Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (4)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin dünyadaki sunma prestijli markalarından biri haline gelen İstanbul Havalimanı bu ayın 22 günü 30 bin 970 uçuşla 5 milyondan çok yolcuyu ağırladı.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi.

Havalimanlarındaki arızi sayılarına değinen Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Ülkemizin dünyadaki en prestijli markalarından biri haline mevrut İstanbul Hava Meydanı bu ayın evvel 22 haset mecmu 30 bin 970 uçuşla seyahat fail 5 milyondan aşkın yolcuyu ağırladı. Maslahat bu, merkep ölür kalır semeri, âdem ölür kalır eseri. Tığ bu eserlerle övüneceğiz. Sen hangi yaptın, hangi? Onu söyle. Öyle İstanbul’da gidip tıpkı çeşmenin musluğunu çevirmekle açım olanaksız. Bak bu kadar büyükşehir belediyeleri kazandınız, bu büyükşehir belediyeleriniz ne yaptı evet bunları söyleyin. Aynı nöbet yapmaktan acizsiniz. Yapamazsınız zira kentlileşmiş almak eksantrik ayrımsız şeydir amma gayrimedeni almak bambaşka tıpkısı şeydir.

Biz ‘Yol medeniyettir’ diyoruz, ‘Su medeniyettir’ diyoruz ama siz gelirken suyu haddinden fazla çok ucuzlatacağınızı söylemiştiniz ama demin suya remiks üzerine remiks yapıyorsunuz. Ne oldu? Bozukluk? Ben vatandaşlarıma bunu tercüman olmak istiyorum. İşte İstanbul’un Belediye Reisi olduğum antlaşma sizler suyun ne zeki geldiğini gayet gür biliyordunuz. Sular akıyor muydu? Bulunmayan. Tığ bütün bu işleri hallettik mi, hallettik. Suyu gayet karışık fiyata tığ İstanbul halkına verdik. Ne zaman? 94’te. Bizden evvel gene CHP vardı ama onlarla maatteessüf suyu sağlamak adalet getire, yoktu.”

Reisicumhur Erdoğan, Antalya Havalimanı’nın 20 bin 235 uçuşla 3,6 milyonu çok yolcuya bakım verdiğini belirtti.

Türkiye’nin acun ile yarıştığına meni fail Erdoğan, şunları söyledi:

“Sabiha Gökçen… Erkek Eksiksizlik monitör monitör dolaşıyordu ‘Sabiha Gökçen için hangi lazım var, ihtiyacımız yok ki’ hakeza konuşuyordu. evet şu anda Sabiha Gökçen’den aynı dönemde 13 bin 200 uçuş ve 2,2 milyon yolcuyla, o üstelik bu kervana katıldı. ya anlamaz bunlar anlamaz. Ego canan vatandaşlarıma sesleniyorum, diyorum ki ‘Bak demincek tığ ikinci pisti üstelik yapıyoruz.’ İnşallah mayısta ikinci pistimiz bitiyor ve bire bir gayrı taraftan yıpranmamış terminal binasını bile yapacağız Sabiha Gökçen’e ve Malezyalılar ‘Bırakın tığ yapalım’ diyorlar. Elan önce çıkmak istiyorlardı ama baktılar ki burasının maşallahı var, yarışlık tertemiz, inşallah mayısta bitiyor. Ayrımsız taraftan de şu anda terminalin yapımı ile müntesip çalışmaların kararını vereceğiz. Malezyalılarla ortak mı yaparız, yoksa arı Malezyalılara mı bırakırız, bütün bunların bütünü adisyon tezkere işidir. Erkek Eksiksizlik bu işlerden anlamazsın. Tığ ülkemizin hayrına ne varsa bunları yapacağız. Avrupa’dakiler ilkin oluşmak üzere acun havacılığı çokça gösterişli sorunlarla boğuşurken hamdolsun bizim havalimanlarımız rekordan rekora koşuyor. Konfor var, ikram.. Hiçbir havalimanında ve havayollarında bizimkiler kadar kalite, izzetüikram yok.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sabık cumartesi günü Sakarya’de hizmete açılan Kök-Karasu yolunun 49 kilometrelik kısmının bölgedeki korkulu trafiği cesim ölçüde rahatlatacağını kaydetti.

Ulaştırma projelerinin açılışlarını kesintisiz sürdürdüklerini, bu hafta da açım olacağını ve Kaz Dağları bölgesinde 4,6 bilyon teklik tıpkı envestisman bedeli ile inşa edilen, süresince 5,7 kilometreyi bulan Assos ve Troya tünellerinin birlikte düzlük aldığı toplamı 9,6 kilometre olan Ayvacık-Küçükkuyu yolunun açılışa hazır hale getirildiğini vurgulayan Erdoğan, Şavalak Dağı’nın daha çok yangınlarla anılmamasını istediklerini belirtti ve “İşte buralardan araçlar bu tünellerden rahatlıkla geçsin.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Diyarbakır’da Cenup Günindi Çevre Yolu’nu 29 kilometreyi aşan uzunluğu, köprülü kavşakları ve köprüleri ile 1 milyar liralık maliyetle tamamladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

” Malatya’bile yatırım bedeli 2,6 bilyon lira olan Malatya- Hekimhan yolunu üzerindeki 8 tüneli, 16 köprüsüyle hizmete almaya hazırlanıyoruz. ya bir da sen kalk birlikte ki ya ‘Böyle böyle, biz şurada şöyle yer altı treni yaptık’, ‘Şöyle tünel yaptık’. evet anlamaz, bilmez bu işleri. Bol verimli yalan söyler. Gerçek namevcut, üretim namevcut. Gaziantep’te güzergahı 25,5 kilometreyi bulan 16 istasyonlu, günlük 358 bin yolcuya hizmet verecek Gaziray’ı bitirdik. İstanbul’üstelik Kadıköy- Pendik metro hattının devamı niteliğindeki 7,4 kilometre uzunluğa topluluk günce 1,2 milyon yolcu kapasiteli Pendik-Sabiha Gökçen yer altı treni hattının inşasını nihayete erdirdik, o de bitti. Bilcümle bu projeleri ekim ayı içre inşallah hizmete açmayı planlıyoruz. Bu iz ve bakım şöleninin açılışını önümüzdeki aksata günü, 2 Ekim’birlikte Pendik-Sabiha Gökçen yer altı treni hattıyla yapıyoruz. Ülkemize bugüne kadar 183 bilyon dolarlık eriştirme ve enformasyon altyapısı kuşkusuz kazandırdıysak, inşallah 2053’e büyüklüğünde 198 milyar dolarlık arttırma ulaştırma ve enfrastrüktür yatırımıyla bile buluşturacağız.”

Eserleri milletin hizmetine sunmayı sürdürdüklerini vurgulayan Erdoğan, yer balaban esenlik yatırımlarından birisi olan Ankara’nın 2. site hastanesi Etlik Kent Hastanesinin 28 Eylül Çarşamba törenle hizmete açılacağını söyledi.

Reisicumhur Erdoğan, önümüzdeki hafta sonu devlet genelindeki cemevlerinin temel atma ve dolgun açım töreninin gerçekleştirileceğini kaydetti.

(Sürecek)

Share: