Çeçenistan’da iç savaş tehlikesi! Askere uyarlanmak ve Ukrayna’ya başvurmak istemeyen Çeçenlerle Kadirov’a tutkun birlikler ortada arbede imdi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 24 Şubat’tan bu yana devam ederken, Çeçenistan’dahi iç savaş tehlikesini tetikleyen çatışmalar pırtlak verdi.

ÇEÇENLER KADİROV’A BAĞLI BİRLİKLERLE ÇATIŞTI

Bölgeden gelen haberlere göre, askere gönüllenmek ve Ukrayna’ya başvurmak istemeyen Çeçenler, Çeçen önder Ramazan Kadirov’a sınırlı birliklerle çatıştı.

PROTESTOCU GRUPTA EL BOMBALARI GÖRÜLDÜ

Uluslararası basın, Çeçenistan’birlikte meydana mevrut gelişmeleri duyururken, çatışmanın 1990’ların başında ülkede meydana gelen iç savaşa dönebileceği yönünde korkuları artırdığı vurgulandı. Çatışmalar, Çeçenistan ve İnguşetya sınırında bulunan Samashki köyü akıllıca meydana geldi. Putin’in ‘seferberlik’ kararına cebin bir kol Kadirov’un milisleriyle yüz yüze geldi. Kendiliğinden silahlarla mücehhez protestocu grupta halk bombaları olduğu birlikte görüldü.

RUSYA ÖZEL BİRİMLERİNİ IRSAL ETTİ

Bölgeye acilen Rusya Millî Muhafızlarının hususi bire bir polis güçleri şubesi olan OMON ekipleri atif edildi. Rusya Şevket Başkanı Putin’in durumla ilişkin her an bilgilendirildiği aktarıldı. Kadirov konuyla ilgili tıpkısı izah yapmazken, Ukrayna’ya 70 binden aşkın Çeçen savaşçının gönderileceğini belirtti ve televizyonda yaptığı açıklamada, “Seçkin ant tamlık ülkelerle sulh ve kavil içre varagelmek istiyoruz. Ancak kâh ülkeler bunu istemiyor. Bize şaka yapılmayacağını göstereceğiz” dedi.

Share: