“Çipo Baskı” sanıklarının bilge karşısına çıkacağı güneş mahsus oldu

Çipo polat sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı tez edilen firmalara müteveccih ölçülü “Demir El” soruşturmaları kapsamında açılan davaların tarihi anlaşılan oldu.

Buna bakarak suç örgütü kurucusu olduğu iddia edilen Erol Yerli’in da aralarında bulunduğu 17 sanıklı evvel sorun, Ankara 21. Ağırbaşlı Ceza Mahkemesi’nde 23 Kasım’da görülecek.

Aynı anket kapsamında 46 sanıklı ikinci davaya ise Ankara 33. Alçak Ceza Mahkemesi’nce 18 Kasım’da başlanacak.

17 sanıklı önceki sorun

İddianamede sanıkların, çıpa polat sektöründe ruh gösteren ve ekonomik sıkıntıya düşen fabrikaları baştan işlemler arkaç getirileceği vaadiyle devraldığı, piyasadan kütük demir alıp bu fabrikalar eliyle piyasaya sürdüğü, bu süreçte tahakkuk eden Ilişik Değer Vergisi, Ön Kesinti Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattığı belirtiliyor.

Bu kapsamda sanıklar Erol Domestik (Eşrefoğlu), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “suç örgütü inşa etmek”tan 4’er yıldan 8’er yıla, “müteselsil şekilde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık”tan 5’er yıldan 17 yıl 6’şar taban ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline mâni olmak” suçundan ise 8’er aydan 5 yıl 3’er taban büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin, “suç örgütüne unsur atılmak”, “kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık” ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline engel olmak” suçlarından 7 yıl 8 aydan 26 yıl 9 ayak tabanı, Fettah Erdem, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Sınırlanmış Fırat Ekşioğulları’nın, “suç örgütüne üye koyulmak”fecir 2 yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapsi kâm ediliyor.

“Hiyerarşik yapıya karışma olmamakla alay malay örgüte müzaheret” suçundan sanıklar Derviş Şengül, Ayten Yerli, Nişancı Nuri Şengül, Gülderen Domestik Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Yerli Şengül ve Salih Yerel’in da 2 yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

46 sanıklı ikinci ülkü

Ankara 33. Kırıcı Ukubet Mahkemesinde görülecek ikinci davanın iddianamesinde de paravana şirketler üzerinden piyasaya hamile miktarda çipo satan sanıkların, bu prosedür karşılığında fatura kesmedikleri üzere ödemeleri vasıtasız alıp sahte faturalarla devleti zarara uğrattıkları aktarılıyor.

İddianamede kayran sunulan algı müfettişleri raporuna göre, şüphelilerin bu yöntemle 1 milyar 436 milyon 81 bin liralık kamu zararına illet olduğuna belen ediliyor.

“Teşekkül kurucusu” olmakla suçlanan Hüseyin Eryılmaz ile “teşekkül yöneticisi” oldukları kanıt edilen Hulusi Belgü, Mustafa Kırsaç, Muzaffer İzgi ve Soner Eryılmaz’ın 4 yıldan 8’er yıla, “suç örgütü kapsamında müteselsil şekilde kamu kurumlarına müteveccih dolandırıcılık”fecir 10 yıldan 35’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklar Ahmet Kurtuluş, İhsan Göymen, Yılmaz Altunbulak, Serkan Peker, Tahir Toygar Özdöl, Hatice Başaran, Rıdvan Keder, Hasan Soydan, İbrahim Halil Kayaç, Istem Bitirmiş, Gökay Demirel ve Fatih Harman’ın “cürüm örgütüne örgen koyulmak”fecir 2 yıldan 4’er yıla, “yanlışlık örgütü kapsamında zincirleme şekilde amme kurumlarına yönelik dolandırıcılık”fecir 10 yıldan 35’er yıla kadar cezaevi cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.

Sanıklar Muhammed Nüfuz Güney ve Bekir Eryılmaz “yanlışlık örgütüne unsur doğmak”fecir 2 yıldan 4’er yıla, Hüseyin Demirel, Muhsin Eryılmaz ve Tamer Uslucan’ın ise “cürüm örgütüne müzaheret”dan 2 yıldan 4’er yıla kadar hapsi isteniyor.

Mehmet Daşçi, Ahmet Bircan, Haydar Erdoğan, Duran Ünal, Melih Meriç, Ciddi İnsan, Harun Alp, Deniz Satılmış ve Hasan Hakan Uysal’ın, “yanlışlık örgütü kapsamında müteselsil şekilde kamu kurumlarına müteveccih ayyarlık”tan 10 yıldan 35’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları rica ediliyor.

Sanıklar Serkan Aykaç, Özcan Tayınlamak, Mehmet Eş, Turgut Denizoğlu, Necmi Sürgüveç, Osman Çil, Havva Solgun, Oral Çil, Sıhhatli Takatli, Cumhur Adil Boyacı, Mahir Yüksel, Osman Desise, Burhanettin Tip, Musa Eşma ve Nurettin Bingöl’ün, “kamu kurumlarına müteveccih dolandırıcılık”fecir 4 yıldan 10 yıla büyüklüğünde mahpushane ve “suçtan elde edilen gelirin iki kaskatı kadar adli para cezasına” mahkum edilmeleri isteniyor.

Share: