Çök-Nizam-Tutun tatbikatı Marmaris’te yapıldı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde tekmil ülkede olduğu kadar saat 18.57’dahi “çök künde tutun” tatbikatı yapıldı. Marmaris Kaymakamlığı’nda düzenlenen tatbikat dahilinde depremzedeler kurtarıldı ambulanslara taşındı.

12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin sene dönümü zımnında AFAD yoluyla talih genelinde eş anlı tatbikatlar düzenlendi. Haftalar öncesinden uyarısı yapılan hareket tatbikatı saatin 18.57’yi göstermesinin peşi sıra Marmaris Belediyesi polis araçları ve Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye araçları duyuru sistemleri ile ünlü ihbariye yapıldı.

Marmaris Kontrol Kurtarma Ekibi (MAKE),UMKE, AFAD, SAR Kontrol Istirdat ve Müstacel Arkalama ekibi, Marmaris Kızılay, Muğla Büyükşehir İtfaiyesi, Güven, Iveğen, 112 Müstacel ekiplerinin katıldıkları tatbikat Marmaris Kaymakamlığı’nda hareket hatıra alarmlarının çalması ile başladı. Sarsıntı sırasında hayati öneme ehil olan çök-fent-tutun pozisyonu kayran Ilçe binasında memur personeller, nâr geçti alarmının peşi sıra emin tahliye protokollerine akla yatkın namına binadan tahliye edildi. Tatbikat senaryosu gereği binada çorlu olan 3 kişi Muğla Büyükşehir Belediyesi itfaiye aracı merdiveni ile boşaltma edilerek ilk yardım ekipleri vasıtasıyla sedye ile ambulansa taşındı.

Tatbikata katılanlara ve vatandaşlara seslenen Marmaris Kaymakamı Ertuğ Celal Aksoy, “İçişleri Bakanlığımızca 2022 yılı ‘Afet Tatbikat Yılı’ yerine belirlendi biz dahi bu çerçevede doğal afetlere hazırlık ve farkındalık düzeyimizi yükseltmek üzere Ilçe binasında aynı tatbikat gerçekleştirdik. Bildiğiniz üzere Türkiye aynı hareket ülkesi. Ülkemizde duygusal ve dünyalık kaybına hastalık olan birçok yer sarsıntısı oldu. Bundan sonrada olacaktır daha çok imdi sarsıntı imkânsız emretmek kadar tıpkı lüksümüz yok. daha çok bize sakıt fariza depremlere seçkin yönüyle mücehhez olmaktır. Bu tatbikatlarla eksikliklerimizi gözden geçiriyoruz. Ülkemizde bu konuda gerek kamuda gerekse sivil cemiyet kuruluşları beyninde muhteşem bire bir kez tekmil ettik. Marmara depreminde belki bir iki şerha sivil sosyete kuruluşu vardı. Demin görüyoruz kim eğitilmiş kuvvetli birçok sivil cemiyet kuruluşumuz bulunmakta. Bu tatbikatları henüz tafsilatlı ve birleştirme tıpkı şekilde aylamak zorundayız. Bu çerçevede zaman balaban bir faaliyeti yürütme etmiş olduk. Depremi engelleyemeyiz ancak alacağımız tedbirlerle birey ve mal kayıplarını azaltabiliriz” dedi. – MUĞLA

Share: