ESKİŞEHİR – İleri sürüş eğitilmiş cankurtaran ekipleri sayı farkı 4 dakikada vakaya ulaşıyor

Eskişehir Ambulans Servisinin ileri sürüş tekniğine ehil 681 personeli, bakım verdikleri 69 cankurtaran ve 41 istasyonla vakalara gelişmemiş sürede ulaşıyor.

Hekim, paramedik ve ivedili tıp teknisyenlerinin (ATT) fariza yaptığı İl Cankurtaran Servisinde, çoğunluğu paramedik ve ATT’lerden oluşan personel ambulanslarda güdücü koltuğuna oturuyor.

Her dönüş onlarca yaralı ve hastaların yardımına koşan grup, komuta taharri merkezindeki danışman hekimin teşhisi doğrultusunda hastaları sunma uygun hastaneye naklediyor.

Güvenli ve ati sürüş teknikleri konusunda talimli esenlik ekipleri, ihbarı aldıktan sonra 90 saniyede istasyondan çıkarak hastalara ulaşmaya çalışıyor.

AA ekibi birlikte acil sağlık görevlilerinin benzeri günlük mesaide yaşadıklarını görüntüledi.

Vakalarla ilişik yapılan işlemler

İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Veli Çalım Pala, AA muhabirine, yıl bitmeden istasyon sayılarını 41’den 43’e çıkaracaklarını söyledi.

İlçeler karışma Eskişehir’in tamamına hizmet verdiklerini anlatan Yaygı, şöyle konuştu:

“90 saniye içinde istasyonlardan yokuş yaparak vakalara ortalama 4-4,5 dakikada ulaşıyoruz. 112 Evgin Davet Merkezi üzerinden yardıma ihtiyacı olan vatandaşımız arıyor. Davet azrail personellerimiz vatandaşımızın çağrısını karşılıyor. Müşavir doktor arkadaşımız hastanın durumunu değerlendirerek yeryüzü akıllıca ve mümasil ekibimizi vakaya yönlendiriyor. Tamlık ekiplerimizde ‘akıllı cankurtaran’ sistemine cemaat tabletler var. Vakaya dayalı bilgiler ile bulunak, tablet üzerinden ekibimize gönderiliyor. Ekibimiz vakaya ulaşarak hastayı alıyor ve komuta taharri merkezinin akla yatkın gördüğü hastaneye naklini gerçekleştiriyor.”

Fenomen yerinden hastaneye ortalama 8 dakikada gidiyorlar

Dr. Yaygı, ağırlıklı yerine medikal vakalarla karşılaştıklarını dile getirerek, adli olaylarla dahi ilgilendiklerini belirtti.

Bünyelerindeki 69 ambulansın tamamının ikinci paye yavaş hizmet üniteleriyle tıpkısı donanıma erbap olduğunu vurgulayan Yaygı, hastaların, görüngü yerinden hastaneye averaj 8 dakikada ulaştırıldığı bilgisini verdi.

İl Cankurtaran Servisi’nde 11 yıldır sürücü ATT kendisine fariza fail Ömer Fert Özkan de kimi zaman sürücülerin, hele yaz aylarında klima ve saz sesi nedeniyle cankurtaran sirenini duymadığını kaydetti.

Ekip sorumlusu paramedik Muhammed Kıymet Özdemir da ambulansta hastalara en son tıbbi seviyeye kadar müdahale edebildiklerini anlattı.

ATT Ece Acı ise bölgelerinde günde sayı farkı 13 vakaya ulaştıklarını tabir etti.

Share: