Icra Vekili Bilimci: EYT sorunu sunma geç çatlak ayında meclise intikal ettirilecek

ÇALIŞMA ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilimci, “Milyonların merakla beklediği EYT sorunu bildirme geç aralık ayında meclise tefehhüm ettirilecek. Icraat mecmu hızıyla bitmeme ediyor” dedi.

Cacabey Meydanı’nda düzenlenen 35’inci Cömertlik Haftası programına, Ocak ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilim Adamı, Ticaret Vekil Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, ofis müdürleri ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte, 2022 yılının çırağı, kalfası ve ahisine ödülleri verildi. Etkinlikte konuşan Vekil Bilim Adamı, “Bin yıldır bu topraklarda yaşıyoruz. Bizim üzere tarihin önümüze koyduğu yeryüzü şanlı istifham geçmişin izlerinin üstünde eskimemiş bir uygarlık kurulup kurulamayacağı. Bizler burada bayraklarımızı dalgalandırabiliyorsak bu ülkemizin gücünü gösterir. Ahilik teşkilatı yaklaşık bin yıldır Anadolu’üstelik sosyal, ekonomik, dini, aktöresel ve kültürel ve siyasal hayatta majör fonksiyonlar namına getirmiştir. Cömertlik teşkilatı kurucusu Kardeş Evran’dır. Bünye amacı ticarete ahlaki ilkeler vermek, esnaf dayanışmasını tedarik etmek, halkımız beyninde tecim kültürünü yaymak ve geliştirmektir. Çalışanlar arasındaki ilişkinin düzenlenmesi dahil bildiğimiz çağdaş anlamdaki sendikacılığın de mimarı ahiliktir” diye niteleyerek konuştu.

‘ASGARİ ÜCRETTE EMEKÇİLERİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ’

EYT konusuna değinen Vekil Bilgin, “Pandemi sürecinde dünyada en haddinden fazla ekonomisini güçlendiren mevki konumundayız. Türkiye ‘yola bitmeme’ dedi. Esnafların emniyet sorunları var. Bunları yavaş yavaş çözerek yola devam ediyoruz. Emeklilikle ait sorunları çözeceğiz. Onların değme kalem sorunu bizim sorunumuzdur. Çalışanlarımız, işçilerimiz ve emekçilerimizin gelişigüzel soy sorunlarını çözeceğiz. Bu sene minimal ücrette yüzde 85 artma yaptık. Gene mabeyin böylelikle belirlenecek yeni minimal ücrette birlikte emekçilerimizi pahalılık karşısında ezdirmeyeceğiz. Milyonların merakla beklediği EYT sorunu arz geç çatlak ayında meclise anlama ettirilecek. Çalışmalar tamam hızıyla bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı.

Share: