Çankırılı çeltik üreticileri bu sene verimden mutlu

Türkiye’nin heybetli düğü üretim merkezlerinden Çankırı’de, yaklaşık 30 bin titrem çeltik rekoltesi bekleniyor.

Mayıs ayından itibaren tarlalarına akarsu veren çiftçiler, ciddi çalışma harcayarak tahminî 5 ayda yetiştirdikleri çeltiği hasat etmeye başladı.

Çankırı çevresinde ağırlıklı namına Kızılırmak ve Ilgaz ilçeleri ile form köylerde yetiştirilen çeltik, bu yıl yüksek verimiyle üreticinin yüzünü güldürdü.

Kızılırmak Tarım ve Orman İlçe Müdürü Serhat Baskül, AA muhabirine, çeltiğin sofralara gelinceye kadar mufassal ayrımsız yolculuğunun olduğunu söyledi.

Çeltik üretimi için mayıs ayında hazırlıkların başladığını ve ilk teşrin ayında bile hasadın yapıldığını tamlayan Baskül, “Bu sene bölgemizde istihsal haddinden fazla sunturlu. Sıcaklıklar de güzelce gitti, çeltik sıcağı sever. Suyumuzda da hiçbir sıkıntımız bulunmayan. Rakamlar çokça adamakıllı geliyor. Seçkin bölgede üretimin dönüm başına geçen senekinden 200-250 kilo çok olduğunu duyuyoruz.” dedi.

Çankırı’da sayı farkı 40 bin dönüm çeltik alanı olduğunu dile getiren Baskül, şöyle devam etti:

“7 bin dönümü Çankırı’nın köylerinde, 1600 dekar civarında üstelik soluk kılçık çeşidiyle Ilgaz’de üretiliyor. Bizim burada ince pare dediğimiz cammeo cinsi ve siftinlik ana dediğimiz Osmancık pirinci üretiliyor. Bizim pirincimizin sunu mefret özelliklerinden ayrımsız tanesi lezzetidir. Bölgede kesiksiz arzu edilen, istenen, bölgenin ihtimal bildirme içimli pirinçlerinden tıpkısı tanesini aşındırmak şans oluyor. Hem verimi domuzuna hem lezzeti iyicene. Cenabıhak çiftçilerimizden razı olsun. Himmet veriyorlar, arak döküyorlar, üretim yapıyorlar bizler bile onların yardımıyla rahat ediyoruz devlet namına.”

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yerine proje kapsamında üreticilere yüzde 50 hibeyle çeltik tohumu verdiklerini belirten Baskül, “İnşallah çok sunturlu bire bir şekilde sezonumuzu kapatacağız. Bu yıl haddinden fazla iyicene istihsal rakamları. Kurutma işlemleri, satışlar başladı.” ifadelerini kullandı.

“Dönümden tıpkı tona büyüklüğünde verim alan ihvan var”

Çeltik üreticisi Doğan Devir da 16 yaşından beri çiftçilik yaptığını belirtti.

Çeltik sezonunun eli nimetli geçtiğini belirten Zaman, şunları kaydetti:

“Yılımız güzeldi, yağışımız birlikte çeltik açısından iyiydi. Çeltik sıcağı seven ayrımsız nebat o yüzden yılımız güzeldi. Sabık sene 500 aldığımız yerlerden bu sene 650-700 kilo alıyoruz, 900’e büyüklüğünde var verimimiz. Çeltik bakım talip benzeri nebat, yavru kabil bakım istiyor. O yüzden çeltiğe hangi büyüklüğünde aklık bakarsan o kadar verim alırsın. Dönümden benzeri tona büyüklüğünde verim alan arkadaşlar var.” dedi.

Üretici Osman Orman de kestirmece 100 dönüm alana çeltik ektiğini rapor etti.

Bu sene verimden memnun olduklarını belirten Orman, “Cinsine bakarak, bakımına göre benzeri ton dahi veriyor 600 kilo birlikte veriyor. Bu yıl güzeşte seneye göre daha ferah. Hava ısıdam gitti, iyi oldu.” diyerek konuştu.

Share: