Gümüşhane’de yer sarsıntısı anı tatbikatı yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı’na sadık Müftülükler ve Kur’an kurslarında 81 ilde eşzamanlı planlı zelzele andaç tatbikatı Ilbay Kamuran Taşbilek’in katılımıyla Gümüşhane’da da yapıldı.

İçişleri Bakanlığı ve Kült İşleri Başkanlığı aracılığıyla kolektif gerçekleştirilen manevra kapsamında İl Müftülüğünde müteharrik personeller ve 4-6 yaş Kur’an kursuna katılan torunlar tehlikesiz şekilde binaları boşalttıktan sonradan toplanma alanına ulaştı.

İl Kıyamet ve Acil Ebat Müdürlüğü (AFAD) ekipleri vasıtasıyla birleştirme edilen tatbikatta kursta okuyan füru ve personel zelzele sırasında ne yapılması gerektiğiyle ilişkin bilgilendirildikten sonra siren sesinin ardından çök-kapan-tutun hareketi yaparak temsili depremin sona ermesinin arkası sıra tehlikesiz şekilde kavuşum alanına tahliye gerçekleşti.

İl Müftüsü Hüseyin Dönüş, İl Afet ve Müstacel Format Müdürü (AFAD) Ongun Sembol ve memur personelin katıldığı tatbikatın peşi sıra açıklama fail Vali Kamuran Taşbilek, 81 ilde eşzamanlı kendisine Gümüşhane’nin bile hep ilçelerindeki müftülükleri ve Kur’an kurslarında yapıldığını söyledi.

Depremden duygulanım tatbikatıyla bir farkındalık oluşturduklarını kaydeden Ilbay Taşbilek, “Elan ilk de afet yetişek yılı kapsamında ilimizde sarsıntı eğitimleri verildi. Bu tatbikatlarda verilen eğitimlerin mütemmim parçaları oluyor. Yer Sarsıntısı dünyanın benzeri gerçeği. Böyle birşey olduğunda güvenliğimizi ve tedbirlerimizi bittabi alacağımıza dayalı provalar yaptık. Ülkemize ve dünyaya afetsiz, sağlıklı, erinçli eyyam diliyoruz” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: