Emekli Milli Terbiye Müdürü 84 yıllık hayatına sığdırdıkları ile gençlere eş oluyor

Zahmetli Milli Eğitim Bilimi Müdürü 84 almanak hayatına sığdırdıkları ile gençlere kat sayı oluyor

Hem okuyor, hem yazıyor, hem yapıyor, hem çalıyor

Gümüşhane’nin cıvıl cıvıl yetişek duayenlerinden Yusuf Tutkun’ın film kabil hayatı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’de faal 84 yaşındaki emekli Milli Eğitim Müdürü Yusuf Vabeste, gazetecilik, yazarlık ve idarecilik vasıflarının beraberinde müziğe olan ilgisi, renkli kişiliği ve zevalsiz enerjisiyle dikkat çekiyor.

Merkeze bağlı Dörtkonak köyünde dünyaya mevrut Bağlı, karı büyüklerinin bile yönlendirmesiyle imkansızlıklar içerisinde eğitimini tamamlayarak öğretmenlik hayatına aşama attı.

Erzurum’dan 66 sene önceki mezun olduğu okulun ardından muallimlik mesleğine kadem atan Kapalı, karye çocuklarının okullaşması, terbiye tedris hayatına girmesi amacıyla ceht gösterdi ve mezun ettiği öğrencilerinin çokları öğretmen oldu.

1962 yılında yüksekokulu de tüketici Vabeste, peşi sıra başladığı idarecilik hayatının serencam 14 yılında Gümüşhane, Eskişehir, Tunceli, Siirt, Bingöl ve Ağrı’da İl Milli Yetişek Müdürü yerine görev yaptı.

Bugünkü Gümüşhane Üniversitesi’nin temeli olan Gümüşhane Çığır Yüksekokulu’nun müessis müdürlüğünü birlikte fail Kapalı, 1998 yılında 41 almanak çığır hayatını sonlandırarak zor oldu.

“Tıpkısı insanın işi olmalı aynı da uğraşı olmalı” sözünü namına ilke edinen ve emekliğinin arkası sıra kendisini çalgı aletleri yapımına veren Mecbur, Karadeniz kemençesi ve kemençe yapımının yanı sıra mandolin, cıvıltı ve ud birlikte çalıyor.

Mütekait olduktan bilahare kentin doğru gazetelerinden Demokrat Gümüşhane Gazetesinde 20 sene boyunca köşe yazıları yazan ve idarecilik yaparak gazeteciliğe kadem atan Sınırlanmış, bire bir müddet Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığını birlikte yaparak cemiyetin kurumsallaşması noktasında kocaman işlere imza attı.

“Öğretmenlerin eseri öğrencilerin üstünde oluşturduğu sevgidir”

Bugüne büyüklüğünde kaleme aldığı kenar yazılarını insanlığın hizmetine sunmak üzere kitaplaştırmaya değişmeyen veren ve elindeki arşivlerden, notlardan toparlayarak 4 kitabı okuyucusuyla buluşturan Kapalı, “Öğretmenlerin eseri öğrencilerin üstünde oluşturduğu sevgidir. Ben en üst 5-8 Haziran tarihlerinde İstanbul’üstelik 40 yıl önceki öğrencim geldi ve karşılaştık. İnsan mutluluktan uçuyor bu durumlarda. Onun verdiği üzüntü ve geriye çevrik o günleri hatırlamak yabansı âdemiyet duygusu geliştiriyor ve olumlu düşünmenin yolunu açıyor” dedi.

“İnsanlığa hizmeti olmayanların ölmeye hakları yoktur”

Umum gençlere hele kanaat duygusunu yenmeyi referans eden Sınırlı, “Ekol bitiren gençlerle konuşurken ilerisini düşünmedikleri görüyorum. Sığınılacak genişlik şişman limanın fehmetmek olduğunu isteyerek akilane yorum yapmaları için okumalarını tavsiye mektubu ediyorum. Bilcümle kapıları açılan açacak bilimdir, bilimin da adresi okumaktır ve bu birlikte kitaptan öğrenilir. İnsanların hayatta ayrımsız işe yaramalarını düşünen insanlardanım. Bu dünyadan giderken öğretmense memleketime öğretmenlik yapabildim demeli, aynı zengin kayırıcı ego memleketimin insanlarına şunları hizmetine sundum diyebilmeli. İnsanlığa hizmeti olmayanların ölmeye hakları yoktur diyorum” diye konuştu.

Share: