Kanadalı milletvekillerinden Tayvan ziyareti planı

Kanada Parlamentosu Erkinci Takım Başkanı Judy Sgro, Kanada Parlamentosu’nun Arsıulusal Tecim Komitesinin Ilk Teşrin kocaoğlan başlarında Tayvan’ı musahabe etmeyi planladığını açıkladı.

MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin-Tayvan gerilimine hastalık olan Tayvan ziyaretinin arkası sıra, Kanadalı milletvekilleri aracılığıyla Tayvan’a konuşma planlandığı açıklandı. Kanada Parlamentosu Erkinci Kadro Başkanı Judy Sgro, Parlamentonun Kanada-Tayvan Dostluk Grubu üyesi olan 8 komite üyesinin Tayvan’a gitmeyi planladığını belirterek, “Ziyaretin amacı Tayvan evet üstelik Çin üzere ülkü oluşturmak değil. Tecim komitesi, iki mevki arasında ticari ilişkileri imar etmek yerine, eskimemiş fırsatları gitmek için Tayvan’ı musahabe etmeyi planlıyor” dedi.

BENDE Kongre Heyeti’nin Tayvan’a ziyaretinin arkası sıra arsıulusal ilişkilerde “mehabetli tıpkı sorumluluk” olduğunu belirten Sgro, “mukteza” aynı yolculuk olarak adlandırdığı ziyaretin diplomatlık tarafından gerçekleşeceğini aktardı. Sgro açıklamasında, “Demokratlık hepimizin mehabetli tıpkı parçasıdır. Özgürlükleri ve demokrasileri için savaşan farklı ülkeleri korumamız gerekiyor. Açıkçası Kanada’nın bile Çin’e karşı durmasından kurum duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Muhafazakar mebus ve Ticaret Komitesi Başkan Yardımcısı Randy Hoback ise yaptığı açıklamada, “Bence kavi çokça şeyde normale dönmemiz gerekiyor. Bunlardan biri ziyaretler, ülkeden ülkeye etkileşimde çıkmak” dedi.

Kanada’nın Tayvan gezi planına geçtiğimiz baharda başladığı bildirilirken, yolculuğun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği, kısmen da olsa Tayvan’ın COVID-19 protokollerine sınırlı olacağı rapor edildi.

ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan’ı ziyareti Çin marifetiyle tepkiyle karşılanmıştı. Pelosi’nin ziyaretine karşılık adına Çin, ticareti kısıtlamış, Tayvan çevresinde büyük askeri tatbikatlar başlatmış ve Pelosi’ye yaptırımlar uygulamıştı. MEMLUK Kongre Heyeti ise geçtiğimiz aksata Tayvan’ı ülfet etmiş ve Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile benzeri araya gelmişti. – OTTAWA

Share: