İmamoğlu: Hemen “150 Günde 150 Proje” Kapsamında Cümle 24 Yeşil Alanı İstanbullularla Buluşturacağız

İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Silivri Boğluca Dirim Vadisi’ni hizmete açtı. Projenin açılışını MHP’li Silivri Belediye Reisi Yanardağ Yılmaz’la gelişigüzel yapan İmamoğlu, “Orada yetişen çocukların daha hür, üretken ve üretken olduklarını göreceksiniz. Doğayla buluştukları takdirde geleceğe dahi umutla icra vekili bireylere dönüşüyorlar. İstanbul’un rastgele noktasında projelerimiz bitmeme ediyor. Çabucak ’10 Günde 150 Proje” açılışları döneminde parçalanmamış 24 yeşil kayran projemizi İstanbullularla buluşturacağız” dedi.

İBB, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında, Silivri Boğluca Hayat Vadisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Dört etaptan oluşan projenin kestirmece 64 bin metrekarelik 1 ve 2’nci etapları İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Silivri Belediye Başkanı Yanardağ Yılmaz’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Konuşmasında enfrastrüktür ve su sorununu çözmek için cemaziyelevvel Şile’dahi eke projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, doğudan batıya şehrin 39 ilçesine benzeri hizmeti vermekte kararlı olduklarını vurguladı. İmamoğlu şunları söyledi:

“DEĞME YERE EŞİT HİZMET GETİRMEKTEN SAYGINLIK DUYARIZ: Bizim amacıyla hizmetin; partisi, siyaseti, ayrımcılığı imkânsız. Gelişigüzel yere kıymet hizmeti götürmekten şişman haysiyet duyarız. Partizanlığın ve kayırmacılığın milletimize olan zararı ve onlara verdiği huzursuzluğu, onlara verdiği keyifsizliği hepimiz yaşarız, biliriz bunu. Bunun o partisi, bu partisi da olanaksız. Bunu sildiğimiz, attığımız dakika; inanın çokça daha sevinçli, çok henüz adamakıllı günlere kavuşuruz.

BİR AVUÇ İNSANIN DEĞİL TOPLUMUN MUTLU OLMASININ YAŞATTIĞI KURUM TARİFSİZ: Adaletli, yeşil, yaratıcı İstanbul vizyonuyla kente milyonlarca metrekare yeşil alan kazandırdık ‘150 Günde 150 Proje’ kapsamında seçkin dolaşma kullanılmamış tıpkı enfrastrüktür, üretim fabrikaları evet dahi restorasyonu tamamladık. Moda İskelesi’nin ne büyüklüğünde bahtiyarlık verdiğini görüyorum. 100 sene önce yapılmış aynı iskeleyi aslına akıllıca bire bir biçimde insanımıza kazandırmanın topluma verdiği erinç, milyonlarca paylaşım, milyonlarca teşekkür. Bunun özü ne biliyor musunuz? Tığ kibar bir milletiz. Asaletimiz, aslımıza olan düşkünlüğümüze ve ona gösterilen hürmete duyduğumuz saygıya dayalı tıpkısı asalet. Moda İskelesi’ni açılışından itibaren on binlerce insanın gelip gitmesi kamu de buna meni. Bahsettiğiniz yapının tabanı inanın bu büyüklüğünde değil. Ama oradaki esas mesele 20-25 ilkokul yıldır oranın o kuruma, bu şahsa, o kişiye, kırıcı kullanımlara bağımlı edildikten bilahare; çekip alınarak vatandaşa ilgilendiren bir zemine oturtulmasının etkisinden bahsediyorum. Onun için vatandaşın isteğine, maneviyatına, duygularına seslenme ettiğiniz devir bire bir avuç insanın mutluluğu değil, milletimizin mutluluğuna göre hizmetlerinizi yönlendirdiğiniz ahit o mutluluğun size verdiği huzuru, gururu tanım edemem.

24 YEŞİL DÜZ İSTANBULLULARLA BULUŞTURACAĞIZ: İstanbul, kesinlikle yeşil ayrımsız kent olmalı. Tıpkı insanın kapısından çıktıktan sonraları aynı parkla buluşması, ayrımsız yeşil alanla buluşması; çocukların orada özgürce oynayabilmeleri haddinden fazla ama haddinden fazla nadir.

Yeşil alanların insana kattığı huzuru İstanbul’un rastgele sathına yaymakla yükümlüyüz. Orada yetişen torunlar henüz müstakil, orada yetişen ayrıntılar daha üretken, henüz yaratıcı; huy ile buluştukları taktirde geleceğe birlikte umutla nazır bireylere dönüşüyor. İstanbul’un temas noktasında projelerimiz devam ediyor. Yalnız bu proje açılışları döneminde cemi 24 yeşil kayran projemizi İstanbullularla buluşturacağız.

KURBAĞALARIN BİLE TERK ETTİĞİ DEREDE BUGÜN BALIKLAR YÜZÜYOR Beylikdüzü Şehremaneti Başkanlığı dönemimde 700 bin metrekarelik Yaşam Vadisi’ni şehre kazandırdık. Şehrin bir nice noktasında yeşil düz projeleri devam ediyor. Sarıyer’birlikte temeli atılan Dirim Vadisi’nin 100 bin metrekarelik birinci etabı sene sonuna büyüklüğünde ziyarete açılacak. Baltalimanı’nda işgalleri kaldırarak şehrin ortasında balaban bir yeşil düz ahali ettik. Atatürk Kent Ormanı’nda senelerce vabeste devir benzeri kayran adına kaldı. Niçin anca saklanmış? Ayrımsız milyon 200 beniz bin metrekarelik metroyla ulaşılabilen ayrımsız alan. Lütfen ayrımsız gün ziyarete gidin. Kadıköy’de yıllarca tekrar hayatımızı negatif etkilemiş Silivri’deki hemşerilerimin de bildiği, üste Kars’tan Edirne’ye büyüklüğünde adı duyulan Kurbağalıdere. Kurbağaların dahi terk ettiği Kurbağalı Dere’den bahsediyorum. Amma demincek kurbağaların antrparantez balıkların gabi döndüğü Kurbağalıdere var.

CUMHURBAŞKANINA BAKANLARA BURADAN TEŞEKKÜRNAME ETMEYİ ILGIYLE İSTERİM. AMA BANA BUNU YAŞATMADILAR: Silivri Belediyesi Cumhur İttifakı içerisinde kreş için meydan tahsisi işleyen tek belediye. İş birliği nedeniyle Silivri Şehremini Volkan Yılmaz’a teşekkürname ediyorum. Tahsis etti, biz üstelik yaptık. Keşke rastgele şehremaneti bunu yapsa. İş birliğinden tığ kaçmıyoruz ki. Bu fena hâlde tıpkı molekül. Buralarda birbirimize teşekkür edeceğiz. Bu vaadi aha birbirine olan ongun oruçlu yaklaşımla yapamadığı evet birlikte geç kaldığı yerde biz yine desteğe hazırız. Yanardağ As Silivri’da hizmet ederken apayrı Silivrililer var da biz hizmet ederken bambaşka Silivriler mi var? İnsanımıza bakım ediyoruz. İlçe şehremaneti başkanlığı yaptım. Benim yaşadığım sıkıntıları ego Volkan Satma’e çektirmem. Bu zekâ, ülkemize yayılmalı. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu kürsüden teşekkürname edebileceğimiz benzeri hisse senedi birliğimiz olsa keşke. Sayın Cumhurbaşkanına, bakanlara buradan teşekkür etmeyi yürekten isterim. Bana bunu yaşatmadılar, yaşatmıyorlar. Keşke yaşatsalar.”

VOLKAN YILMAZ: İBB İLE İŞ BİRLİĞİNE DEVAM EDECEĞİZ

İBB ile hareket birliğiyle Boğluca Dirim Vadisi’ni ilçeye kazandırdıklarını kaydeden Silivri Belediye Reisi Yanardağ Yılmayan, “Şehremaneti başkanları, yerli hizmet makamları siyasetin karıştırılmaması, siyasetten açık tutulması, politik mülahazalardan ırak tutulması gereken yerler.  Sizlerin vergileriyle yapılan hizmetler. Kreş yerlerinin tahsislerinde, kemiksiz dirim alanı merkezlerinin, tuvaletlerin ve birçok projede İstanbul Büyükşehir Belediyemizle teşrikimesai yaptık. İş birliği yapmaya devam etmeyi düşünüyoruz” dedi.

TOPLAM 245 BİN AKTİF YEŞİL DÜZLÜK

İBB Genel Yazman Yardımcısı Arif Gürkan Alpay, projeyle ait şu bilgileri verdi:

“Toplamda 2,5 kilometre uzunluğundaki vadinin 1,3 kilometrelik kısmını oluşturan 1 ve 2’nci etabını İstanbul Büyükşehir Belediyemiz 3 ve 4’üncü etabı Silivri Belediyesi üstlendi. Vadinin umum etapları tamamlandığında öz hattı boyunca kesintisiz benzeri şekilde yürüyebileceği 245 bin metrekare aktif yeşil kayran İstanbullulara kazandırılmış olacak. Silivri Boğluca Dirim Vadisi 1’inci ve 2’nci etaplarında velespit yolu, bala baziçe alanları, yerleşme ve istirahat alanları fonksiyonunun beraberinde binden fazla ongun ve 10 binden aşkın çaltı dikimiyle zenginleştirilmiş bölge halkının dem alacağı benzeri kayran haline döndürüldü.”Share: