KEFEK Başkanı Aksal, Türkiye’nin dünyadaki enerji sorununun çözümünde açacak olacağını belirtti Açıklaması

TBMM Eş Erkek Okazyon Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve AK Fırka Edirne Saylav Dr. Fatma Aksal, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Rus natürel gazının Avrupa’ya aktarılmasında Türkiye’üstelik kurulması planlanan doğal gaz merkezi amacıyla sunu akla yatkın düz namına Trakya’yı bel ettiğini, bu kapsamda Edirne’nin arz bereketli adaylardan biri olduğunu tabir etti.

Aksal, yaptığı kayıtlı açıklamada, Ukrayna ve Rusya’nın hububat deposu olmasının beraberinde enerji üretiminde birlikte haddinden fazla okkalı hamur olduğunu belirtti.

Avrupa’nın gaz konusunda iri ölçüde Rusya’ya bağlı olduğunu nâkil Aksal, Avrupa’nın şu dakika ABD’den kaya gazı ve yer yağı aldığını ancak bunun lojistik maliyetlerinin çok efdal olduğunu vurguladı.

Gıda ve enerjinin dünya çapındaki yeryüzü büyük iki bahis olduğunu rapor fail Aksal, şunları kaydetti:

“Çözüm arayışlarında bilcümle gözler ülkemize çevrildi. Türkiye, hububat krizinde Ukrayna’ya hal bularak, tahılın acun piyasalarına ulaşımını sağlamıştı şimdi da erke üssü oluyor. Rusya Azamet Başkanı Putin imdi erke üzerine Türkiye’yi muhatap alacaklarını söyledi. Türkiye, coğrafi boyut olarak tıpkı intikal noktasındadır. Azerbaycan’ın karışma olduğu TANAP Projesi ve Rusya’nın da Türk Akımı Projesi var. Türkiye halihazırda erke güzergahı konumundadır.

Kendisinde gaz ve petrole cemaat sıfır fakat Avrupa’ya intikal işleyen başka devlet üstelik bulunmayan. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, kurulması planlanan erke merkezi üzerine Trakya’yı bel etti, Tekirdağ dahi mümkün, Kırklareli de gibi ama Edirne yeryüzü mebzul adaylardan biridir Edirne Avrupa’ya geçiş güzergahıdır. Türkiye’nin ihracatının yüzde 50’den fazlasını Avrupa Birliği üzerinden yapıyoruz. Bu ihracatta Edirne’deki cızık kapıları üzerinden gerçekleşiyor.”

Erke üstüne merkezin Edirne olacağını düşündüklerini vurgulayan Aksal, Türkiye’nin, dünyadaki erke sorununun çözülmesinde anahtar olacağını belirtti.

Share: