SELIM Öğür Eskişehir Mebus Günay’dan “5 Antrakt Acun Karı Hakları Günü” mesajı

DÜRÜST Tümen Eskişehir Mebus Emine Vazıh Günay, “5 Çatlak Karı Hakları Günü” nedeniyle kuvve yayımladı.

Günay, mesajında, “Dünya Karı Hakları Günü” ve Türk kadınına seçilmiş ve seçilme hakkı tanınmasının sene dönümünde kül kadınların demokratik hakkını aldığı özel günü kutladığını belirtti.

Acun Eş Hakları Haset’nün, yekpare dünyada kadınların daha kıymet koşullar altında dirilik isteğini dile getirdikleri aynı savaşım ve tesanüt haset namına kutlandığını nâkil Günay, şöyle devam etti:

“Bundan mecmu 88 yıl ilk 5 Fasıla 1934’te Anayasamızda ve Intihap Kanununda yapılan değişikliklerle Türk kadını saylav seçilmiş ve seçilme hakkına kavuşmuştur. Türk kadınları toplumsal yaşamın her alanında kayran edinmeyi başarmış, savaş vererek özge haklarına üstelik sahip çıkmıştır. İtalya’üstelik 1945, Fransa’birlikte 1944, Belçika’da 1960, İsviçre’da 1971 yılında kadınlara güzel ve seçilme hakkı verilmesiyle Türkiye ve Türk kadınları değişik medeniyetlere dahi öncü olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tığ kadınlara vermiş olduğu değerden muhit minnetle eloğlu ediyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.”

Mebus Günay, kadınların yıllardır siyasette vermiş olduğu mücadelenin bu haklarını elde etmelerine karşın çokça bayıltıcı ve azaltan tıpkısı şekilde devam ettiğine değinerek, şunları kaydetti:

“Erkek hegemonyası altında siyaseti ilerletmek isteyenler bilmelidirler kim 88 sene önceki atılmış adımların üstüne melfuf olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınlarımıza verdiği değer ve siyasette açtığı alanlar ortadadır. Türkiye Yüzyılı düz yazı edilirken tıpkı toplumun, benzeri milletin, bire bir ailenin sunma büyük hakikat olan kadınlarımızı burunlamak asla kabul edilemeyecek ayrımsız davranıştır. Kadının yenilikçi ve değiştirici gücü ülkemizin herhangi bir alanında ve siyasetin gelişigüzel kademesinde asli görevlerde saha algı değere sahiptir. Türkiye Yüzyılı’nda bugüne kadar düzlük kayran kadınlarımızı ve çıktı vadi takanak kadınlarımızın panel emanet katılması açısından esaslı dönüşümü oyun eden kadınlara seçilmiş ve seçilme hakkı verilişinin 88. yıl dönümünü kutluyor, umum kadınlarımızı dostça kucaklıyorum.”

Share: