Karadeniz’de balıkçılar ahit sayıyor

Karadenizli balıkçılar, av yasağının kalkmasına günler kala hazırlıklarını tamamlıyor. Akçakoca Balıkçı Barınağı Kooperatif Başkanı Mustafa Karakaş, “Gözlemlediğimiz kadarıyla palamutta sunu bereketli zaman olacağını düşünüyoruz” dedi.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar denize ferahlamak üzere 1 Eylül’ü bekliyor. Balıkçıların bütün hazırlıklarını yaptığını söyleyen Akçakoca Balıkçı Barınağı Kooperatif Başkanı Mustafa Karakaş, “Balıkçılarımız ağlarını ve teknelerini hazırladılar. Şu anda limanımızda yüzde doksan oranında hazırız, bir haftamız kaldı. Kazasız belasız tıpkısı sezon diliyoruz. Cümbüş şişman denizde balık var. Bu sene artağanlık bahis konusu, ağlarımızda ve teknelerimizde sunu basit detaya birlikte dikkat etmeye başladık. Sezon zarfında gravite süregelmek istemiyoruz” dedi.

“Pelit sezonu olacak”

Palamutun bildirme iyi sezonu olacağını belirten Karakaş, “Gözlemlediğimiz kadarıyla palamutta sunu gür mevsim olacağını düşünüyoruz. Lüfer, istavrit artağan miktarda ve gündemde olan balıklarımız bunlar. Albeni şartlarına bakacak olursak artağan av olacak şekilde hava durumu var. Çok kaba fırtınalar olmadığı sürece gelişigüzel çağ eli nimetli balık çıkacaktır. Bu üstelik devir içerisinde tezgahlara ve tüketiciye birlikte yansıyacak. Şu anda fiyatlara baktığımızda çok faziletli değil. İri palamut 40 lira, az buçuk bağan palamutlar 15 liradan satılıyor. Tavuk Balığı ve barbun balığında çoğalma var. Feyiz var, halkımız haşat balık kayıt diyerek düşünüyoruz” diye niteleyerek konuştu. – DÜZCEShare: