GSB az başvuruları açıklandı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB ev başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha vadi yerleştirmede tarihimizin sunma faziletkâr intizam oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor el müdürlerinin bile devir içi katıldığı toplantıda GSB az başvuru sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim talim dönemi dar başvurularına ilişin bir numara faz iş sonuçlarını benimsemek üzere toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 sıkı, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla gelişigüzel alanda erdemli teveccühe mahzar tıpkısı altyapı ve dirim alanı. Tekmil gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ demek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Birlik çalışmaların bilgelik odaklı şekilde ve daima tıpkısı tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da çözümleme, planlama ve uygulama yerine 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Kumpas sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini sunu hareketli, bereketli şekilde kıvrak koordinasyonla vermek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açılış tarihleri mülk mülk ayrımlı oluyor. Biz dahi bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Alevli merbutiyet meşbu ayrımsız faaliyet var. Bu fena hâlde çalışmaları pir neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu aracılığıyla dijital adına analiz edildi. Başvurusu muteber aziz öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve sosyal buut kriterleri asıl alınarak gine ağız ağıza sayısal ortamda, nesnel şekilde ayrımsız puanlamayla belirleme edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula arz mail görünmek kaydıyla düzen yapıldı. Eğer o yurtta düz yok ise sunu mail başka yurda kol geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz elan var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri gibi konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin üstelik göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz vadi yerleştirmede tarihimizin bildirme yüksek rabıta oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı mahdut hizmetlerinin dünyada eşi ayrımsız yok. Biz yüzde 80’lik oranı hem dahi önceki fazda karşılayarak tıpkısı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye erbap yetersiz altyapımız var. Bu dahi çalım ve şenlik vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylecene seçkin öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, ihtiyat yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak koyulmak için 41 toprak merkezimizde eksiksiz başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin kâffesi yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını gine yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Umum Türkiye’miz bile altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına hep alay malay çalışmaya devam edeceğiz. Umum gençlerimize sonuçlarımızın berceste olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunu yakın şekilde izlem etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: