İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Bayburt’ta vatandaşlara seslenme etti Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin ati 100 yılının altyapısını yaptığını belirterek, “Geçmiş 100 yılın bile başımıza gelen felaketlerden belde oluşan açığını kapatmaya çalıştı.” dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak için kente gelen Soylu, Bayburt Valiliği önünde kendisini ilgiyle karşılayan vatandaşlara hitap etti.

Vekil Aristokrat, Bayburt’ta olmaktan onur duyduğunu dile getirerek, vatandaşlara Reisicumhur Erdoğan’ın selamlarını iletti.

“Dünyadaki tıpkısı mızıka ülkeler ona çelme yapmak istese dahi dönüyorlar, dolaşıyorlar ayağına geliyorlar ve dünyada tıpkı yerde problem varsa bunu ‘Tayyip Erdoğan, Türkiye çözsün’ diyorlar.” ifadesini kullanan Aristokrat, “Çabucak Türkiye’nin lideri değil, dünyanın birlikte umudu olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayburtlu hemşehrilerimize selamları var, sevgileri var, muhabbetleri var.” diye konuştu.

Soylu, terörle seçme alanda savaşım eden kahramanların komutanı Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in de selamları ve muhabbetlerini hemşehrilerine iletti.

Dünyanın değişik benzeri dönemden geçtiğinin altını çizen Aristokrat, şu değerlendirmede bulundu:

“Yekpare 2,5 yıldır korona denilen ayrımsız illetle dünya yüz yüze. Suriye’üstelik, Irak’ta, Libya’da, Yemen’birlikte ve etrafımızdaki neredeyse hep coğrafyada koronadan müstakil vekalet savaşları dediğimiz, alelhusus Müslümanların bulunduğu coğrafyada bire bir karmaşıklığı oluşturabilmek amacıyla Garp dünyası elinden geleni ortaya koyuyor. Bitti mi? Müfit. Çin bire bir taraftan istihsal bantlarını, istihsal sıkıntısına döndürüyor. Değişik taraftan Karadeniz’in lahzada üstünde Rusya ile Ukrayna beyninde ihtimal dahi ‘geliyorum’ diye niteleyerek bağıran ve bilcümle dünyayı gıda krizi ilkin kalkmak için birçok süreçle etkileyen aynı savaşın olduğuna tanık oluyoruz. Bunları bütün beraber yaşıyoruz. Ayrımsız taraftan bu sıkıntıların içerisinde ‘Türkiye’yi acaba hesaplı saldırılarla diz çökertebilir miyiz, Irak’ın kuzeyinde, Suriye’nin kuzeyinde benzeri terör devleti kurabilir miyiz?’ diyerek tasrif, program ve baziçe kurmaya çalışanlar var.”

Aristokrat, PKK’nın, Amerika ve Avrupa marifetiyle ihtimal de genişlik çokça bu dönemde desteklendiğini, son 3 yılda Amerika senatosunun PKK’evet 2 milyar dolar resmi arkalama yaptığını aktardı.

“Onlar zannettiler ki milletimiz bu işi anlamıyor”

Milletin herhangi bir şeyden haberi olduğuna dikkati calip Icra Vekili Aristokrat, şöyle devam etti:

“Zannediyorlar kim paralarıyla, oyunları ve tuzaklarıyla, PKK’lı teröristlerle bire bir araya gelerek bize diz çökertecekler. Onlar ne adımı atarlarsa atsınlar, ne oyunu kurarlarsa kursunlar… Ayrımsız taraftan Yolculuk olaylarını yaptılar bizi diz çökertemediler. Ayrımsız taraftan 17-25 Çatlak FETÖ darbesini yaptılar bizi diz çökertemediler. Onlar zannettiler kim milletimiz bu işi anlamıyor, onlar zannettiler kim Bayburtlu hemşehrilerim bu işleri izlem etmiyor. Ego aynı molekül biliyorum, şurada Bayburt’ta bir kahveye oturayım, şayet Amerikalı Başkanına fesini damarlı giydirmezse benim hemşehrilerim eksantrik bire bir madde bilmiyorum. Dünyayı üstelik izlem ediyor, Türkiye’yi üstelik strateji ediyor, dünyada neler olduğunu biliyor ve bize hangi oyunların kurulduğunu biliyor.”

Soylu, Libya’bile ve Doğu Akdeniz’da varlığını ortaya koyan, bazen yerde huzuru, birtakım yerde bile barışı realizasyon eden bire bir Türkiye olduğunu belirtti.

Vekil Aristokrat, onlar Türkiye’ye çelme takmaya çalışırken site hastaneleri, dünyanın bildirme iri havalimanları, Çanakkale’deki köprüsü, insansız albeni araçları, dünyadaki sunma nazik barajları ve Ayasofya’sı ile bu arada bütün dünyaya varlığını anlatım eden aynı Türkiye olduğunu dile getirdi.

“Bu sıkıntıları Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve avanesi mi çözer?”

Dünyada yaşanan sıkıntıların bazılarının Türkiye’ye üstelik kavrama ettiğine değinen Soylu, şunları kaydetti:

“Şu tercihi tabiatıyla ki bu iri milletimiz yapacaktır. Bu sıkıntıları Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve avanesi mi çözer? Bu sıkıntıları bugün, dünyanın karşısında ışık kabilinden durduğu Tayyip Erdoğan mı çözer? Bugüne kadar reise emniyet ettiniz. Bugüne büyüklüğünde Cumhurbaşkanımıza güven ettiniz. Değerlerimize hakaret edenlere cebin milletinin yanında olan bulunmaz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvendiniz ve güven ettiniz. On Paralık azıcık öz geleceği amacıyla kat amacıyla destek amacıyla ne eğildi, hangi üstelik büküldü. Sadece bu dünyanın, ülkemizin büyümesinin ve zenginleşmesinin değil, ego yaşıyorum ve görüyorum kim öteki dünyanın birlikte hesabını işleyen, bu milletin bilcümle değerlerine topluluk çıkmaya müteharrik, değme tür oyunu ve tuzağı yalnız milletin iradesiyle ve sizinle beraber bozmaya çalışan Cumhurbaşkanımız var.”

Soylu, Almanya’dan İngiltere’ye, Amerika’dan Çin’e büyüklüğünde dünyada büyük geçinen ülkelerde nazik karmaşıklıkların olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alışmışlardı bedavacılığa. Problemlerini, sorunlarını Dindar ülkelerin konusunda yık, Türkiye’nin üzerine yık, Türkiye ile beraber kavga, özlük ülkelerinin insanlarını rahat yol açmak üzere buralarda karmaşıklık oluştur. Onların fotoğraflarda foyaları ortaya imdi. Afganistan’dan kalkan uçağın fotoğrafını hep beraber gördük. Anca bir kaçtılar kim dünyada Amerika’nın rezilliğini kendilerinden bilahare ati nesillere çoğaltmak zorunda kaldılar. Herkesin aynı hesabı var. Yaptığın zulümlerin hesabını Tanrı agâh ve sana gösterir. Onun amacıyla içerisinde bulunduğumuz müşkülat ve sıkıntılar var. Bize güven edin ve güvenin. Etrafımızdaki coğrafyada sıkıntılar var, bize emniyet edin ve güvenin.”

Icra Vekili Aristokrat, Tunceli Pülümür’deki asayiş kulelerinin yapımı öncesinde yaşanan ayrımsız olayı de vatandaşlarla paylaştı:

“Hatırlarsınız bundan 4-5 yıl evvel Yaşar Paşamızla bu arada Tunceli’den Bayburt’a gelmiştik. Tunceli’dahi o ahit 300’ün üzerinde terörist vardı. Tunceli Valiliğinde benzeri toplantı yaptık, dedik kim ‘Şu Tunceli Pülümür yolundan kimesne geçemiyormuş, bilcümle bu arada atlayayım Tunceli Pülümür yoluna gidelim.’ Etrafımızdakilerin gözleri hakeza açıldı, ‘Efendim gidilemez’ dedi. Devletin Uyanık Umumi Komutanı ve devletin İçişleri Bakanı gidemezse budun ne yapsın? Tığ bu arada oraya gittik, yeryüzü kritik yerde durduk. Aşağıya indik ve orada tıpkısı traksiyon yaptık. Dedik ki ‘Bu yolun sağına, soluna, genişlik tepesine, rastgele tarafına kuleler yapacağız, vatandaşımız buradan bayındır tıpkısı şekilde geçecek teröristi da burada tertemiz edeceğiz, ortadan kaldıracağız.’ İlk etapta 21 kule yaptık ve Tunceli Pülümür yolundan dizge abat aynı şekilde geçmeye başladı. O aktarılma 300’ün üzerindeki yıldırıcı sayısını söyleyeyim yakında elimize düşerler, 5’e düştü. Onların da peşindeyiz.”

“Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkenin içerisinde aynı bir tane terörist kalmayacak”

Pülümür’ün yanında başka bölgelerde gerçekleştirdikleri faaliyetlere üstelik değinen Vekil Aristokrat, “Tendürek Dağı tertemiz. Mersin’den Adıyaman’a büyüklüğünde Amanoslar tertemiz. Tekrar Kars’ta Çömçe Madur arı sili. 2023, 29 Ekim’bile ayrımsız evladınız ve kardeşiniz olarak söylüyorum, Cenabıhak kader ederse merhum dedem anca söylerdi, sağsak ta yaşarsak, Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkenin içerisinde ayrımsız yegâne terörist kalmayacak. Maşrık ve Güney Maşrık’bile bu ülkenin vatandaşları sokağa çıkmaya korkarlardı. Çocuklarını okula göndermeye korkarlardı. İş yerlerine varidat onlardan baç alırlardı. Haraç alanları dahi tepeledik, çocukları korkutanları da tepeledik. Huzuru, güveni, kalkınmayı ve herkese hürriyetini ve özgürlüğünü getirdik. Sizin sayenizde ve sizle beraber.” diye niteleyerek konuştu.

“Tığ ne Amerika’evet güveniyoruz, hangi Avrupa’ya güveniyoruz”

Türkiye’nin yanında etrafındaki coğrafyadan üstelik sorumlu olduklarını anlatım fail Aristokrat, bu coğrafya huzurlu olmazsa, bura üzerinden Türkiye’yi karıştırmaya çalışacaklarını vurguladı.

Aristokrat, bu coğrafyaya huzuru tekrar Türkiye’nin getireceğine bel ederek, “Esasen burada Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı, tıpkısı evladınız, bu ülkeye güvenen tıpkısı kardeşiniz yerine söylüyorum, Suriye’de dahi Şam’dahi bile huzuru tığ getireceğiz. Irak’ta, Bağdat’ta huzuru biz getireceğiz, etrafımızdaki coğrafyaya de huzuru biz getireceğiz. Müslüman coğrafyanın konusunda biçilen bu kargaşa tohumlarını Cenabıhak’ın izniyle bu budun kaldıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlardan kendilerine güvenmelerini ve itimat etmelerini talip Soylu, şunları kaydetti:

“Eksiğimiz kabil tığ insanız. Eksikten yoksun Cenab-ı Tanrı’tır. Ama bu millete ihanetimiz, bu millete yalanımız, bu millete dolanımız ve bu millete hatalı bir işimiz bugüne kadar olmadı, Cenabıhak kader etmesin, imdi üstelik mümteni. Biz hangi Amerika’evet güveniyoruz, ne Avrupa’evet güveniyoruz. Benim liderim Recep Tayyip Erdoğan ayrımsız yegâne madde söylüyor, ‘Ego hoppadak milletin ve Tanrı’ın önünde eğilirim’ diyor.”

Soylu, Bayburtluların erkek, cesur, vatanperver olduğunun altını çizerek, “Hani ayrımsız otağın ılımlı direği peki evet Bayburt benim milletimin otağının orta direğidir. Tek uzatmaya, lafı bambaşka yere götürmeye lüzumlu namevcut. Siz elden bu ülkenin otağının yer faal orta direği değilsiniz. Bu memleketin değerlerinin sahibisiniz. Birisi tıpkı husus yapmaya kalkarsa, ‘Biz buradayız’ diyerek haykıranlardansınız. Bu millete doğrultu ve alnaç veren tamlık bir anlayışın sahibisiniz. Cenab-ı Tanrı bizi size utangaç etmesin inşallah.” dedi.

Vekil Aristokrat, “Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılının altyapısını yaptı. Esbak 100 yılında başımıza mevrut felaketlerden çevre oluşan açığını kapatmaya çalıştı. İki aksiyon yaptı yani. Deminden Cumhuriyetin bir numara asrından bilahare, 2023’den sonraları hem Türkiye’yi tutamayacaklar, hem etrafımızdaki coğrafyayı tutamayacaklar, dünyaya medeniyetimizi nakşeden bire bir büyüklük olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhur İttifakı’nın takkadak benzeri seçme ittifakı namına değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızla alay malay bu ülkede doğrunun, hakkın ve hakkaniyetin savunucusu olan Milliyetsever Akım Partisi Genel Başkanı Dr. Çap Bahçeli’ye birlikte minnetlerimizi ve şükranlarımızı anlatım ediyoruz. Halk İttifakı bilmenizi isterim kim 2023’de gireceğimiz tıpkı seçimin ittifakı değildir yalnız. O bir seçimdir, hakeza bire bir kesim tür. Biz bir değerler ittifakıyız. Tığ, bize bırakılan tarihin emanetlerine eş sâdır bir anlayışın ittifakıyız. Bu memleketin geleceğine, ati nesillerine işlek tıpkısı Türkiye, balaban ayrımsız Türkiye, ayakları üstünde duran aynı Türkiye ve dünyadaki saldırılardan bir elan etkilenmeyecek tıpkısı Türkiye artırmak amacıyla ortaya koyan benzeri anlayışın temsilcileriyiz.”

Soylu, konuşmasının ardından Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ve Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci’yi makamlarında görüşme etti.

Share: