İsrail ve Gazze’deki İslami Cihad arasındaki bırakışma uygulamaya girdi

Cereyan eliyle yapılan kayıtlı açıklamada, “Mısır’ın, İsrail hapishanelerinde açlık grevindeki Halil Avavde ve pazartesi gözaltına alınan İslami Cihad yöneticisi Bessam Saadi’nin erkin bırakılması için mücahede taahhüdü ışığında ve yapılan istişarelerden sonra ateşkesin bu tün 23.30’de başlayacağını car bedel.” ifadesine kayran verildi.

Açıklamada, herhangi bir saldırıya değer ödeme hakkının gizli tutulduğu aktarıldı.

İsrail Millî Amme Diplomatlık Başkanlığından yapılan kayıtlı açıklamada birlikte 23.30’da ateşkesin uygulanmaya başlayacağı duyuruldu.

Çabalarından muhit Mısır’a teşekkürname edilen açıklamada “ateşkesin ihlali halinde İsrail’in dallı güllü cevap ödeme hakkını koruduğu” belirtildi.

İsrail ordu sözcülüğü ise resmi olarak ateşkesin 23.30’birlikte uygulamaya girdiğini açıkladı ve başlangıçta planlanmış “çarpışma uçakları, helikopterleri ve silahlı insansız albeni araçlarının katıldığı son saldırının tamamlandığını” duyurdu.

Ateşkesin devreye girmesinin ardından Gazze sokaklarında tebrik kartı yapıldığı bildirildi.

Ateşkese çokça kısa bire bir müddet kala, İsrail’in güneyinde ara sıra kentlerde Gazze’den fırlatılan roketler sonucu cüretkâr alarmları çaldı. İsrail ordusu dahi benzer şekilde roket saldırısına eşit Gazze içindeki noktalara akın düzenlediğini duyurdu.

İsrail, cuma namazı haset Gazze’deki ofans hazırlığında olduğu gerekçesiyle İslami Cihad’a ilgilendiren olduğunu iddia ettiği hedeflere saldırı başlatmıştı. İsrail’in saldırısı üstüne Gazze’den İsrail yönüne benzeri kol roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 çocuk, 4 kadının düzlük aldığı 44 hayat hayatını kaybetmişti. İsrail tarafındaysa temas fert kaybı yaşanmamıştı.

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres çekirdeksel müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

Almanya’birlikte Gazze ile el birliği gösterisi yapıldı

 

İsrail’in Gazze saldırısı 3. gününde: Bilanço ağırlaşıyor!

Share: