Akdeniz’de, NATO tatbikatı “Dynamic Mariner/Mavi Balina” düzenleniyor

Akdeniz’de, 12 NATO ülkesinin katılımıyla “Dynamic Mariner-Mavi Balina 22” yürütme ediliyor.

NATO’dan yapılan açıklamaya göre, akse engelleme tatbikatı “Dynamic Mariner”, Türk Bahir Kuvvetlerinin 12 müttefik ülkenin katılımıyla yaptığı “Gökçe Balina” tatbikatı ile gelişigüzel yürütülüyor.

Karargahı İngiltere’de bulunan NATO Müttefik Bahir Komutanlığı (MARCOM) öncülüğündeki Dynamic Mariner tatbikatı, NATO Başkaldırı Kuvveti deniz unsurunu ve NATO kuvvetleri arasındaki bile çalışmaları deneme amacı taşıyor.

11 Eylül’de Aksaz Deniz Üssü’nde başlayan tatbikat, 22 Eylül’de sona erecek. Tatbikata bu sene öncekilerden henüz çok askeri dirlik katılıyor.

Türkiye ile andıran çalışmaya devam

NATO’dan yapılan açıklamada, “Saldırganlığı caydırmak ve ittifakı vikaye etmek amacıyla Türkiye’yle ve değişik müttefikler ve ortaklarla mümasil çalışmaya devam edeceğiz.” ifadesi yer aldı.

Tatbikatta, 12 NATO ülkesinden 50 yüzey unsuru, 5 tahtelbahir, bahir karakol uçağı ve helikopterler dahil 5 albeni unsuru, 1500 leşker fariza yapıyor.

Tatbikata, Türkiye’nin birlikte Belçika, Bulgaristan, Kanada, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Polonya, Romanya, İspanya ve ÇAKER katılıyor.

Share: