Karaman’da eski karye okulu bili, konuşma, firez akademisine dönüştürüldü

Karaman’birlikte Mustafa Eksiksizlik Gültekin, hoca babasının doğup büyüdüğü köye fen, nutuk, hars akademisi açma hayalini hayata geçirdi.

Karaman’ın Sarıveliler ilçesine tutkun Göktepe Mahallesi’ndeki sakat karye okulu, hayırseverlerin desteğiyle yenilendi. İçerisinde sayısal kitabevi, robotik kodlama ve bilgisayar atölyesi, müzik ve fotoğraf sınıfları kâin Haydar Gültekin Haber Nutuk Ekin Akademisi, kasaba köylerdeki çocuklara üstelik terbiye verecek.

Mustafa Eksiksizlik Gültekin (63), Göktepe beldesine sınırlanmış Esentepe Mahallesi’nde doğup büyüdüğünü köyüne çok molekül verecekli olduğunu söyledi.

Babası Haydar Gültekin’in İvriz Karye Enstitüsü’nden 1956 yılında çıkışlı olduğunu belirten Gültekin, “Babam elan bilahare öğretmen reşit. 4 yıl Hadim’in ayrımsız köyünde öğretmenlik yaptıktan sonradan doğup büyüdüğü Esentepe’de 7 sene öğretmenlik yaptı. Ülkemizin çeşitli yerlerinde fariza yaptıktan bilahare tekaüt oldu. Kendisi öğretmenliğin yanında âşık ve yazar bire bir kişiliktir.” dedi.

Gültekin, babası ile köye yüksekokul kurmaya değişmeyen verdiklerini, babasının sabık sene memat ettiğini söyledi.

Çevresine babasının hayalini anlattığını ve destek gördüğünü rapor eden Gültekin, şöyle konuştu:

“Sene başında çalışmalarımızı başlattık. Köyün kullanılmayan eski okulunu akademi haline getirdik. Terbiye, veri ve laf çevrelerinden destek aldık. Bu bindi sayesinde bu durumdayız. Burada ayrımsız sayısal katalog, bire bir robotik kodlama ve 3D yazıcıyla destekli bilgisayar atölyemiz bulunuyor. Bilgisayar atölyemizde fikirli tahtamız var. Sınıflarımızda robotik kodlama, Türki yazım, hikaye yazım teknikleri dersi, bilgisayar, çalgı aleti, koro, suret dersi çalışmaları yapılabiliyor. Elden bu köydeki çocuklara değil kasaba köylerdeki çocuklara dahi hizmet vermeyi düşünüyoruz. Burada herhangi bir madde gönüllük esasıyla yürüyor. Öğretmenlerimiz eğitimcilerimiz gönüllü olarak çalışıyor. değme ücret hangi alınıyor, hangi ödeniyor.”

Kandilli Rasathanesiyle köydeki Belen tepesine yer sarsıntısı gözleme istasyonu kurulması üzere mesai başlatıldığını anımsatan Gültekin, buraya kurulacak gözlemeviyle çocuklara heyet dersi vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Eksiklerin iyilikçi desteğiyle tamamlanmaya devam ettiğini dile getiren Gültekin, şunları kaydetti:

“Teleskoplarımız tedbir edildi. Ayrımsız zamanda laboratuvarımızda mikroskoplarla bölgeye ilişkin endemik bitki taraması yapıp, bölgenin endemik bitkilerinin coğrafi işaretlemesini planlıyoruz. Okulun bahçesinde üstelik futbol, basket, uçan top ve alan topu dersleri verilebilecek sahalar hazırlanacak. Hem talih zarfında hem ülke dışında projemizden insanlara bahsettik. Kişi çevremiz, çevremizin çevresi, içtimai medya eliyle insanlara ulaştık. Üzerine eksper şahıslar köye kadar gelip bizlere destek oluyor. Burada çocuklarımıza bilgelik, laf, ekin alanında sponsor eğitimler vermeyi hedefliyoruz.”

Emekli yazın öğretmeni Ahmet Ataseven de Haydar Gültekin’in kendisinin ilkokul öğretmeni olduğunu belirterek, “Bu köyde doğup büyüdüm. Burası açılınca apotr olmamı istediler. Seve seve akseptans ettim. Doğrudan yahut bilvasıta bu köyden okuyup revan herkesin üzerinde Haydar Gültekin hocamın emeği var. Tığ birlikte üzerimize düşeni yapıyoruz. Haricen gelen eğitimciler var.” ifadesini kullandı.

“Proje beni çok heyecanlandırdı”

Göktepe Belediye Reisi Mustafa Doğan, beldelerine sınırlanmış Esentepe mahallesinde değme evden sunu az 2 öğretmen çıktığını söyledi.

Mahallede kâin bozuk köy okulunun cehennem olmak üzere olduğunu dile getiren Doğan, akademiyi şöyle anlattı:

“Haydar hocam son etmeden önceki akademi projesini bana anlatıp bindi istemişti. Bu proje o ant beni çokça heyecanlandırmıştı. Ebedî Uyku edince oğlu Mustafa Kemal ile yola çıkarak, aylak ayrımsız yeri sunturlu ayrımsız hayat alanına çevirdik. Buraya Haydar Gültekin Vukuf Sanat Ekin Akademisi ismini verdik. Çocuklarımız burada gösterici, çalgı, drama kursu alıyorlar. Kütüphanesinden faydalanıyorlar. Laboratuvarında bitkileri inceliyorlar. İnşallah gözlemevinde astronomi bilgileri alacaklar. Esentepe’den ülkemizde ve dünyada düzensiz bırakacak domuzuna öğrenciler yetişecek. Eğitmenlerimiz Türkiye’nin herhangi bir yerinden gelip gönüllü adına çalışıyorlar. Bu yıl çokça aşkın öğrencimiz yoktu. Ancak ati yıllarda kasaba mahalle ve köylerdeki çocuklarımızı buraya taşıyacağız. Ben inanıyorum ki bu hoşur mahalle tamlık dünyada bilinir bir yer olacak.”Share: