Gümüşhanesporlu futbolcular farkındalık hazırlamak için organlarını bağışladı

– Gümüşhanesporlu futbolcular farkındalık tesis etmek üzere organlarını bağışladı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’üstelik 3-9 Son Teşrin Uzuv Bağışı Haftası kapsamında Gümüşhanesporlu futbolcular ve yönetim aza bağışının önemine özen görmek için organlarını bağışladı.

TFF 3.Lig, 3. grupta savaş fail Gümüşhane Sportif Faaliyetler A.Ş. futbolcuları ve yönetimi 3-9 Son Teşrin Örgen Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında örgen bağışının önemine ilgi çekmek ve farkındalık yapmak için aza bağışı ön protokolü imzaladı.

Kulübün Hapis köyündeki tesislerinde gerçekleşen ön protokol törenine İl Keyif Müdürlüğü Afiyet Hizmetleri Başbuğ Yardımcısı Alptekin Giresunlu, Gümüşhane Cesamet Hastanesi Aza ve Doku Bağışı Koordinatörü Alay Öztürk, Gümüşhane Sportif Faaliyetler A.Ş. Başkanı Ertürk Meydan, yöneticiler ve futbolcular katıldı.

Organ bağışı noktasında toplumu bilinçlendirmek istediklerini anlatan İl Örgen ve Nesiç Bağışı Koordinatörü Bayram Öztürk, futbolun toplumun büyük tıpkısı bölümünü etkilediği için aza bağışına bu noktadan özen fethetmek istediklerini söyledi.

“Tığ ölebiliriz amma bizden sonrakilere yardımcı olmamız gerekiyor”

Hep vatandaşları örgen bağışında bulunmaya çağırma eden Gümüşhanesporlu futbolcu Abdurrahman İlkyaz, “3-9 Son Teşrin Uzuv Bağışı Haftası için bütün Gümüşhanespor kendisine organ bağışı üzere protokol yaptık. Sportif direktörümüz ve başkanımız dahi bizlere yardımcı oldu. Uzuv bağışının vakit kaybetmeden us ölümü gerçekleşmeden önce yapılabildiğini öğrendik. Biz ölebiliriz ama bizden sonrakilere koruyucu olmamız gerekiyor. Tığ duyar insanlar olarak kâh şeyleri kaybedebiliriz ama insanlara imge olabiliriz. Eksantrik insanları ve ayrıksı aileleri sevindirebiliriz herkesi organ bağışına davet ediyorum” dedi.

“Spor yaptıkları üzere sağlığa mail tıpkısı düzlük”

Futbolun topluluk üstünde birleştirici bire bir gücü olduğunu ve bu nedenle uzuv bağışına ilgi fethetmek üzere futbolcularla ayrımsız araya geldiklerini söyleyen Gümüşhane Oran Hastanesi Aza ve Doku Bağışı Koordinatörü Neşe Öztürk, “Örgen Bağışı Haftası kapsamında kül Türkiye’dahi çalışmalar yürütüyoruz. Biz bilinçli bir sosyete oluşturmaya çalışıyoruz, insanlara aza bağışı üzerine bilgiler atfetmek için. İnsanların yüzlerini arz haddinden fazla çevirdikleri yönlere müteveccih çalışmalarımızı sürdürüyoruz daim. Bugün burada Gümüşhane Sportif Işler A.Ş. organlarını bağışladı birçok sporcuyla tören düzeni imzaladık. Spor yaptıkları amacıyla sağlığa andıran tıpkı kayran hem toplumla ait meselelere haddinden fazla yakın aynı düz ve onları takip fail taraftarlar ve kulüpler var insanlar üzerinde etkileri var, bilcümle bunları tıpkısı arada derlemek amacıyla buradayız” diye konuştu.

Türkiye’nin uzuv bağışında Avrupa’nın önünde olduğunu aktaran İl Keyif Müdürlüğü Afiyet Hizmetleri Komutan Yardımcısı Alptekin Giresunlu Alptekin Giresunlu, “Zaman Gümüşhanespor tesislerimizde futbolcularımızla gelip, kendileriyle lansman yapıp farkındalık oluşturup aynı kısmıyla birlikte inşallah örgen bağışlarını aldık. Bildiğiniz kabil organ bağışı ülkemizde Avrupa ülkelerine nazaran az buçuk daha çok olsa da imdi canlıdan canlıya yapılmakta. İlimizde bu zamana büyüklüğünde yapmış olduğumuz çalışmalarda 2300 civarında bağışçımız bulunmakta, geçmiş yıllarda birlikte us ölümü gerçekleşen 4 kişiden bergüzar alarak ülkemizin çeşitli yerlerinde gerekseme bekleyen hastalarımıza naklettik” ifadelerini kullandı.

“Böyle majör ayrımsız konuya duyarsız kalmamız mümkün değildi”

Gümüşhane Sportif Faaliyetler A.Ş. namına içtimai baskı projelerine önem verdiklerini tamlayan Gümüşhane Sportif Ameliyat A.Ş. Başkanı Ertürk Alan, “Aza Bağışı Haftası nedeniyle Sağlık İl Müdürlüğümüzün yapmış olduğu talep neticesinde toplumsal ağırlık projesi adına tığ üstelik bu projede gezmek istedik. organ aktarımı bayağı çokça muhteşem, kişilere sahn isnat etmek, kişilere etken olabilmek çok yüce. Bize mevrut temenni doğrultusunda takımımız birlikte böyle ayrımsız proje gerçekleştirmek istediğini söyledi. Oyuncularımız dahi konuya ısıdam baktılar ve ayrımsız ön protokol imzaladık. Bu yöre protokol çerçevesinde gâh arkadaşlarımız organ bağışı yapacaklarını belirttiler. Böyle majör bir konuya duyarsız kalmamız kabil değildi biz de takım namına tesislerimizi açtık, inşallah müfit olur toplumda de tıpkısı farkındalık meydana getirir. Zira spor kulüpleri izleme edilen dolay planda olan kurumlar bu nedenle farkındalık oluşturacağını düşünüyorum” dedi.

Share: