BALIKESİR – Bandırma’da pelit ve hamsi bolluğu

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde hamsi ve sivri avında gürlük yaşanıyor.

Bandırma Akarsu Ürünleri Zayi’ne akıbet iki günde 16 bin 150 koşa pelit getirildi. Avlanan palamut ve hamsiler, belde ilçelere, İzmir ve Bursa’ya gönderiliyor.

Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Format Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Balıkesir İli Deniz Ürünleri Avcıları Yetiştirici Birliği Başkanı Nihat Işık, AA muhabirine, palamut avının bu mevsim mecmu balıkçıların yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Karadeniz, Marmara, Bandırma Körfezi ve Kapıdağ Yarımadası’nda eli nimetli miktarda sivri avlandığını belirten Işık, “Şu anda Bandırma Körfezi’nde hamsi bolluğu var. Ayla 400-500 kasa hamsi geliyor.” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ekincilik Ürünleri EKMEK Bandırma Akarsu Ürünleri Şefi Özcan Şiddetli birlikte bu sabah hale 380 kasa çinekop, 145 kasa sardalya ve 1150 çift sivri getirildiğini aktardı.

Acı, dün getirilen sivri miktarının 15 bin çift olduğunu tabir etti.

Balık Abur Cubur komisyoncularından Toplama Tecimen ise şimdilerde Karadeniz’e göre Marmara Denizi’nde avın elan bol olduğunu dile getirdi.

Özellikle hamsi ve palamudun arttığını bildiren Tüccar, “Yavaş Yavaş havaların soğumasıyla hamsiler üstelik irileşecek. Palamutların tanesi 40-60 liradan, hamsinin kilosunu 30-35 liradan satıyoruz.” diyerek konuştu.

Share: