Depremzede aileyle yürekleri ısıtan diyaloğun sahibi Eskişehir 112 ekibi, Hatay’da yaraları sarıyor

Depremzede aileyle yürekleri ısıtan diyaloğun sahibi Eskişehir 112 ekibi, Hatay’birlikte yaraları sarıyor

Köy karye dolaşan keyif ekibi, hem esenlik taraması yapıyor hem dahi besin ve hijyen seti yardımında bulunuyor

Görev süreleri dolan kol 3. misil deprem bölgesine karışmak amacıyla gönüllü olacak

HATAY – Gaziantep’te 130 saat sonra 3 çocuğu ve eşiyle enkazdan sağ yerine çıkartılan Hasan Basri Aslan’ın, ambulansta müdahale edilirken, “Ama ben çokça kokuyorum, sizi tasalı ediyorum” demesi üstüne, “Hiç koskocaman değil. Senin sağlığın büyük” diyaloguyla gündeme gelen Eskişehir’in 112 gönüllü cankurtaran ekibi, bu kere Hatay’de yaraları sarıyor. Fariza süreleri dolan 3 nefis takım, zelzele bölgesine 3. posta karışmak üzere yeniden gönüllü olacak.

6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremde 11 iklim süresince sunma şişman yıkım Hatay’da meydana geldi. Afiyet Bakanlığı Eskişehir İl Afiyet Müdürlüğü Eskişehir 112 Takım Sorumlusu Feride Gökçe Doğan, depremi ekibiyle nöbetteyken öğrendi ve önceki fariza yeri olarak Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerine akla yatkın yola çıktı.

Doğan ve ekibi, Nurdağı’nda 130 saat sonraları 3 çocuğu ve eşiyle enkazdan salim adına çıkartılan Hasan Basri Aslan’a ambulansta müvellidülhumuza verip engelleme ederken, “Ama ben çokça kokuyorum. Sizi rahatsız ediyorum” diyen Aslan’a, “Tek büyük değil. Senin sağlığın cesim” diyaloğuyla gündeme gelmişti. Yaşanan bu diyalogla yürekleri ısıtan grup, fariza sürelerinin bitmesinin ardından baştan kıyamet bölgesinde görevli almak amacıyla fahri oldu. Bu kat Hatay’dahi görevlendirilen takım köy karye ambulansla gezerek afetzedelerin yaralarını sarmaya çalışıyor.

“Yüzleri gülüyor”

İkinci kez fahri olarak kıyamet bölgesine geldiğini anlatan Acil Tababet Teknisyeni Feride Gökçe Doğan, “Depremin olduğunu nöbette öğrendik ve hemencecik Eskişehir’den Gaziantep’e geldik. Nurdağı ve İslahiye’dahi görev yaptık. Fariza süremiz bitti amma insanlarımız böyleyken Eskişehir’da kalamazdık. Tekrar fahri olduk ve bu el Hatay’ın Reyhanlı ilçesi oldu fariza yerimiz. Burada yeniden depremzedelerin acısını paylaşıyoruz, çocuklara maneviyat verip keyif taraması yapıyoruz. Gördüğümüz eksiklikleri bakanlığımıza bildirip sorunları çözüyoruz. Bunun beraberinde battaniye, çul, market eşyaları kadar yardımları ambulansla üstelik götürüyoruz. Çocuklarımızın yüzleri güldükçe aileleri da gülüyor” dedi.

Hijyenik ekip desteği

Birçok kişinin kendisine feryat figan sarıldığını anlatım fail Doğan, “Bizim onların dertlerini dinlememizden, dostane etmemizden bahtiyar oluyorlar. Depremzedelerin çağa bezi, temiz ped ve besin yardımına ihtiyaçları var. Gördüğümüz eksiklikleri ilişkin birimlere bildiriyoruz. Görevimiz bitecek ama yeniden işyar kendisine ismimizi yazdıracağız. Tığ ekibimizle elimizden gelen desteği onlara vermeye çalışacağız” diye konuştu.

Son dönemdeki cemi depremlerde görev aldı

Eskişehir 112 Acil Tababet Teknisyeni yerine fariza yaptığını belirten Anlaklı Yavuz birlikte akıbet 12 yıldaki Türkiye’deki yekpare zelzele bölgelerinde saha aldığını söyledi.

Bu eşkal kıyamet olaylarında sahada koyulmak istediğinin altını çizen Yavuz, “İnsanlara hayır olabilmek, onların yaralarına dokunabilmek için buradayız. Burada günlük 1000 kilometrenin üstünde yol yapıyoruz. Köylerde taramalar yapıyoruz. Nakil hastaları kasaba illere götürüp getiriyoruz. İlaç yardımımızın yanında, kişisel hıfzıssıhha çul azık noktasında üstelik bindi veriyoruz. Eksiklikleri valilik ve bakanlığa bildirip yardımları ulaştırıyoruz” dedi.

Share: