HDP Eş Umumi Başkanı Sancar’dan 6’lı masa eleştirisi

HDP Adam Genel Başkanı Mithat Sancar, 6’lı masanın ateş parçası bir almaşık bildirme noktasında az kaldığını herhangi bir yerde söylediklerini tabir etti.

Sancar, Kars’ta bire bir otelde düzenlediği matbuat toplantısında, Kars’ta iki gündür muhtelif programlar yaptıklarını ve halkın dava ve taleplerini dinlediklerini anlattı.

TBMM Umumi Kurulu’nda görüşülen basın, toplumsal medya ve genel ağ haberciliğine ilişkin düzenlemeye değinen Sancar, “Basın ancak müstakil şartlarda görevini yapabilir, hür şartların bulunmadığı ülkede ne basın görevini yapabilir hangi bile cemiyet bilgelik kabul etme, vukuf kazanma hakkını kullanabilir. Umumi matbuat üzerindeki baskıların az kaldığı yerde demin bile internet basınını cümle tıpkısı kontrol altına almayı hedefliyorlar.” dedi.

Sancar, HDP yerine kurdukları Mesai ve Hürriyet İttifakı ile seçkin yerde halkın sesine kulak çevirmek amacıyla rastgele soy çabayı gösterdiklerini belirterek “Yolumuzu masa başında, fırka merkezlerinde belirlemiyoruz, politikalarımızı halkla istişare ederek, halkı kulaktan, onlarla sürekli etkileşim içinde kalarak oluşturuyoruz. artık bile bütün ana konularda tıpkı politikayı izlemeye bitmeme edeceğiz. Çalışma ve Özgürlük İttifakı büyüyecektir, önümüzdeki en kebir tasavvur bu ittifakı sunma serbest kesimlere, ezilenlerin, sömürülenlerin, yok sayılanların, ötekileştirilenlerin tümünü kapsayacak bire bir genişliğe ulaştırmaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Temel değişikliği tartışmalarına birlikte değinen Sancar, şunları kaydetti:

” Türkiye’birlikte gerçek ve temelli barışın herkese karşılık ve mutlak yaşam sağlamaktan geçtiğine inanıyoruz. Temel tartışmaları de dahil almak amacıyla gelişigüzel cins tartışmaya bu çerçevede açığız. Şayet kıymet vatandaşlık temelinde demokrasiyi yerele yayarak güçlendirecek benzeri nöbet açılacaksa tığ bu yolda bilcümle gücümüzle katkıya değil, öncülüğe hazırız. Biliyoruz kim kudret demin Temel tartışmalarını ortaya atmakla bambaşka benzeri ruzname da fotoğraflamak peşindedir amma istediği amaçla akım etsin ayırt etmez, bu mutluluk demincek, çabucacık veya ferda özgürlükçü, demokratik, sivil bire bir anayasaya kavuşacaktır.”

Sancar, tıpkısı gazetecinin “İleride ittifaklardan teklif gelirse kâh noktalarda gelişigüzel hareket ika kadar tıpkısı kemiksiz kapınız var mı?” şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi:

“Emek ve Hürriyet İttifakı özge iki ittifaktan da çok anne noktalarda ayrışmaktadır tabii. Adı üzerinde emekten yana tıpkısı uyum ve özgürlükçü bire bir dirim dayamak amacıyla yola çıkmıştır. Cumhur İttifakı’nı söylememe da ister yok, 6’lı masanın şu asıl kadarki çalışmalarıyla ilgilendiren değerlendirmeleri halkın takdirine bırakıyoruz amma asıl konularda ikna edici, hayat dolu ayrımsız mütenavip sunu noktasında sınırlı kaldığını birlikte gelişigüzel yerde söylüyoruz. Söz Temsili Kürt sorununu gündeme kül anlamıyla almak ve tıpkı barış, hal programı oluşturmak konusunda noksan kalmışlardır. Gayrı ittifaklarla farklıyız ancak adaletsizliklere alın kuma mücadele çağrısını herkese yapıyoruz.”

Toplantının arkası sıra Sancar ve beraberindekilerle esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Share: