KOLLARI VE BACAKLARI OLMADIĞI İÇİN EVDE EĞİTİM GÖREN NAKŞİN, TAKMA İSTİYOR

VAN’üstelik, dirsek altından kolları ve diz altından ayakları olmadan dünyaya gelen, bu nedenle eğitimine evde devam fail 13 yaşındaki Nakşin Özdemir, sunma nazik hayalinin okula gezmek ve arkadaşlarıyla ihanet etmek olduğunu söyledi. İnşaat işçisi Mustafa Özdemir, oğluna takılacak elektronik protezin maliyetinin 5 milyon lirayı geçtiğini ve bunu almaya imkanı olmadığını söyledi.

Tuşba ilçesinde güçlü Ayfer-Mustafa Özdemir çiftinin 5 çocuğundan sunu büyüğü Nakşin Özdemir, çırılçıplak dirsek altından kolları ve diz altından bacakları olmadan dünyaya geldi. İsmail Hakkı Tonguç Ortaokulu öğrencisi olan ve rastgele sene ölçüm belgesi aldığını belirten Nakşin Özdemir, kolları ve bacakları olmadığı için 7’nci sınıfta üstelik evde eğitim bilimi görüyor. Tuşba Martir Ömer Halisdemir İlkokulu’nda memur hususi terbiye öğretmeni Gülperi Eşin, 3 yıldır haftada 2 dönem evine gelip Nakşin’e eğitim bilimi veriyor. Nakşin, kendisiyle yakından ilgilenen çok sevdiği öğretmenine bu yıl yeniden kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

YARDIM BEKLİYOR

Sosyal bilgiler, matematik, Türki kadar tüm dersleri öğretmeniyle çalışan Nakşin, kalemi kollarıyla tuttuğunu ve sunu nazik isteğinin protez olduğunu söyledi. Arkadaşlarıyla yürüyüp, oyun aldatmak istediğini tamlayan Nakşin, takma takılması üzere müzaheret isteyerek, “7’nci sınıfta okuyorum. Öğretmenlerim eve gelerek bana yetişek veriyor. Öğretmenimi haddinden fazla özlemiştim. Futbolcu tutmak istiyorum. Bu konuda hayırseverlerden destek bekliyorum” dedi.

‘PROTEZ İÇİN 5 MİLYONA İHTİYAÇ VAR’

İnşaat işçisi Mustafa Özdemir, oğluna protez kol ve göl ayağı yaptırmak üzere maddi imkanının olmadığını belirterek, “Eğer protez takılırsa yürüyebilecek, okuluna gidebilecek. Öğretmeni temas dönem eve gelerek eğitim veriyor. Elektronik protez çok fiyatlı olduğu üzere imkanımız yetmiyor. Protezin maliyeti 5 milyon TL’yi geçiyor. Defalarca Ankara’ya doktora götürdüm amma bundan sonra benim dahi imkanım kalmadı. Doktorlar, Nakşin’e takma takılırsa yürüyebileceğini söylediler. Çocuğuma takma takılması amacıyla izzet yetkilileri ve hayırseverlerden yardım bekliyorum. Bununla ilişkin Van Valiliği’ne üstelik yardım üzere istida verdik. İnşallah evire çevire bir serencam çıkar” diye konuştu.

‘BİRBİRİMİZE SARILDIK, ÖZLENTI GİDERDİK’

Özel yetişek öğretmeni Gülperi Eşin ise “3 yıldır bu arada öğüt yapıyoruz. Çokça özveren ve başarılı tıpkı öğrencimiz. Yazıyı da kendisi yazabiliyor, benzeri zamanda kıraat-yazması dahi gayet aklık. Seçme sene ölçüm belgesi alıyor. Nakşin, okuluna gidip arkadaşlarıyla beraber kundaklamak istiyor. Beni haddinden fazla seviyor, ben de onu çok seviyorum. Haddinden Fazla özlediği amacıyla eve dirimsel gelmez bana sarıldı. Birbirimize sarıldık, özlenti giderdik. Bu yıl üstelik tıpkısı zıtlık çıkmazsa beraber terbiye talim göreceğiz. Deli Dolu ve koca tıpkı öğrencim. Ödevlerini birlikte seçme zaman yapıyor. Derslerine da katılımı haddinden fazla gür” ifadelerini kullandı.Share: