Çırılçıplak bir bacağı bodur olan Kübra bundan sonra tıkır tıkır yürüyebilecek

Erzurum’da çırılçıplak sağlıklı bacağı güdük olduğu üzere topallayarak giden Kübra Köçer’in, çivi üzerinden sürdürme yöntemiyle yapılan ameliyatla iki ayağı eşit seviyeye getirildi.

Yaşı ilerledikçe tıpkı bacağındaki kısalık nedeniyle yürümekte pürüz calip 21 yaşındaki Köçer, tedavi için elan evvel bir nice merkeze başvurdu.

Tedavilerden müspet akıbet alamayan Köçer, bir müddet ilk Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Asıl Marifet Dalından Dr. Öğretim Üyesi Çağatay Engin’e başvurma etti.

Tetkiklerde, esen bacağında değişik bacağa bakarak yaklaşık 4 santim kısalık tayin edilen Köçer, Açık Deniz ve ekibince ameliyata alındı.

Operasyonla Köçer’in gücük bacağı, kemiğin içine başlı yerleştirildikten sonraları mızrap uzatma yöntemiyle özge ayağıyla aynı seviyeye getirildi.

Ameliyatın peşi sıra Köçer, kısaca 1 ay içre aksamadan yürüyebilecek.

“2 santim eğin kısalıklar, omurgada eğriliklere dahi faktör oluyor”

Dr. Öğretim Üyesi Çağatay Açık Deniz, AA muhabirine, basamak kısalığında kişilerin aksayarak yürüdüğünü ve bu kısalıkların yapı taşı sağlığını hırçın etkilediğini söyledi.

2 santim üzerindeki kısalıkların omurgada eğriliklere üstelik etken olduğunu dile getiren Engin, “Kübra bu çor amacıyla güçlü haddinden fazla yere gitmiş ama hal bulamadığı için bize gelmişti. Planlamasını yaptık, başlı üzerinden uzatma yöntemiyle kestirmece 4 santim bacağı uzattık.” dedi.

Engin, operasyonun liyakatli geçtiğini ve hastanın bacağındaki aparatları gücük sürede çıkarmayı planladıklarını belirtti.

Sakatlık nedeniyle hastanın omurgasında eğriliklerin oluşmaya başladığına belen eden Engin, şöyle konuştu:

“Müdahale etmeseydik bu bacaktaki kısalık tam vücudu ve kas iskelet sistemini üstelik münasebetsiz etkileyecekti. Ameliyatla bu sorunları ortadan kaldırdık. Bacaktaki kısalık kaval kemiğinden kaynaklanıyordu, kemiğin içerisine çivi yerleştirip dışarıdan lrs fiksatör (temdit cihazı) uygulayarak kemiği uzattık. Kozmetik olarak çok fazla kesi olmadı ve hastada huzursuz edici ızdırap izi bırakılmadı. Kübra’nın kıç boyutları daha çok denk ve aksamadan yürüyecek.”

“Çevremdekilerin yürüdüğümde bana bakışları moralimi bozuyordu”

Bacağı uzatılan Kübra Köçer ise erkendoğan ve sıhhatli bacağında kısalıkla dünyaya geldiğini, evvel ameliyatını 5 yaşında olduğunu anlattı.

Köçer, “Değişik hastanelere gittim ama bacağım düzelmedi. Bu ebat hayatımı damarlı yönde etkiledi. Arkadaşlarımın ve çevremdekilerin yürüdüğümde bana bakışları moralimi bozuyordu ama Çağatay hocam faaliyetler edince bacağım normale döndü. Demin haddinden fazla mutluyum, doktoruma çok teşekkürname ederim.” diye konuştu.

Anne Rahime Köçer de kızının bu dava dolayısıyla haddinden fazla üzüldüğünü tabir ederek, Dr. Açık Deniz’e minnettar olduklarını belirtti.

Share: