Reisicumhur Erdoğan 34 hidroelektrik santralin küşat töreninde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Güven Kooperatiflerinin kocabaş ette yüzdelik 30-35 indirimle satışa başlayacağını belirterek, “Bu, piyasaların dengesini bozanları birlikte hizaya getirecek.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Beştepe Kavim Kurultay ve Kültür Sarayı’nde planlı, Şevket Su İşleri yoluyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açılış törenine katıldı.

Dere tashih çalışmalarının sayısını 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkartarak hem iskân birimlerini hem arazileri koruduklarını belirten Erdoğan, “Sulamaya açılan yerey büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız bati miktardaki kaynaklarla ülkemizin yer balaban kalkınma projesi, GAP’ı hızlandırdık.” diye niteleyerek konuştu.

GAP’ın yer balaban adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesi’ni üstelik hemencek tamamlayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Projenin temel yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan sonraki 2’nci şişman eseri olacak Silvan Barajı geçenlerde su tutmaya ve enerji üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak, Babakaya Tüneli’nin evvel tüpünde, bu sene böylece çıktı çırağ görülecek.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, proje kapsamındaki farklı barajları ve sulama tesislerini de aceleten inşa ederek 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak Silvan Projesi’ni ülkeye kazandırmakta azimli olduklarını söyledi.

Türkiye’nin kapalı su kaynaklarını sunma artağan şekilde kullanacak yatırımları anında yaptıklarını ve yapmaya bitmeme ettiklerini anlatan Erdoğan, iklim değişikliği gibi global tehditlerin anbean bundan sonra konuşulmaya ve antrparantez emarelerinin görülmeye başlandığı tıpkısı dönemde bu yatırımların değerinin elan bol anlaşılacağını belirtti.

“Deminden koridor 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte”

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Kamil odur kim koya dünyada ayrımsız işaret. Eseri olmayanın yerinde yeller nişane.” sözünü hatırlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Tamam tığ dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda dahi iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda asırlık yapıt ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde bilcümle daha iri hedefler vardır. Hamdolsun, eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya, gelişigüzel alanda kalkınmanın altyapısını koca ölçüde tamamladık. Deminden fasıla anne hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 sene ilk milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri uç bükmüş, istihza ile bize saldırmıştı.

Bugün bile tığ 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun konkre hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça gene analog tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği seçme kazanımı güya başına indirilmiş varyos kabil değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları üzüntüyle izleme ediyorum. Dünyada öz ülkesinin ve milletinin felaketinden medet umacak üste bunu ayan dileyecek kadar ağır bir güruhun yaşadığı benzeri apayrı düz var mıdır bilmiyorum.”

“Batıda ne varsa, doğuda, güneydoğuda bile o olacak”

18 Mart Çanakkale Köprüsü inşasına önceden kendileriyle dümen geçildiğini tamlayan Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu olur mu? Tabii bunlara göre olanaksız. Zira iki kulenin arasındaki uzaklık mesafesi, dünyada eşi bir olmayan tıpkısı 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Tığ oralarda yeri geldi günlerce bekledik. Ama şimdi 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Tıpkısı şeyi Osmangazi’birlikte yaptık. Tıpkısı şeyi Müşkül Odalık Essah Köprüsü’nde yaptık. Bir şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak da Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Böyle benzeri özdek türlü mi? Olmaz. Niye? Çünkü bunlar, medeniyet denildiği zaman çabucak İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Amma biz hangi dedik yola çıktığımızda, dedik kim batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda bile o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak.

Ülkenin 81 ilinin tamamında darülfünun bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Ne dediler? ‘Ya bu kadar üniversiteye ne gerek var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’evet değil, bütün profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara emmek. Tatlıses, Şanlıurfa ile ilişik tıpkı periyot ‘Yani Oxford vardı de tığ gitmedik mi?’ dedi ya demin tığ de hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a büyüklüğünde taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Dert, Kars aklınıza ne gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Bilcümle hocalarımızla bu arada buralarda var mıyız? Varız. Bu benzeri şeyi gösteriyor. Medeni almak budur, çağcıllaşma budur, çağı idrak etmek budur, modern uğraş budur.”

“Tığ konu değil hisse senedi üretiriz”

Kent hastaneleri kurduklarını hatırlatan Erdoğan, “Ankara’dahi bilindik birinci site hastanesini açtık. Hizmete bitmeme ediyor. Deminden ikincisini üstelik 1-2 kamer ortamında açıyoruz. ve bununla birlikte Ankara iki parça dev şehir hastanesine eş oluyor. Arkadan Kocaeli, İzmir geliyor. Arka Arkaya bunları 2-3 kamer süresince yapıyoruz. Tığ yaparız. Biz bahis değil gelişim üretiriz.” dedi.

Tarım Güven Kooperatiflerine ferman verildiğini vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Marketlerde benim vatandaşımı abra sokanlar, Ekincilik Cesaret Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan böyle koyun-kuzu etinde yüzde 25 tenzilat, bunu başlattık. ve bu sabahleyin Ekincilik Güven Kooperatifi Başkanıyla bile konuştum. Bakanım bile zaten gerekenleri konuştu. Büyükbaş hayvanlarda dahi yüzdelik 30-35 gibi ayrımsız indirimle onların dahi satışına başlayacağız. Tabiatıyla ülkemizin rastgele durumunda aşina kucak, kuzu muteber değil. Mesela Karadeniz’birlikte çıktı büyükbaş makbuldür. Şimdi oralarda büyükbaşın kesiminden piyasaya sürdüğümüzde alelhusus alelhusus yüzde 30-35 gibi benzeri tenzilat başlatınca benim vatandaşım ona de hangi yapacak? Alışacak. Bu, piyasaların dengesini bozanları dahi hizaya getirecek.”

“Ekincilik Kredi, 30-40 garip üründe birlikte çabucacık indirime gidecek”

Cumhur Reisi Erdoğan, hususi sektördeki marketlerin yanında Türkiye Ekincilik Emniyet Kooperatifleri bünyesinde 1300 marketin bulunduğuna meni etti.

Ekincilik Kredi Kooperatifleri marketlerinde hoppadak vücut ürünlerinde değil değişik ürünlerde de indirim yapılacağını anlatım fail Erdoğan, “Tarım Kredi, şeker hastalığı, buğday, un, zeytinyağı, ayçiçeği yağı kadar değişik ürünlerinde, alelhusus 30-40 çeşit üründe de birden indirime gidecek. Talimatımız şu, sen kar üzere çalışmayacaksın hoppadak başa temel noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Deminden Ekincilik Yüreklilik Kooperatifi bile bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.” diye konuştu.

“Natürel gazı çıkardığımızda bütün bölgede havanın lacerem değiştiğini birlikte göreceksiniz”

Tamam bu tablonun gerisinde 20 yılda asırlık eser ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmanın getirdiği halis güvenin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, enerjide yapılan atılımlara dikkati çekerek, “Tabii gazı çıkardığımız andan itibaren cümle bölgede havanın bittabi değiştiğini bile göreceksiniz.” dedi.

Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan Abdülhamid Eğlek Muayene Gemisi’ni geçmiş görev hesabına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat Yunanistan haddinden fazla rahatsız ergin, ‘Erdoğan ne yapıyor.’ demiş. Erdoğan bire bir şey yapmıyor, görevini yapıyor. Bu gemi dünyada ilk, anca benzeri istikşaf gemisi. Tığ senelerce paramızla araştırma yaptıracak gemi kiralayamazdık amma şimdi 4 istikşaf gemimiz, iki sismik araştırma gemimiz var, demin biz güçlüyüz.”

“Bay Eksiksizlik üzere burulmuş küşat töreni yapmadık, biz bu işleri yaptık”

Reisicumhur Erdoğan, salondaki gençlere, “Sarp duracağız amma dikleşmeyeceğiz. Şurası birlikte unutmayacağız, bize ara vermek yakışmaz.” tavsiyesinde bulundu.

Ankara’birlikte Beştepe Budun Kurultay ve Kültür Merkezi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul’dahi ise Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Kongre Merkezi kabilinden alanları vatandaşların hizmetine sunduklarına dikkati calip Erdoğan, “Bunların hepsini Ankara’mıza, İstanbul’umuza tığ kazandırdık. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı, münasebet yapmadılar?” diye niteleyerek konuştu.

Hizmete sunulan salonlarda, sanat programlarından değişik organizasyonlara kadar bir nice etkinliğin gerçekleştirildiğine bel fail Erdoğan, Türkiye’ye cemaziyelevvel resmi ziyarette bulunan Slovenya Reisicumhur Borut Pahor’a de bu salonları gösterdiğini ve kendisinin üstelik bu alanlara hayran olduğunu dile getirdi.

5 milyon betik kapasitesine sahip Cumhurbaşkanlığı Ulus Kütüphanesi’nin 24 saat bakım verdiğine, kütüphanede çay-kahvehane kabil ikramların ücretsiz olduğuna dikkati çekici Erdoğan, ulus hesabına bu hususi projeyle iftihar ettiğini, yerel ve ecnebi misafirlerin dahi gelip gördüğünde “Bu projeyi bize üstelik verir misiniz?” dediğini anlattı.

Erdoğan, hars-müzakere alanındaki tamlık bu hizmetlerin 20 yılda ülkeye kazandırılan altyapı-soy yatırımlarına ilave eserlere olduğunu vurgulayarak, “Durmadık, canip gelip yatmadık. Bay Eksiksizlik gibi kıvrılmış açılış töreni yapmadık, tığ bu işleri yaptık. Bire Bir birlikte Kağıthane’de ‘temel atmama töreni’ yapıyorlar, hangi günlere kaldık.” ifadesini kullandı.

“Bu talih için tuğla üzerine tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır”

Reisicumhur Erdoğan, çağ ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını tamlık imkanlarla motivasyon edip, yaygınlaştırdıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Yatırım, istihdam, üretim, dış satım ve akan fazlayla ülkemizi izam stratejisine müstenit iktisat programımızın hangi büyüklüğünde makul olduğu, yaşanan seçkin gelişmeyle bir kat henüz görülüyor. Bizim yer iri gücümüz milletimizin beher ferdidir, emekçisinden girişimcisine iş dünyamızdır. Bu ülke için bu kavim amacıyla tuğla üzerine tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.”

Erdoğan, 34 hidroelektrik santralin Türkiye’ye güzel olmasını dileyerek, yatırımlarıyla ülkeye ulama sağlayan girişimcileri tebrik etti.

Törenden notlar

Yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açım töreninde, Devlet Akarsu İşleri Genel Müdürlüğünün hizmetlerini anlatan video izletildi.

Reisicumhur Erdoğan’ın konuşmasının arkası sıra Muş Alparslan-2 Barajı ile Eskişehir Gürsöğüt Barajı’nın açılışı etkin bağlantı ile gerçekleştirildi.

Muş Alparslan-2 Barajı’nın görüntülerini izleyen Erdoğan, “İşte bu ovalar kuruydu. Demincek bambaşka oldu. Akarsu hayattır, su medeniyettir. İşte burada bunu görüyoruz.” dedi.

Erdoğan, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Mürtefi Erbaş’ın yaptığı duanın arkası sıra kurdele keserek şişman açılışı gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: