Çankırı haberi | Kızılırmak çevresindeki artağan topraklarda çeltik mesaisi

Çorum’un Kargı ilçesinde Kızılırmak çevresindeki artımlı topraklarda bu yıl yaklaşık 12 bin titrem çeltik hasat edilmesi bekleniyor.

Kent merkezine kestirmece 110 kilometre uzaklıktaki Kargı ilçesi, bölgede çeltik üretimi ile öne çıkıyor.

İlçenin bildirme kebir gelir kaynağı olan ve Kızılırmak’tan sulanan 15 bin dekarlık arazide yetiştirilen çeltik, 5 aylık tekaüt bir sürecin arkası sıra ilçe merkezindeki 4 fabrikada işlenip pirinç olarak sofralara geliyor.

Yağışların ve sıcaklıkların mebzul gittiği bölgede bu sene çeltik, verimiyle üreticinin yüzünü güldürüyor.

Kargı Ekincilik ve Orman Müdürü Burak Ateşin, AA muhabirine, ilçenin genişlik kebir ticari zirai ürününün çeltik olduğunu söyledi.

Kargı’bile 16 karye ve kaymakamlık merkezi kalkışmak üzere 17 yerleşme alanında çeltik tarımı yapıldığını tamlayan Ateşin, “Çeltik tarımından almanak ortalama 12 bin ton çeltik ve bundan dahi 7 bin 200 titrem düğü üretiliyor.” dedi.

Coşkun, ilçede kısaca 550 çiftçinin çeltik ekimi yaptığını, bölgede çeltik veriminin ise dönüm başına 800 kilogram olduğunu dile getirdi.

“Çeltiğimiz 110 zaman su süresince kalıyor”

Maraba Cahit Arpa ise seçme yıl mayıs ayının ortalarında çeltik ekmeye başladıklarını anlatım ederek, “Ektikten sonraları çimlenme aşamasında sularını azaltarak 15-20 devir arasında önceki ilaçlamasını yapıyoruz. Daha 35 günlükken evvel gübreleme aşamasına geçiyoruz. Çeltiğimiz 110 dönüş su içre kalıyor. Prizma aşamasına geldiğimizde suyunu kesiyoruz. Nem oranı yüzde 23-24’ü bulduğu antlaşma biçerdöverleri ovaya sokarak prizma işlemini yapıyoruz. Henüz bilahare harmana getiriyoruz.” diye konuştu.

Çeltik hasadında anadan görme yöntemler kullandıklarını, kurutma makineleri olmadığı üzere çeltiği sererek kuruttuklarını anlatan Arpa, kurutma aşamasının peşi sıra çeltiği çuvallayıp fabrikaya gönderdiklerini kaydetti.

Kargı Ovası’nda bu yılki çeltik veriminin haddinden fazla pir olduğunu vurgulayan Rüşvet, “Dönümden 750-800 kilogram ortada ürün alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: