Vize işlemleriyle ilgilendiren şikayetler yaz döneminde yüzde 715 arttı

Şikayetvar, ara sınav vasıtalık ve müşavirlik firmalarıyla ait verilerini açıkladı. Verilere bakarak ayrımsız esbak yıl ile kıyaslandığında yaz döneminde şikayetler yüzde 715 arttı. Arz çokça şikayet Temmuz ayında gelirken (2021’in orak ayı ayına göre şikayet artışı yüzdelik 1229) Haziran, Temmuz, Ağustos ve Ilkgüz ayları karşılaştırıldığında şikayet artışının yüzde 561’e ulaştığı gözlemleniyor. Öne sâdır şikayet konuları ise şöyle sıralandı: Randevu alınamaması, bekleme sürelerinin uzunluğu, aracılık ücretlerindeki artım…

Son aylarda güçlükle dışına seyahat etmek isteyen insanlar için çileye dönüşen vize işlemleriyle ait eskimemiş gelişmeler yaşansa dahi sorunlar devam ediyor. Çözüm platformu Şikayetvar’ın ara sınav aracılık ve müşavirlik firmalarıyla ait açıkladığı verilere göre benzeri geçmiş sene ile kıyaslandığında yaz döneminde şikayetler yüzdelik 715 arttı. Şikayetlerin doruk yaptığı kamer ise Orak Ayı oldu. Güzeşte yılın Temmuz kocaoğlan ile karşılaştırıldığında Orak Ayı ayında şikayetler yüzde 1229 arttı.

ŞİKAYETVAR’I ZİYARET ORANI YÜZDE 910 ARTTI

Vize delalet ve danışmanlık şirketleriyle ilgilendiren araştırma yarmak ve ayrıksı tüketicilerin ara sınav işlemleriyle ilgilendiren görüşlerine yayılmak isteyen kullanıcıların Şikayetvar’ı ülfet oranları de arttı. 2021’nin Haziran, Orak Ayı ve Ağustos aylarında vize aracılık ve müşavirlik şirketleriyle ilişik 32 bin 623 ülfet gerçekleşirken 2022’nin benzeri döneminde yüzdelik 910’lük bire bir artış oranıyla konu ile ilgili 329 bin 654 görüşme gerçekleşti.

Konuyla ait Şikayetvar’a ulaşan gâh şikayetlerse şöyle sıralandı:

“ÇALIŞMA DAVETİYEM GELDİ VİZE ALAMIYORUM

Merhaba. Polonya çalışma davetiyem karışmak için. Amma ben aynı tür vize için randevu alamıyorum. Acil şekilde çözüm bekliyorum. Antalya’daki şubeye üstelik gittim bize termin vermediler. İnternet sayfasından yapmanız gerekiyor dediler. Amma internet sayfasından tek şekilde tıpkı gürlük yapamıyorum. Beş Altı aktarılma sonradan ati davetiyem, yönsüz elimde duracak.

MENTAL OLARAK TÜKENDİM

İtalya gezgin vizesi üzere başvuru yaptık ve günlerdir sonuçlanmadı. Tıpkısı durumda olan var mı? evet de bilgelik alabileceğimiz tıpkı saha? Imdi mental adina tükendim. Ayrıca referans durumunuzu nereden baktığınızı yazar mısınız? Tığ aynı danışmanla başvuru yaptık. ve bize hiçbir vukuf vermiyor. Sinirlerim çokça gerildi.

UÇUŞUMA 4 ÇEVRIM KALDI 11 HAFTALIK BEKLEME SÜRESİNDEN BAHSEDİYORLAR

26 Ağustos’ta 16- 29 Teşrinievvel arası için 15 günlük Schengen vizesi başvurusu yaptım. İkametgahım İzmir’da olduğu için evraklarım İzmir’e gönderildi. Uçuşuma 4 dönem kalmasına karşın hangi İzmir Alman konsolosluğuna ulaşabiliyorum hangi de aracı firmaya…. Başvurmadan önce aracı firmanın İzmir ofisine sorduğumda sürecin 4-6 hafta içerisinde sonuçlandığı söylendi. Şu anda 11 haftadan bahsediyorlar. Bu durumda hakkımı lüzumlu yetkili kurumlar aracılığı ile arayacağım.

1 HAFTA SONRA DERNEK VAR, VİZEDEN HALA HABER YOK

15 çevrim evvel başvurduğum ara sınav başvurum hala sonuçlanmadı aradığımda pasaportumun

Belçika’ya gittiğini kontrolde olduğunu söylediler. 1 hafta sonradan dernek üzere gitmem lazım bibi benzeri olgun bulunmayan gereğinin yapılmasını bildirme azından tıpkısı bilgi verilmesini murat ediyorum.

130 AHIT GEÇTİ, TERMIN ALABİLMİŞ DEĞİLİM

4 Haziran tarihinde ulusal ara sınav aile birleşimi üzere başvuruda bulundum. Bugün 14 Teşrinievvel 130 gün geçtiği halde randevu tarihi alabilmiş değilim. Maatteessüf ara bulucu firmanın web sayfasında 8-10 hafta yazdığı halde daha randevu tarihi alamadım. İlgili firmaya mümasil attığımızda konsoloshane değişmeyen veriyor diyor. Konsolosluğa andıran attığımızda 1-2 hafta termin tarihi beklemeniz gerekiyor, başvuru çok var diye niteleyerek bire bir izah yapılıyor. Bu büyüklüğünde edisyon olmasa lüzumlu süreçler henüz aceleci olması gerekiyor diye düşünüyorum.

VİZE GELECEK Mİ, GELMEYECEK Mİ? BİLEBİLSEK KEŞKE

26 Eylül’dahi İzmir’bile aracı firmaya Almanya ara sınav işlemleri ofisinden turistik vize üzere müracaat yaptım. Randevuyu de ağustosun başında almama karşın 26 Eylül’e verildi. 17 Ekim’de uçağım var. bağrış çağrış yok. Elinizden geleni yapıyorsunuzdur salim olun ama gelecek mi gelmeyecek mi? Bilebilsek keşke.”

Share: