Şentop:Kardeşliğimizi ve bütünlüğümüzü bozamayacaksınız

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Devletimizin, Alevi-Sünni çatışması çıkarabileceğini, kardeşliğimizi ve dirliğimizi bozabileceğini zanneden bu zavallıların yakasına yapışacağından hiçbirimizin şüphesi olmasın” dedi.

Şentop, kentteki tıpkısı otelde planlı Muharrem Ayı İftar Programı’nda, Rahman’ın kocaoğlan yerine kabul edilen mutlu aşure ayı ayına ulaşıldığını söyledi.

Tekirdağ’ın bütün ilçelerindeki Alevi, Bektaşi dergahlarından, cemevlerinden gelenlerle aynı arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şentop, şöyle bitmeme etti:

“Bu akşam ezanı burada oluşturduğumuz muhabbet ve hoşgörü atmosferinin ülkemizin seçkin köşesinde, İslam aleminin seçkin köşesinde yaşanmasını Allah’tan rica ediyorum. Kızıl yâran, kızıl canlar, öncelikle söze muhabbete başlamadan, geçen hafta hicri yılbaşının yani aşure ayı ayının önce haset Ankara’da üç ayrı cemevine planlı saldırıdan duyduğum üzüntüyü buradan bire bir nöbet daha benimsemek isterim. İki gün evvel bile Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş evinin önünde saldırıya uğramıştır. Bu cife saldırıları lanetliyorum ve eski olsun dileklerimi iletiyorum. Selami dedeyle esbak görüştüm, geçmiş olsun ve şifa dileklerimi namına ilettim. Şükürler olsun kim keyif durumu gür.”

“Celal ve budun ayrılmaz ayrımsız bütündür”

Şentop, ülkedeki kontak ve beraberliği becermek isteyenlerin bunu başaramayacağını dile getirdi.

“Devletimizin, Alevi-Sünni çatışması çıkarabileceğini, kardeşliğimizi ve dirliğimizi bozabileceğini zanneden bu zavallıların yakasına yapışacağından hiçbirimizin şüphesi olmasın.” diyen Şentop, “Devlet ve ulus adına bizler sürekli ayrılmaz tıpkısı bütünüz. Buradan ihtilaf gayrılık tohumları ekmeyi maksat edenler artık bu ülkeden beyin kaynaklı aynı nefretin çıkmayacağını bilmelidir. O oyunları, o tuzakları milletimiz görecek ve toprağa gömecek ayrımsız sınama ve olgunluğa sahiptir çıktı” ifadelerini kullandı.

“FETÖ’cüler denedi amma kimesne bu milleti bölemedi”

Türkiye’de sağcı, solcu, Alevi, Sünni, Türk, Kürt, laik, Mutekit insanların sağduyulu olduğunu vurgulayan Şentop, şu değerlendirmelerde bulundu:

“en üst FETÖ’cüleri gördük. Kimesne bu milleti bölemedi, bölemeyecek Allah’ın izniyle. Daha geçmiş yaşanan oyunların planlayıcılarına alın sabah akşam uyanıklık halindeyiz. Çıktı bu ülkenin farklılıklarından muadele ve dayanışmadan ayrıksı aynı madde çıkmayacağını, bu çatışmalara karnımızın tok olduğunu herkesin bilmesini istiyorum. Kardeşliğimizi, birliğimizi ve bütünlüğümüzü katiyen bozdurmayacağız. Bizler iri ve farklılıklarıyla ensesi kalın, hem da haddinden fazla varlıklı aynı ülkeyiz.”

Şentop, 10 çevrim önce insanlığa emare adına gönderilen Hazreti Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicretinin 1444. yılına erişildiğini aktararak şunları kaydetti:

“1444 yıl önce gerçekleştirilen o şerif barhana ile karanlığa alın aydınlığı, geceye karşı gündüzü, esarete alın hürriyeti, nefrete cebin sevgiyi savunanların sesi elan gürleşmiş ve adamlık tarihinde eskimemiş aynı zaman başlamıştır. Biz birlikte muharrem ayını bu alacak ve zihin ile değerlendiriyoruz. Nefes, maksat, tiksinti, savaş üzere insanlığı mutsuz fail davranışlardan uzak durulmasının talkın edildiği bu ay, birliğe ve kardeşliğe çağrı ayıdır.

Aşure ve muharrem lokması, bağlılık ve saygıya, bölüşmeye çağrıdır. Ezelden ebede uzanan temas çağrısı, huzur daveti ve tek kazanıdır. Paylamanın değil paylaşmanın, bölmenin değil bölüşmenin hikmetidir. Kerbela ve aşure ayı irtibat günüdür. Peygamberimizin sevgili torunu Hazreti Hüseyin’i ve onunla birlikte Kerbela’da şehit olan canları, gene şehadetlerinin seneyi devriyesinde rahmetle tanınmayan ediyorum.”

Programa Tekirdağ Valisi Aziz Saika, DOĞRU Tümen Tekirdağ milletvekilleri Mustafa Patırtı ile Mahmur Çiçeği Koncagül, tören düzeni üyeleri, Alevi, Bektaşi dernek temsilcileri katıldı.

TBMM Başkanı Şentop: O tün milletin yumruğu hedefini bulmuştur

Çavuşoğlu, Hamas Politik Göz Başkanı İsmail Heniyye ile telefonda görüştü

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres çekirdeksel müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

Trump: “Yine düzenlemek zorunda kalabiliriz”

 

Share: