hizmetten memnun olduğunu belirtti.

Öztürk, hasların tetkikleri yapıldıktan sonraları diş doktorlarının Kenar ve Diş Sağlığı Merkezinden geldiğini anlatarak, “Ameliyathanede anestezi uzmanlarımızla alay malay genel anestezi altında hastaların diş tedavileri yapılıyor.” diyerek konuştu.

Dt. Tuğçe Mecnunca birlikte bildirişim kurulması pres olan hastaların henüz önce ayrıksı şehirlere irsal edildiğini söyledi.

Bu soy hastaların sorunlarını halletmek için başhekimle görüştüklerini dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

“Sorgun Izzet Hastanesi ile tören düzeni imzaladık. Kendimize bir çağ belirledik ve hastalarımızı Kerem Hastanesine yönlendirdik. Zaruri kontroller sağlandıktan sonraları genel duyum yitimi altında otama yapılabileceğine karar verildiğinde tığ de işlek ünitemizi kullanarak onların bize ayırdıkları ameliyathanede tedavilerini tamamlıyoruz.”

Delice, tedavisi yapılamayan hastaların nereye gideceklerini bilemedikleri için sevgili yaşadıklarına değinerek, “Bu uygulamayla sorunu arama altına aldık. Başhekimimize teşekkür ediyorum. Hastaneye gidip hastalarımızın tedavilerini tamamlıyoruz ve benzeri çevrim taburcu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hastalar il dışına irsal edilmiyor

Dt. Miyase Aydos Andaç birlikte sevk edilen hastalara maddi dara bindiğini aktardı.

İl dışına sevklerden muhit şişman şehirlerdeki hastanelerde derya oluştuğunu ve termin kabul etme sorunu ortaya çıktığını anlatım eden Akıl Defteri, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler buna bire bir hal bulabilmek üzere genel duyum yitimi altında hastaları uyutarak diş tedavisi yarmak için gönüllü olduk. Ululuk Hastanesinde umumi anestezi altında hastalar ağrılarından kurtuluyor. Mekân illere göndermiyoruz.”

Dt. Mahire Ziya Muşta ise durumunda esenlik hizmetiyle hastaların maddesel ve manevi külfetten kurtulduğunu vurguladı.

Çocuğunun diş tedavisini yaptıran Hüseyin Alpaydın üstelik 7 yaşındaki kızının dişine alışılagelen poliklinikte engelleme edilemediğini belirterek, “Çocuk korkuyordu. Sıhhatli olsun doktorlarımız ivedili ayakyolu vererek duyum yitimi olacak dediler. Oran Hastanesine geldik, muktezi ilgiyi gösterdiler, hepsine teşekkürname ederim. Çocuğumuzu hastaneye yatırdık. Demin anestezi altında diş tedavisi yapılacak.” diyerek konuştu.

Gürsel Yılmaz bile otizmli çocuğunu henüz önce diş tedavisi üzere Kayseri’ye evet birlikte Ankara’evet götürdüklerini söyledi.

Yılmayan, “Anestezi uygulanması gerekiyordu. Onun üzere birlikte tığ çok öğün Kayseri’ye gittik. Sorgun’üstelik dahi bu işlem yapılmaya başlandı. Oğlum İsmail’in dişini otama yol açmak amacıyla Sorgun Gaga ve Diş Sağlığı Merkezine başvurma ettik. Uygulamanın başlatılmasında emeği geçenlere teşekkürname ediyorum.” dedi.

Share: