Derik kazasında, annesinin ölümüne sebep olan lastiği gelişim durumunda buldu

MARDİN’in Derik ilçesinde 2 TIR’ın karıştığı, 20 kişinin hayatını kaybettiği tekme ilçe ile ilişkin bakir detaylar ortaya bundan sonra. İkinci kazada fırlayan TIR lastiğinin çarpması sonucu annesi Sıtti Abul’u (84) kaybeden Serhat Abul (42), bir lastiği aksiyon durumunda görünce benzeri kere henüz yıkıldığını belirterek, “Kollar bana ‘ Cet, anneye çoğaltan sargaç burada’ dedi. Ben birlikte ‘Ne lastiği’ dedim. Şaşırdım. İndim, iş yerime baktım, sargaç burada. Bire Bir terliği arabanın ortada, sair terliği dükkanın önünde düşmüş” dedi.

Kaza, 20 Ağustos günü saat 17.00 sıralarında Bahçelievler Mahallesi’nde bir akaryakıt istasyonunun yakınında meydana geldi. Yusuf Şataflı yönetimindeki basılmış taşıyan 73 SN384 plakalı TIR, freni boşalınca 2 araca ve yayalara çarptıktan sonraları devrildi. Bu kazada, marketten çikolata alıp evlerine dönen Şervan (6) ve Mihriban Tanrısever’i (11) ile İbrahim Halil Has (80) ve İnan Katı (35) yaşamını yitirdi. İhbar üzerine kaymakamlık yerine esenlik, itfaiye aracı, jandarma ve polis ekipleri sevk edildi. Çevredekiler birlikte kaza yerinde toplanarak, ekiplerin çalışmasını izleme etmeye başladı.

Bu kazadan kısaca 30 zaman bilahare gene matbu yüklü olan Imge Sıra yönetimindeki 34 NMB 53 plakalı TIR, fenomen yerindeki kalabalığın arasına daldı. Canlı, panik içerisinde sağa sola kaçışmaya çalıştı. TIR, çok sayıda kişiye çarpıp, apartmana çarparak durdu. Can pazarının yaşandığı kaymakamlık yerine çok sayıda esenlik, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.HER İKİ KAZADA DA 26 KİŞİ YARALANDIBu kazada bile müdahale edenler ortada kâin polis güçleri memuru Yahya Reşit (33) martir oldu, Bessi Bağlayan (57), İrfan Patal (45), Mülkiye Acara (56), Ünal Maraba (24), Baran Açan (28), Hamit Akkoyun (82), Ahmet Aktay (30), Sıtti Abul (84), Tağyir Kötü (61), Velat Incitici (45), Kemal Biberli (60), Dil Cambazı Denk (66), Necla Arda (27), İsa Ayebe (42), Baver Babur (17) yaşamını yitirdi.Her iki kazada yaralanan 6’sı ağır 26 gönül birlikte hastaneye kaldırıldı. Kazalarda 11 araç ile 3 iş durumunda üstelik nazik hasar meydana geldi. Kazanın ardından gözaltına alınan TIR şoförleri Rüya Ruz ile Yusuf Şataflı tutuklandı. Yaralılardan 21’i taburcu edilirken, 5’inin ise hastanelerdeki tedavisi sürüyor.’SADECE KENDİMİZİ KURTARMAYA ÇALIŞTIK’İkinci kazada TIR’ın fırlayan lastiğinin çarpması sonucu annesi Sıtti Abul’u kaybeden Serhat Abul, bire bir lastiği hareket durumunda görünce tıpkı kat daha yıkıldı. Demir doğrama işi yapan Abul, evvel kazadan sonraları annesi ve 2 çocuğu ile birlikte hareket hesabına makul yürüdüğünü belirterek “Tıpkısı gürültülü geldi. Sağımıza baktık; ikinci tıpkısı TIR acul ayrımsız şekilde geliyor. Bize akıllıca geldiğini gördüm. Henüz bilahare anneme ‘Koşun yürek, kendinizi kurtarın’ dedim. Dallar koşarak can girdiler. Ben sağa kaçtım, annem dahi dükkana girmeye çalıştı. Bilahare baktım, annem iki arabanın ortada yerde yatıyor. Bayıldığını sandım. ‘Anne, anne’ diye niteleyerek bağırdım. Kafasını kaldırdığımda, vakit kaybetmeden kafa içi görünüyordu. Annemi morga koyduktan bilahare eve geldim. Torunlar bana ‘Baba, anneye çarpan lastik burada’ dedi. Ego da ‘Ne lastiği’ dedim. Şaşırdım. İndim, gelişim yerime baktım, sargaç burada. Bir terliği arabanın ortada, özge terliği dükkanın önünde düşmüş. Geçmiş lastik olduğunu bilmiyordum. Tozdan dumandan tıpkı özdek göremedik. Elden kendimizi kurtarmaya çalıştık” dedi.KAZAZEDELERE YARDIM EMRETMEK İÇİN EVDEN ÇIKMIŞ

İkinci kazada yaşamını yitiren avukat Baran Açan’ın (28) babası Ramazan Açan da oğlunun kazazedelere muavenet etmek amacıyla görüngü adına gittiğini anlatarak, “Avukat ve sağlıkçı adayı oğullarım, insani ayrımsız tepke olarak evden çıkıp, oraya koştular. Zaten hemşirelik bölümünü okuyan diğer oğlum da gaileli. Evde yatıyor. Baran, 5 almanak avukattı. Çok üzgünüm. Aynı cet yerine yüreğim yanıyor. 3-4 gündür uyuyamıyorum. Bu fenomen, katliam üzere aynı kazadır. Tsunami dediğimiz görüngü ile bir benzer tıpkı fenomen oldu. Kendime birlikte sabır diliyorum. Çok incitici bire bir olaydır” diye konuştu.

Share: