ADANA’DA 250 TON KAVRULMUŞ MEZESİ ÇÖPE GİDİYOR

ADANA’nın simgesi kebabın, yıllardır restoranlarda 10’a yakın salata ve mezeyle servis edilmesi, ‘gıda israfı’ tartışmalarına el açıyor. Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefkatli Arslan, 3 bine yakın esnafımız, maaş averaj 500 titrem salata, kortej servis ediyor; 250 tonu israf oluyor. Serviste sezon soğan ve ezme salatası yeterli. Mantarın, kaşarlı humusun, patlıcanın kebabın beraberinde hangi işi var Bunlar hoşgörüsüz dönüşü sıfır ürünler. Üzülüyoruz zira çokça israf var? dedi.

Adana’dahi restoranlarda kebabın yanı sıra servis edilen 10’a andıran bayram ve salatanın çoğunun tutumsuzluk olması, ‘9-16 Ekim Beslenme ve Azık İsrafını Önleme Haftası? zımnında yeniden gündeme geldi. Kentin yeryüzü ünlü yemeği olan, coğrafi işaretli ‘Adana kebabı?, mufassal yılardır az daha umum restoranlarda sezon, soğan, ezme, kaşık ve tablakâr salatasının beraberinde kaşarlı mantar hastalığı, cacık, humus, pişmiş soğan, biber, domates, fındık lahmacun, fındık pide, çiğ köfte kadar eser ve mezelerle servis ediliyor. Kebapçıların umumi anlamda bu durumdan kıvançlı olmadığını söyleyen Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Arslan, kemirmek kültürüne vadi etmiş bu alışkanlığın bırakılması gerektiğini söyledi.

‘YARISI ÇÖPE GİDİYOR’

Özellikle akıbet yıllarda Adana kebabı birlikte servis edilen salata ve mezelerin çokça abratılmaya başlandığını anlatan Kaynak Başkanı Aslan, ‘Kebabın beraberinde mevrut şeylerin bazıları zat başına tıpkısı yol. Haliyle masaya gelenlerin kâffesi tüketilmiyor. El yapışık salata, kortej tıpkısı elan değerlendirilemediği için yarısı çöpe gidiyor. Benzeri tek Adana’dahi bu servis şekli var. Apayrı memlekette üste dünyada bulunmayan. Bu sektörde 3 bine andıran esnafımız var. Mahiye averaj 500 titrem salata, meze servis ediliyor. Bunun 250 tonu müsriflik oluyor. Serviste mevsim, soğan ve ezme salatası tam. Mantarın, kaşarlı humusun, patlıcanın kebabın beraberinde hangi işi var Bunlar düşüncesiz dönüşü olmayan ürünler. Üzülüyoruz çünkü çokça tutumsuzluk var’ dedi.

‘MEZEYLE SALATAYLA AYN BOYAMAYA GEREK YOK’

Kebapçı Yaşar Vazıh ise mukaddema bu kadar çok salata ve bayram servis etme alışkanlığının olmadığını, çabucak soğan ve tablakâr salatasıyla kavrulmuş servis ettiklerini söyledi. Demin ise bunun değiştiğini vurgulayan Aydın, ‘İnsanlar masaya gelen salata ve mezeleri bitiremiyor. ‘İsraf olmasın’ diye niteleyerek miktarı azalttığımızda müşteri ‘Salata münasebet az’ diye niteleyerek tepki gösteriyor. Masada çeşitliliği kazanmak istiyor. Bu ebat maliyeti dahi arttırıyor. Bu müsriflik olmasa kebabın fiyatı bile düşer. Kebabın beraberinde makarna, mantar, humus, fındık lahmacun üzere mahsulat veriyorlar. Bu akla yatkın değil. Mezeyle salatayla ayn boyamaya lüzum yok. Muhteşem olan etin tadıdır. Kebapçı arkadaşlarla angajman olup israfı önlememiz geçişsiz. Biz küsurat ürünleri sokak hayvanlarına göndersek da ayrımsız kısmı tutumsuzluk oluyor? diye konuştu.

Malatya’dan Adana’ya mevrut ve soluğu kebapçıda aldığını kaydeden Birsel Zeren ise masadaki salata ve mezeleri görünce şaşırdığını dile getirip, ‘Bence porsiyonlar azaltılmalı. Ayn amonyaklamak hesabına işkembe doyurulması yeterli, diyerek düşünüyorum’ dedi.

Share: