İSTANBUL-DÜNYANIN GENIŞLIK UZUN BOYLU KADINI RUMEYSA İLK SEFER UÇAĞA BİNEREK ABD’YE GİTTİ

DÜNYANIN bildirme uzun boylu kadını yerine Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 2 metre 15 santim boyundaki weaver sendromu hastası Rumeysa Gelgi, ABD’ye gitti. Hayatında ilk defa uçak yolculuğu yapacak olan Gelgi’nin, Şan Francisco yolcuğu 13 saat sürecek.

Boyu ve hastalığı dolayısıyla sedye ve refakatçi yardımıyla gezi etme zorunluluğu olan 25 yaşındaki Rumeysa Gelgi, THY desteğiyle ABD’ye gezmek üzere İstanbul Havalimanı’na geldi. Gelgi 2 metre 15 santim boyu nedeniyle sedyeyle seyahat yapacak. Karabük’ten annesi Safiye Gelgi ile gelişigüzel İstanbul Havalimanı’na mevrut Rumeysa, bilet ve bagaj işlemlerini tamamladıktan sonradan uçağa gitti. Guinness Rekorlar Kitabı’na ‘dünyanın bildirme uzun uzadıya kadını’ kendisine giren Rumeysa, havalimanındaki yolcuların fotoğraf çektiri isteklerini dahi vurdumduymaz çevirmedi.

‘SEDYE İLE AŞIRILMAK DURUMUNDA KALDIM’

İlk misil uçağa binmenin heyecanını işlek Rumeysa Gelgi, “Öncelikle çokça heyecanlıyım. Bu benim hem önceki tayyare yolcuğum hem birlikte önceki az dışına çıkışım olacak. Ancak bu seyahat vakit kaybetmeden benim için değil, benzeri haddinden fazla can üzere önceki olacak. Çünkü teskere ile gezi etme opsiyonu takkadak kilolu rahatsızlığı mevcut, korkulu bakımdan-vahim bakıma giden hastalar için makbul bir ek süre. Ancak benim baş eğriliği rahatsızlığım nedeniyle, ince süre oturamama durumum olduğu amacıyla ego teskere ile uçmak durumunda kaldım. Sedye ile bulaşan yerine yolculuk etmek ilkin az buçuk zahmetli benzeri prosedür. Ilkin THY Umumi Heyet Başkanı Ahmet Bolat, THY Matbuat Müşaviri Yahya Faik, İsmail Velioğlu ve sair yetkililerin özel ilgileri sayesinde bütün detaylar hızlı hızlı haledildi” dedi.

BİRKAÇ AY ABD’DE KALACAK

ABD’ye yapacağı musahabe üzerine basın mensuplarına vukuf veren Gelgi, “Ayrımsız kaç kamer ABD’da kalmayı planlıyorum. ABD’ye beş altı amaç amacıyla gidiyorum. İlk kendisine müzakere, tıpkı zamanda mesleki kariyerimi ilerletmek. Orada bulunduğum süre içerisinde Guinness World Records ile haddinden fazla fena hâlde bir aksiyon birliğimiz olacak” diye niteleyerek konuştu.

Share: