(GINE) SAKARYA – Çığır lisesi öğrencileri, okullara basketbol potası ve alan topu masası üretiyor

Sakarya’nın Karasu ilçesinde okullara basket potası ve alan topu masası üreten çığır lisesi öğrencileri, ekonomiye ulama sağlamalarının beraberinde hatim öncesi hareket tecrübesi kazanıyor.

Şehit Hasan Bahadır Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca okullar arası muvaffakiyet ve imkan farklılıklarını düşürmek, eğitimde fırsat eşitliğini perçinlemek amacıyla başlatılan “Ana Eğitimde 10 Bin Ekol Projesi” kapsamında üretimde çalışkan kurum oynuyor.

Metal Teknolojisi bölümü öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde Sakarya genelindeki 69 okulun basketbol potalarını, 80 okulun de tenis masasını hazırlıyor.

“Mezun öğrenciler sektörde elan şen gelişim bulabiliyor”

İlçe Milli Terbiye Müdürü Gösterişli Turhan, AA muhabirine, mesleksel ve ustalık eğitimin öneminin her sabık dönme elan aşkın anlaşıldığını belirterek, “Öğrenciler, bu projeyle tıpkısı yandan eğitimlerini alırken, tıpkı yandan bile mevki ekonomisine yardım sağlıyor ve bir zamanda ücretlerini alabiliyor.” dedi.

Meslek Müdürü Nilüfer Yeke de öğrencilerin salgın döneminde dezenfektan üretimi gerçekleştirdiğini belirterek, “‘Kütüphanesiz Ekol Kalmasın’ projesi kapsamında dahi 22 okula istihsal yapmıştı. Demincek üstelik Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü ile yapılan tören düzeni kapsamında 138 basketbol potası ve 80 masa tenisi masası üretimi yapıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Meslek liselilerin bu sayede istihsal kabiliyetini gösterdiklerini aktaran Düz Şefi Deniz Yılmayan, “Üretimde öğrencilerimizin balaban katkıları var. Sonunda mezun öğrenciler sektörde elan abat hareket bulabiliyor. Ülkemizin sanayi gelişiminde ve sanayide aleniyet eleman yetiştirilmesinde oylumlu kurum oynanıyor.” dedi.

Üreterek devlet ekonomisine katkıda bulunduklarını dile getiren 12. sınıf öğrencisi Hamdi Karaman ise “Hem dahi mesleki yeterliliğimizi sağlıyoruz. Sonunda çıkışlı olduktan sonraları aksiyon bulma imkanımız artıyor. Üretimde düz almaktan çok mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Share: