Ilmek İşleri Başkanı Erbaş: İbadetlerin hemen ruha değil, bedenimize de faydası var

DİYANET İşleri Başkanı Mürtefi Erbaş, Sivas Ulu Cami’bile sabahleyin namazı kıldırıp mevize verdi. Erbaş vaazında ibadetin önemine değinerek, “Kur’an-ı Kerim’in emirlerine hangi kadar titizlikle sarılırsak biz o kadar kuvvetli ve dosdoğru olacağız. Hem feraset yerine, can kuşu olarak, hem birlikte gövde kendisine. İbadetlerin takkadak ruha değil, bedenimize bile faydası var. Bunu da hiçbir ant aklımızdan çıkarmayalım.” dedi.

Sivas’a geri gelen Ilmek İşleri Başkanı Büyük Erbaş, kentteki temaslarını sürdürüyor. Erbaş, sabahın erken saatlerinde Celil Cami’ye gelerek, burada sabahleyin namazı kıldırdı. Namazın ardından öğüt veren Erbaş, ibadetin önemine değindi. İbadet etmenin benzeri cibilliyet gayesi olduğunu belirten Erbaş, “Rabbimiz ‘Ben cinleri da insanları dahi bana perestiş edesiniz diye yarattım’ buyuruyor. Kulluğun de gösterildiği en büyük perestiş namazdır. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhissalatü Vesselam İslam’ı bildiri ettiği andan itibaren müslümanlar ibadetlerine hep özen etmişlerdir. İbadetlerin hikmetini bile bile, anlayarak, anlatarak namına getirmeye çalışmışlardır. İbadetlerin birçok hikmeti vardır. Öne çıkanlardan tıpkı tanesi şükretmektir.” dedi.

‘İBADETLERİN TAKKADAK RUHA DEĞİL BEDENİMİZE ÜSTELIK FAYDASI VAR’

Kan alıp verebilmenin da insanın alnını secdeden kaldırılmamasını müstelzim benzeri lütuf olduğunu vurgulayan Erbaş, “Salgın hastalıkta ne kadar kalın yaşadık değil mi? O nefesi alabilmek için bindi makinaları kullanıldı. Entübe tıntın olanlar. Neydi hep bunların amacı? O nefesi alabilmekti. Entübe olup birlikte sağlığına munsap güçlü çok kardeşimizle görüştük. Onların neler anlattıklarını anlamaya çalışalım. Yani ‘şu nefesimi bayındır alıp vermeyi nasip eyle yarabbi, alnımı secdeden kaldırmayacağım’ diye niteleyerek yakarış fail kardeşlerimiz. Hakeza bir molekül işte. Soluk alıp verebilmek bile alnımızın secdeden kaldırılmamasını müstelzim balaban benzeri nimettir. İşte tığ şükrümüzü ibadetlerimizle ödeme ediyoruz. Söylemek kim bereketli kul olmak için, Allah’ın rızasına akıllıca yaşayabilmek için ibadetlerimize sarılmamız lazım. Kur’an-ı Kerim’in emirlerine ne büyüklüğünde titizce sarılırsak tığ o büyüklüğünde akva ve zinde olacağız. Hem hesap adına, ruh adına, hem üstelik vücut namına. İbadetlerin sadece ruha değil bedenimize da faydası var. Bunu dahi hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım.” diyerek konuştu.

Gençlerin ve çocukların aşağı yaşlarda namaza alıştırılması gerektiğini söyleyen Erbaş, “Onların ellerinden tutalım ve camilere getirelim. Hadi sabah print peki ama öğle ve ikindi namazlarında on paralık olmazsa getirelim. Onların namaza alışması geçişsiz. Eğitim Bilimi bilimcilerin yaptığı tetkikat birbiriyle örtüşüyor. Alıştırınız, 7 yaşından itibaren fena hâlde alışkanlıkları o yaşlarda veriniz.” ifadelerini kullandı.Share: