Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ahlat Otağı’nda

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde “1071 Melik Alparslan Yabani Armut Otağı”nın kurulduğu alanda açtığı çstant ve kurduğu çadırla kenti tanıtıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen Malazgirt Zaferi’nin 951. yılı etkinlikleri, ilçeye mecbur Çarho mevkisindeki 450 bin metrekare alan üzerinde kurulan “1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı”nda başladı.

Büyükşehir Belediyesi bile alanda otağ kurdu, stant açtı.

26 Ağustos’a kadar devam edecek etkinlikler kapsamında 1071 Padişah Alparslan Otağı, okçuluk, yalancılık, süvari okçuluk, anadan görme oyunlar gibi bir nice etkinliğe eş sahipliği yapacak.

Kentin sayımsız eserlerinin başında gelen ve UNESCO Acun Kültür Mirası Listesi’nde vadi düzlük Diyarbakır surlarının zaman içindeki yaşanmışlıklarını fotoğraflar ve belgelerle ziyaretçilerin beğenisine sunan Büyükşehir Belediyesi, büyüklüğüyle dünyaca ünlü ve Türk Nişancı Kurumu marifetiyle tescillenen Diyarbakır karpuzunu ve kentin koca simgelerinden olan Diyarbakır güvercinlerini birlikte ziyaretçilerle buluşturuyor.

Etkinlikte, Büyükşehir Belediyesi ziyaretçilere, Diyarbakır Dergisi, lansman fotoğrafları albümü, turizm rehberi kitabı, şapka, anahtarlık ve risale kâin çanta dahi hediye ediyor.

Ziyaretçilere antrparantez Diyarbakır kadayıfı ve çöreği, reyhan şerbeti, limonata ikramı yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Olgunlaşma Enstitüsü ile alay malay hazırladığı 1071 Malazgirt Sergisi’ni Çakal Armudu Otağı’nda açtı.

25 Ağustos’a büyüklüğünde bulutsuz olan Diyarbakır standına, ziyaretçiler ciddi bandaj gösterdi.

Share: