Japonya’da Çin ile ikili diplomatik ilişkilerin 50. yıl dönümü zımnında etkinlik düzenlendi

İkili diplomatik ilişkilerinin normalleşmesinin 50. sene dönümünde Japonya “denge kurmak”; Çin, “temas alanda derinlik” vurgusu yaptı.

Şarki Asya’nın bucak komşuları arasındaki, Eylül 1972’de iki mevki liderinin “ebedi barış ve hukuk ilişkilerinin kurulması” kararını imzaladığı eş şevket tebliği kem yüzyıla erişti.

50. yıl dönümü kapsamında Japonya İş Federasyonu (Keidanren) karı sahipliğinde Tokyo’birlikte düzenlenen etkinlikte iki ülkenin yönetsel ve hareket dünyası temsilcileri buluştu.

Ülkenin yer şişman hareket lobisi yerine tanınan Keidanren’in etkinliğine Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa ile Çin’in Tokyo Büyükelçisi Kong Xuanyou iştirak etti.

Etkinlikte Japon Başbakan Kişida Fumio ve Çin Fehamet Başkanı Şi Cinping’in yıl dönüm mesajları okundu. Kişida, mesajında ülkesinin, yaka komşusu Çin ile “olumlu ve kararlı ilgiler kurmaya” istekli olduğunu belirtti.

Kyodo ajansına bakarak Şi ise mesajında “bakir dönemin ihtiyaçlarını eğlemek amacıyla Pekin’in gelişigüzel alanda Tokyo ile iş birliğini derinleştireceğini” kaydetti.

Bakan Hayaşi konuşmasında Japonya ve Çin’in, bölgesel sulh ve zenginlik amacıyla sorumluluğa eş olduğunu söyledi. Keidanren Başkanı Tokura Masakazu dahi “Japonya amacıyla, Çin ile ilişkiler, yer oylumlu ikili ilişkilerden biridir.” dedi.

İkili görüşme

Suikasta kurban giden çarkıt Japon Başvekil Abe Şinzo’nun cenazesi için düzenlenen kerem törenine gelen Çin Umum Politik Meşveret Konferansı (ÇHSDK) Başkan Yardımcısı Van Gang, Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu ile bire bir araya geldi.

Japon basınına göre, ense düzey görüşmede, sene dönümünün “seçme iki tarafın dahi ‘yapıcı ve kararlı bir veriş kurma’ konusundaki ortak vizyonunu gerçekleştirmeye çalışmasının eke olduğunda” fikri birliğine varıldı. Van, Japon Başbakan Kişida ile görüşmedi.

29 Eylül 1972’de Japon Başvekil Tanaka Kakuei ile Çin Başbakanı Zhou Enlai ile imzaladığı şevket tebliği, bitişik hükümetlerin diplomatik ilişkilerinin normalleşmesinin başlangıcı kabul ediliyor.

Share: