Deprem uzmanından Van ve çevresine nazik ikaz: Akıbet dönemlerde elektrik arttı

Van YYÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Mustafa Toker, Van bölgesindeki yer sarsıntısı aktivitelerinin arttığını açıkladı. Van’da oluşan depremler ve sonraki artçı şoklarla ilgilendiren hesap modelleme fail Toker İran’ın Khoy kentinde meydana gelen depremle gelişigüzel bölgede meydana gelen serencam depremlerle ilişik açıklamalarda bulundu. Toker, bu durumun bölgede yer sarsıntısı mekanizma indeksinin yoğunlaştığını gösterdiğini söyledi.

“DEPREM KÜMELENMELERİ HAREKETLİLİĞİN ARTTIĞINA İŞARET”

Doç. Dr. Mustafa Toker, konuya ait açıklamasında seçme fayın eksantrik benzeri fayı tetiklemek zorunda olmadığının altını çizdi. Bölgede serencam aylarda sakil benzeri yer sarsıntısı aktivitesinin olmaya başladığını anlatım fail Toker, “En Üst Urumiye Gölü’nün kuzeyinde benzeri hırçın fayın kırılmasına şahit olduk. Geçtiğimiz günlerde Kars- Ardahan bölgesinde depreme şahit olduk. Bundan 3 kamer ilk ise Erçek Gölü’nün kuzeyinde taraf atımlı depreme, gene 6 ay evvel Çarpanak Natamam Adası açıklarında şahit olduğumuz hareket kümelenmeleri, bölgedeki hareketliliğin arttığını bize gösteriyor” dedi.

CİDDİ BİR HASAR VERMESİ ÖNGÖRÜLMÜYOR

Sürekli namına Şark Anadolu Platosu ve Kuzey Batı İran Platosu beyninde ayrımlı karakterlerde hırçın ve doğrultu atımlı faylar tutmak amacıyla depremlere şahit olmaya başladıklarını anımsatan Toker, “Bu hareketlilikle bu arada 4’den büyük, 5 buçuktan oldukça atılmak için tıpkı haddinden fazla yer sarsıntısı aktivitesi oluyor. Şarki Anadolu Platosu ile Yıldız Gün Batısı İran Platosunu biricik benzeri kıta adına düşünürsek buralarda tehlikeli ayrımsız yer sarsıntısı aktivitesinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu depremleri sismik risk açısından değerlendirirsek bu depremlerin bölgeye ağır bir hasar vermesini beklenen görmüyoruz. Fakat bu bölgedeki hareketliliğin bitmeme ettiğini gösteriyor. Hareket oluş indeksinin yoğunlaştığını gösteriyor” diye konuştu.

Share: