Türkiye-Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yılı kapsamında kuma beyanat

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile Kazakistan Cumhur Reisi Teşrinisani Cömert Tokayev vasıtasıyla Türkiye ile Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümüne ilişik yapılan kuma açıklamada, önümüzdeki yıllarda tecim hacmini stabil şekilde 10 milyar dolara fark etmek üzere ihtiyaç mahsus tedbirlerin alınması gerektiği tabir edilirken, Trans-Hazar güzergahını ve Bakü-Tiflis- Kars rotasını bol temizlemek üzere ait kurumlar ortada eşgüdüm çalışmalarının yoğunlaştırılmasının önemine dikkat çekildi.

Kazakistan’ın başkenti Astana’daki Akorda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Reisicumhur Son Teşrin Cömert Tokayev başkanlığında esbak yapılan görüşmelerin ardından Türkiye-Kazakistan ilişkilerin tesisinin 30. yılı nedeniyle eş demeç yayımlandı. Bildiride 12-13 Teşrinievvel’da Kazakistan Reisicumhur Tokayev’in davetiyle Cumhur Reisi Erdoğan’ın Kazakistan’a bire bir izzet ziyareti gerçekleştirdiği, bu kapsamda düzenlenen Yüksek Seviyeli Önemli İşbirliği Konseyi’nin dördüncü toplantısının, ülkeler arasındaki gelişim birliğinin güçlendirilmesinde balaban benzeri girişim olduğu kaydedildi.

İki mevki beyninde siyasal diyaloğun devam ettirilmesi mesajı

Erdoğan ve Tokayev’in söz konusu ziyaretin, iki devlet arasındaki Geliştirilmiş Önemli Ortaklığı henüz üstelik pekiştirilmesine katkıda bulunacağına inançlarını rapor ettikleri, devletler arasındaki siyasi diyaloğun, mütenevvi düzeylerdeki kopça ziyaretler ve görüşmelerle bitmeme ettirilmesinin öneminin vurgulandığı rapor edilen bildiride, görüşmelerin kopça ülfet ve idrak havasında gerçekleştirildiği aktarıldı.

Görüşmeler kapsamında tarafların düet hisse senedi birliğini elan üstelik güçlendirme imkanlarını ele aldıkları, bölgesel ve arsıulusal güncel meseleler karşı kuruntu alışverişinde bulundukları belirtilen bildire, “Muhit, 2 Mart 2022 tarihinde Türkiye ile Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıldönümünün kutlandığına dikkat çekerek30 yıl içerisinde kuma güneş, anahtar ve kültüre dair dostluk ve el birliği ilişkilerinin, mümasil siyasi diyaloğun ve haddinden fazla boyutlu işbirliğinin evolüsyon hızından duydukları memnuniyeti anlatım etmişlerdir.17 Teşrinievvel 1994 tarihli Türkiye Cumhuriyeti ile Kazakistan Cumhuriyeti beyninde Hukuk ve İşbirliği Anlaşması ile 22 Ekim 2009 tarihli Türkiye Cumhuriyeti ve Kazakistan Cumhuriyeti beyninde Stratejik Ortaklık Anlaşması’nın iki büyüklük arasındaki şümullü etkileşimi güçlendirme ve geliştirmede cesim nümayiş oynadıklarını teyit etmişlerdir. İlaveten Türkiye ve Kazakistan arasındaki devletlerarası aksiyon birliğinin tamam alanlarını düzenleyen belgelerin kapsamlı bire bir ahdi istinatgâh oluşturduğunu vurgulamışlardır” ifadeleri kullanıldı.

Ticaret hacminin stabil şekilde 10 milyar dolara çıkarılması hedefi

Bildiride Türkiye’nin 2021 yılında Kazakistan’ın bildirme büyük 5. ticari ortağı olduğuna işaretle, düet tecim hacminin stabil bir şekilde artıyor olmasından memnuniyet duyulduğu anlatım edilerek, “Cumhurbaşkanları, önümüzdeki yıllarda ticaret hacmini stabil şekilde 10 bilyon dolara idrak etmek üzere ihtiyaç mahsus tedbirlerin alınması gerektiğini anlatım etmişlerdir. Cumhurbaşkanları, Türkiye-Kazakistan Hükümetlerarası Karma Soylu Erki Komisyonu 12. Aktarılma Toplantısının 4 Mart 2022 tarihinde Astana’da gerçekleştirilmesinden duydukları memnuniyeti ifade etmişler ve söz konusu güruh sonunda imzalanan Gösteri Planının hayata geçirilmesinin önemine değinmişlerdir” denildi.

Terör ve aşırıcılığın gelişigüzel türüne karşı kararlılıkla savaş vurgusu

Erdoğan ve Tokayev’in Trans-Hazar Şarki-Günindi Ilımlı Sıra üzerinden yük taşımacılığının arttırılmasını desteklediği, eriştirme ve geri hizmet alanındaki gelişim birliğini elan da geliştirme üstüne mutabık kaldığının aktarıldığı bildiride, “Cumhurbaşkanları, Trans-Sulh güzergahını ve Bakü-Tiflis-Kars rotasını eli nimetli çalmak için ilişkin kurumlar beyninde eşgüdüm çalışmalarının yoğunlaştırılmasının önemine dikkat çekmişlerdir. İki talih arasındaki ciddi ortaklığın mehabetli aynı boyutu olan kopça ülfet ve kardeşliğe dair insanca ve kültürel ilişkilerin da çabukça gelişmekte olmasından çevre memnuniyetlerini anlatım etmişlerdir. Muhit, defans sanayii alanındaki hareket birliğini güçlendirme ve bu doğrultuda eş pres konusu başta atılmak için mütenevvi işbirliği imkanlarını kıymetlendirme ve hayata geçirme konusunda anlaşmışlardır. Yıldırı ve aşırıcılığın seçme türüne alın kararlılıkla savaşım etme, iki ülkenin milli güvenliğine zılgıt oluşturan tüm yapılara karşı mücadeleyi ihya, defans ve güvenlik alanlarındaki diyalog mekanizmalarıyla aksiyon birliğini tamik üstüne uygun kalmışlardır” ifadeleri kullanıldı.

Eğitim alanında iş birliğinin geliştirilmesi

Bildiride antrparantez, “Cumhurbaşkanları, eğitim alanında aksiyon birliğinin geliştirilmesi hedefiyle Türkiye Maarif Vakfı’nın Kazakistan’üstelik faaliyetlerine başlaması üzere müstelzim desteğin sağlanmasının ehemmiyet taşıdığını vurgulamışlardır” denildi. Erdoğan ve Tokayev’in çevre ve ormancılık alanlarında düet hareket birliğini sürdürmeye arzulu olduklarını birlikte rapor ettikleri belirtildi.

Türk Haber Ajansları Birliği kurulacak

Gerek ikili ister Türk dünyası bağlamında medya ve istişare alanında hisse senedi birliğini ve eşgüdümü derinleştirme hususunda uygun kalındığı aktarılan bildiride, Türk Vukuf Ajansları Birliği’nin kurulacak olmasının kıvançla karşılandığı ifade edildi.

Küresel ve bölgesel balans, hazar ve bolluk hedefleri doğrultusunda bu arada akım etme, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ve diğer uluslararası teşkilatlar çerçevesinde, antrparantez çokça taraflı platformlarda eşgüdüm ölçü, benzer olan umum durumlarda uluslararası teşkilatlar içerisinde önerilen kararları, girişimleri ve adaylıklarını paçarız tutma üzerine anlaşıldığına düz verilen demeç, şu şekilde sürdürüldü:

“Cumhurbaşkanları, aykırı ehemmiyet haiz global meseleler üzerinde fikir alışverişinde bulunmuşlar, arsıulusal gündemdeki edimsel hususlar üzerinde tutumlarının benzer olduğunu tasdik etmişlerdir. BM, AGİT, CICA, EİT, İİT ve TDT gibi arsıulusal ve bölgesel teşkilatlar çerçevesinde paçarız artağan gelişim birliğini sürdürme konusunda düşünüm birliğine varmışlardır.TDT, TÜRKSOY, TürkPA ve Türk Akademisi kurulduğundan beri iki mutluluk ortada elde edilen başarıları kıvançla kaydetmişler, Türk Dünyası’nda kolektif ve eşgüdüm içinde cereyan ika ve Türk Dünyası’nın değerleri ile çıkarlarını bölgesel ve arsıulusal alanda elan çok korumaya yönelik bağlılıklarını vurgulamışlardır.

Cumhurbaşkanları, Asya’birlikte İşbirliği ve Hamaset Arttırıcı Önlemler Konferansı’nı (CICA) yekpare teşekküllü teşkilata dönüştürmeye yönelik Kazakistan Ahit Başkanlığının girişimini, kademeli ayrımsız şekilde temin, antrparantez bu teşkilatın potansiyelini beraber geliştirmeye dayalı niyetlerini bildirmişlerdir. Gençlerin ve kamu çalışanlarının kariyer gelişimlerinin desteklenmesi için, herif kaynakları alanında eş projeler gerçekleştirerek iki büyüklük arasındaki işbirliğini güçlendirme konusunda uygun kalmışlardır. Türkiye ile Kazakistan arasındaki Geliştirilmiş Stratejik İşbirliğini elan dahi artağan aynı şekilde artırmaya devam ika, bölgedeki barış ve istikrara ulama sağlayacak işbirliğini derinleştirmeye yönelik niyetlerini teslim etmişlerdir.” – ASTANA

Share: