Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: “Azerbaycan ve Ermenistan’ın bire bir barış anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz”

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev, “Karabağ sorununun sona ermesinden sonraları Azerbaycan ve Ermenistan’ın aynı hazar anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Gürcistan’birlikte Başvekil İrakli Garibaşvili ile tıpkısı araya geldi. Aliyev ve Garibaşvili, yaptıkları görüşmenin ardından eş matbuat toplantısı düzenledi. Azerbaycan ile Gürcistan beyninde bereketli komşuluk ilişkileri ve ciddi ortaklık olduğunu tamlayan Gürcistan Başbakanı Garibaşvili, Azerbaycan ve Gürcistan’ın bu kadar yakın olmasında Aliyev’in çok iri katkıları olduğunu anlatım etti. İki ülkenin emsalsiz dostane ve mümasil ilişkilere sahip olduğunu söyleyen Garibaşvili, “Ülkelerimizin ve halklarımızın refahı namına kâin işbirliğimizin henüz bile dal seviyelere çıkacağına eminim. Bugün çok yetişkin benzeri toplantı yaptık, çeşitli konuları tartıştık ve ülkelerimiz arasındaki andıran ortaklığı bir defa elan vurguladık. Dünyada yaşanan süreçleri görüştük ve bugün Ukrayna’birlikte yaşanan olayların müzakerat vasıtasıyla çözülmesi gerektiği konusunda anlaştık. Ayrıca dünyada yaşanan olayların fakat barış ve istikrarla çözülmesi gerektiğini düşündük. Bu hem bölgemiz hem de halklarımız üzere önemlidir” dedi.

“Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki hazar sürecini inceledik”

Aliyev ile lehçe durumu bile görüştüklerini vurgulayan Garibaşvili, “Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki temasları ve iki mevki arasındaki barış sürecini inceledik. Bizzat ego ve hükümetimiz, sulh politikasını uygulamak için elimizden gelenin genişlik iyisini yapacağımızı umuyoruz. Bölgemizdeki iyi komşuluk ilgiler, hiçbir işbirliği biçimine hilaf değil, sadece güçlendireceğiz ve birlikte çok şey yapabileceğimize eminim. Gürcistan, Azerbaycan için koskocaman aynı ülkedir ve tıpkısı zamanda Azerbaycan, Gürcistan’ın da stratejik ortağıdır. Halihazırda hayata geçirdiğimiz balaban projeleri gözden geçirdik. Bunlar tarihi projelerdir; Bakü-Tiflis- Ceyhan yer yağı hattı, Bakü-Tiflis- Erzurum doğal gaz borazan hatları, Bakü-Tiflis- Kars demiryolu ve Orta Vakit. Hayata geçirdiğimiz projeler daha çok daha ileriye taşınacak ve henüz üstelik hızlandırmaya kararlıyız” dedi.

“Azerbaycan ve Ermenistan’ın aynı hazar anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz”

Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki mühim katılma ilişkilerinin az daha anlaşma düzeyine ulaştığını söyleyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise, “Zira birçok alanda faal yerine işbirliği yapıyoruz. Arsıulusal kuruluşlar çerçevesinde bire bir zamanda ikili aynı formatta sonsuz namına birbirimize destek oluyoruz. Birçok muhteşem proje elden ülkelerimiz için değil, havza ve mecmu Avrupa için hususi önem taşımaktadır. Bugün mukavim çokça laf masaya yatırıldı. Tartışmaların merkezinde tabiatıyla kim bölgede yaşanan süreçler ve güvenlikle ilgilendiren konular birlikte vardı. İkinci Karabağ Savaşı sonrasındaki format ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki barış görüşmelerinin gidişatı üzerine başbakana bilgi verdim. Karabağ sorununun sona ermesinden bilahare Azerbaycan ve Ermenistan’ın bire bir sulh anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz” dedi.

” Cenup Kafkasya’ya hazar ati”

Ermenistan’a beş asıl ilkeden oluşan önerilerini sunduklarını nâkil Aliyev, “Ermeni tarafının bile politik kaime göstereceğini ve arsıulusal topluluk tarafından maruf bu temel ilkeler doğrultusunda Azerbaycan ile barış anlaşmasını imzalayacağını umuyorum. Bu gerçekleşirse Cenup Kafkasya’ya hazar ati ve aynı zamanda işbirliği fırsatları da ortaya çıkacaktır. Zaman aynı zamanda görüşme sırasında Gürcistan-Azerbaycan-Ermenistan istişarelerinin başlaması üzerine görüş alışverişinde bulunduk. Ermeni tarafı buna hazırsa biz dahi hazırız” dedi.

“2027’birlikte Azerbaycan’ın sadece Avrupa’ya gaz ihracatının 20 milyar metreküpe ulaşmasını planlıyoruz”

Azerbaycan’ın Gürcistan’a 3 bilyon dolardan fazla yatırım yaptığını tamlayan Aliyev, “Bittabi zaman gelecekteki erke politikamız için serbest bir kuruntu alışverişinde bulunduk. Başbakanın birlikte belirttiği kabilinden meri projeler halihazırda başarıyla yürütülmektedir. Bakir projeler düşünüyoruz. Acun pazarlarına gaz ihracatını artırmayı hedefliyoruz. Bu yıl 22 bilyon metreküp ihracat yapacağız, gelecek yıl daha dahi artacak. Avrupa Komisyonu ile Azerbaycan arasında bu yılın orak ayı ayında imzalanan erke alanında önemli iştirak anlaşması, Azerbaycan’ın önümüzdeki 5 sene içinde Avrupa’ya doğal gaz ihracatını ikiye katlayacağını gösteriyor. Yani niyetimiz bundan ibarettir ve imkanlarımız üstelik var. Sonunda 2027’üstelik Azerbaycan’ın hoppadak Avrupa’ya doğal gaz ihracatının 20 bilyon metreküpe ulaşmasını planlıyoruz” dedi.

Gelecek sene Bakü-Tiflis-Ceyhan yer yağı boru yolu ile ihracatın artırılacağını tabir fail Aliyev, “Şu anda işletmede olmayan Bakü-Supsa petrol borazan hattını da örtmek istiyoruz. Bu konuyu ayrıca konuştuk. Planlarımızı sayın başbakana bildirdim. Bunun üzere büyük bire bir ihtiyaç ve balaban bire bir gizil var” dedi.

“İşgalden kurtarılan topraklarda 10 gigawatt yenilenebilir erke reprodüksiyon kapasitemiz var”

Uygulanacak olan yıpranmamış projenin elektrikle ilgili olduğunu vurgulayan Aliyev, “Azerbaycan, elektriği dünya pazarlarına ihraç etmeye çalışıyor. Tabiatıyla ki dış satım yönümüz Gürcistan’dan geçiyor. Sadece işgalden kurtarılan topraklarda 10 gigawatt yenilenebilir erke üretme kapasitemiz var. Bu ölçü Hazar Denizi’nden ise 157 gigawatt’a ulaşıyor. Yani bu arsıulusal uzmanlar vasıtasıyla konfirmasyon edilen aynı miktar ve çok nazik ayrımsız misil. Tabiatıyla bu enerjiyi yollamak ve ihraç söylemek önümüzdeki yıllarda bizim görevimiz. Burada Gürcistan ve Azerbaycan başka alanlarda olduğu gibi bu alanda de etkili olarak işbirliği yapacaklardır. Kısacası, bölgemizin soylu erki potansiyelini tasarruf etmek amacıyla iri fırsatlar var, erke kaynakları, ulaşım koridorları üzere” dedi.

“Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun taşıma kapasitesini 5 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz”

Gürcistan ile Azerbaycan arasındaki kargo taşımacılığı hacminin bu yıl yüzde 75 arttığını bile söyleyen Aliyev, “Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun taşıma kapasitesini 5 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz. Bu amaçla bu projeye bu yıl ve ati sene Azerbaycan marifetiyle melfuf yatırım yapılacak. Kamu yatırımlar hazır ve bu süreci başlattık. Çünkü Sulh Denizi üzerinden Azerbaycan, Gürcistan ve bitişik ülkeler üzerinden muvasala yollarına nazik ihtiyaç vardır. Bakir ulaşım yolları, hem jeopolitik durumla ilişkin yerine hem de bütün güzergah üzerinde bulunan cümle ülkelerin çıkarlarını karşılamaktadır. Bu nedenle Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun hisse senedi hacminin 5 milyon tona çıkarılması ve tıpkısı zamanda Gürcistan limanları kullanılarak Mutedil Asya ve Asya’dan Batı’ya ve tüm damarlı istikamette aktarılan yük hacminin artırılması yeni bir asıl oluşturur. Bunun amacıyla amade olmalıyız” dedi.

“Eksiksiz dünyada ve Avrupa’da enerji kaynaklarına nazik kâm var”

Tamam dünyada ve Avrupa’da enerji kaynaklarına büyük talep olduğunu tamlayan Aliyev, “Gürcistan ve Azerbaycan bu konuda bir tane cepheden debi ederek, millî çıkarlarını sağlayacak. Bakın, iki cömert ülke arasındaki ilişkilerin kesim, Avrupa ve dünya üzere hangi büyüklüğünde heybetli olduğunu görün. Tamam bu başarıların temelinde bizim dostluğumuz, halklarımızın dostluğu, liderlerin dostluğu ve ortak işler duruyor. Bu nedenle, bu temiz okazyon amacıyla, beni bu iyicene yere çağırma ettiği amacıyla Başvekil’a şükranlarımı sunuyor, dost, cömert Gürcü halkına bolluk, sağlık ve barış diliyorum” dedi. – TİFLİS

Share: