Gaziantepli askerin 66 sene esbak “antep fıstığı” aşısı Aydınlı çiftçilere algı kapısı oldu

Aydın’ın Yenipazar ilçesine mecbur 3 mahalledeki çıtlık ağaçları, 66 yıl geçmiş vatani görevini işleyen Gaziantepli askerin “aşılama” önerisiyle Antep fıstığına dönüştü.

Ürünün işlenmesi için cesamet destekli tesisin kurulduğu Yenipazar’bile üreticiler çıktı Antep fıstığında elan kompetitif oldu.

Yenipazar ilçesinde askerlik yapan Gaziantepli ayrımsız er, 1956 yılında Hacıköseler Mahallesi’nde canlı sakinlere, çıtlık ağaçlarının ilkah etmek vasıtasıyla Antep fıstığına dönüştürülebileceğini anlattı.

Örnek adına beş altı çitlembiği aşılayan asker, çiftçilere de bunun şüphesiz yapılacağını gösterdi. Tıpkısı müddet sonradan Gaziantep’ten nida edilen aşı ustalarının birlikte gayretiyle Hacıköseler’in beraberinde Çavdar ve Kasar mahallelerinde binlerce çıtlık ağacı Antep fıstığına dönüştü.

Süreç içinde ağaçlardaki hastalıkla uğraş yeteri büyüklüğünde yapılamayınca mergup verime ve kaliteye ulaşılamadı.

Hacıköseler Mahalle Muhtarı Alaattin Sarıoğlu’nun 2009 yılında İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğünün desteğiyle başlattığı etap sonucu ağaçlar baştan aşılandı, bakımları yapıldı.

Bire Bir askerin önerisiyle başlayan proses, adeta mahallenin kaderini değiştirdi ve 20 bin dikme şam fıstığı kendisine baştan filizlendi. Üründen mergup verimin alınmasıyla bile yıllık tahminî 400 tonluk şam fıstığı üretilmeye başlandı.

Aydın’de üretilen Antep fıstığının taliplisi ise Gaziantep’ten mevrut tüccarlar oldu.

Ürün işlenmeden satıldığı üzere bekledikleri kar oranına ulaşamadıklarını düşünen Sarıoğlu bunun konusunda antep fıstığı el işi tesisi kurmaya karar verdi.

Hazırladığı projeyi Ekincilik ve Orman Bakanlığına sunan Sarıoğlu’na 707 bin teklik armağan desteği verildi.

Alaattin Sarıoğlu, AA muhabirine, 66 yıl evvel Yenipazar’da yurtsal görevini eden Gaziantepli askerin yönlendirmesiyle 3 mahallede şam fıstığı üretimi başladığını anlatım etti.

antep fıstığı yetiştiriciliğinin 2009 yılına büyüklüğünde çok arzulu yapılmadığını anlatan Sarıoğlu, şöyle konuştu:

“Değişik bir meyve olduğu amacıyla haddizatında ne yapılması gerektiği çok aşkın konuşulmamış. Mahsul bağan, hastalıkla savaş bilinmiyor. Kocabaşı olduğum yıl bu konuyu resmi makamlara götürdüm. 2009’dan sonra baştan aşılama yapıldı ve hastalıkla mücadelenin bile önü açıldı. Dikme sayısı artmaya başladı, üreticiler dünyalık kazanmaya başladı. Demin mahallemizde şam fıstığı festivali düzenliyoruz.”

Bölgeden toplanan Antep fıstığının daha ilkin Gaziantep’ten mevrut tüccarlar tarafından satın alındığını ifade eden Sarıoğlu, “İşleme tesisi olmadığı için ilişkin tüccara ürünleri veriyorduk. Daha sonraları organizasyon ihdas fikri ortaya imdi. Izzet desteğiyle yatırımımızı tamamladık. Dalından kırılıp gelen ürünü burada işleyerek üreticiye teyit ediyoruz.” diye konuştu.

Sarıoğlu, Denizli ve Muğla’dan de ürünleri aldıklarını sözlerine ekledi.

Üreticilerden Günay Çobanoğlu birlikte bölgede yetişen Antep fıstığının çiftçiler için umut olmaya başladığını kaydetti.

Share: