Fenerbahçeli sakat futbolcu van der Wiel’i dolandırdıkları kanıt edilen menajerlere mapus istemi

Fenerbahçe’nin sakat futbolcusu Hollandalı Gregory Kurtley van der Wiel’i 4,5 milyon dolar dolandırdıkları argüman edilen menajer Beklenti Akbulut ile Sinan Siner’in yargılandığı davada savcılık, sanıkların “larp çok ve zincirleme şekilde ayyarlık” suçundan ayrı ayrı 5 yıldan 17 sene 6 ayak tabanı büyüklüğünde hapisle cezalandırılmalarını istedi.

İstanbul 19. Bati Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Gregory Kurtley van der Wiel’in avukatı Anıt Gülel katıldı.

Duruşmada esasa ilişik görüşünü açıklayan Cumhuriyet Altını savcısı, Wiel’in, danışmanlık hizmeti kabul etmek için sanıklarla tanıştığını, sanıkların kendilerini bir otelin sahibi ve dünyaca ünlü boksör Floyd Mayweather’ın menajeri olarak tanıttıklarını belirtti.

Mütalaada, Akbulut’un namına ilgilendiren olduğunu söylediği fakat gelişigüzel hissesinin bulunmadığı tayin edilen siteden Wiel’e villa satarak toplamda 3 milyon 165 bin dolar ve 743 bin ekü aldığı anlatıldı.

Sanıkların savunmalarında suçlamaları kabul etmedikleri ve sözleşmeye bakarak mülk aldıklarını söyledikleri tamlanan mütalaada, sözleşmedeki tutarın 2 milyon dolar kendisine belirlenmesine rağmen Wiel’in 3 milyon 165 bin dolar ve 743 bin avroyu sanıkların hesabına yolladığı kaydedildi.

Mütalaada, kendilerini tıpkı otelin sahibi kendisine birlikte tanıtıcı sanıkların düşün ve eylem birliği içinde cereyan ettikleri vurgulanan mütalaada, sanıkların, Wiel’in ecnebi olmasından faydalanıp, kendilerini olduklarından ayrımlı tanıtıp hileli hareketlerde bulundukları aktarıldı.

Mütalaada, iki sanığın “apansızın fazla ve müteselsil şekilde dolandırıcılık” suçundan 5 yıldan 17 sene altışar taban büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi.

Mütalaada antrparantez sanıkların “yıldırma” suçundan beraatlerine karar verilmesi istendi. Savcının görüşüne alın diyecekleri sorulan Wiel’in avukatları, sanıkların cezalandırılmasını murat etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarının mütalaaya cebin savunmalarının alınması amacıyla duruşmayı erteledi.

Davanın geçmişi

Fenerbahçe’nin Hollandalı futbolcusu Van der Wiel, 2017 yılında savcılığa başvurarak menajer Beklenti Akbulut marifetiyle 4,5 milyon dolar dolandırıldığını ve gözdağı edildiğini öne sürüp şikayetçi olmuştu. Şikayet üstüne harekete güzeşte polis, Ümit Akbulut ile Sinan Siner’i gözaltına almıştı.

Savcılık sorgularının ardından “dolandırıcılık ve yağmaya girişim” suçlarından tevkif talebiyle hakimliğe irsal edilen Akbulut ve Siner azade bırakılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, Akbulut ve Siner’e “nitelikli dolandırıcılık” ve “gözdağı” suçlarından iddianame düzenlemişti.

Share: